Zakładanie akwarium

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Po mimo tego, że rybki są zwierzętami, których nie da się przytulić, ani pogłaskać mogą sprawić domownikom wiele radości. Akwarium w domu to świetny element dekoracyjny i duże wyzwanie.
Zakładanie akwarium

W momencie kiedy podjęliśmy decyzję o założeniu akwarium powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce w domu na jego postawienie. A to jest uzależnione od wielkości akwarium, jakie chcemy zakupić. Trzeba pamiętać, że im większe akwarium tym musimy ponieść większe wydatki na zakupienie sprzętu i utrzymanie go w późniejszym czasie. Przede wszystkim nasze rybki nie powinny stać blisko okna i w miejscu nasłonecznionym. Jeżeli akwarium jest narażone na zbyt duże promienie słoneczne to mogą pojawić się okresowe zakwity wody, wahania temperatury i pH. Akwarium nie powinno stać koło okien i drzwi, które przy otwieraniu mogą uszkodzić zbiornik. Nie należy też go usytuować w miejscu, które jest często uczęszczane ponieważ ryby są zwierzętami bardzo wrażliwymi, a gwałtowne ruchy mieszkańców mogą przestraszyć je i spowodować, że będą wyskakiwać ponad taflę wody. Akwarium powinno stać na stabilnej półce, najlepiej specjalnie do tego celu stworzonej i pamiętajmy, aby pod zbiornikiem położyć piankę lub korek, który wyrówna podłoże. Lepiej też, jeśli zbiornik jest szerszy niż dłuższy.

Zakładanie akwarium
Zakładanie akwarium

Aby założyć akwarium, np. 80. litrowe powinniśmy się zaopatrzyć w:

 • zbiornik wodny z pokrywą i oświetleniem,
 • grzałkę z termostatem,
 • żwirek, najlepiej kwarcowy,
 • wąż do spuszczania wody,
 • wyłącznik czasowy (24 godzinny),
 • siatkę do wyławiania ryb,
 • termometr,
 • filtr do wody,
 • napowietrzacz z regulacją wydajności + zawór zwrotny + wężyk + kostka napowietrzająca,
 • roślinki do akwarium i inne elementy dekoracyjne,
 • wiaderka do wody, które posłużą nam tylko i wyłącznie w celu wymiany wody.
Zakładanie akwarium

Urządzanie akwarium

Jeżeli już mamy wszystkie potrzebne rzeczy możemy zająć się urządzaniem akwarium. Na samym początku trzeba dokładnie umyć akwarium wodą i solą. Zakupiony żwirek dokładnie wypłukać do momentu, aż woda będzie czysta. Tak przygotowany żwir należy usypać na dno akwarium tak, aby przy ściankach warstwa miała grubość około 6 cm i zmniejszała się w kierunku środka zbiornika. Następnie należy nalać wodę do ok. 10 cm wysokości. Wtedy możemy zacząć sadzić nasze roślinki - polecamy roślinki żywe, które są o wiele ładniejsze i przy okazji wytwarzają tlen, a ponadto stanowią lepsze schronienie dla naszych rybek niż sztuczne okazy. Zasada sadzenia roślin jest prosta - największe od strony wewnętrznej i po bokach, natomiast niższe roślinki w środku. Po posadzeniu roślin wlewamy resztę wody. Oprócz roślin do akwarium  można dodać korzeń, który spełni funkcję dekoracyjną oraz będzie miejscem kryjówek ryb. Najlepiej do tego celu będą nadawały się korzenie dębu i olchy. 

Zakładanie akwarium
Zakładanie akwarium
Zakładanie akwarium

Taki korzeń należy oczyścić z kory, starannie wypłukać pod bieżącą wodą i gotować około 20-30 minut z solą (0,5 kg na 10 l wody). Należy dokładnie wykonać tę czynność, aby korzeń nam nie zgnił. Jeżeli korzeń w naszym akwarium wypływa musimy go nadal moczyć, może to potrwać od kilku dni do dwóch miesięcy. Taki korzeń najlepiej jest przygnieść jakimś cięższym kamieniem, ta czynność nie pozwoli mu wypływać na wierzch wody. Dobrze byłoby, aby uzdatnić wodę jakimś specjalistycznym środkiem (np. Esklarin). Następnie należy zamontować: grzałkę, termometr, filtr, oświetlenie i napowietrzanie. Można podłączyć oświetlenie i ustawić je na tryb 12 godzinny. Następnie dodać preparatu np. Nitrivec w celu namnożenia bakterii nitryfikacyjnych. Tak przygotowane akwarium należy zostawić
w spokoju na około 2 tygodnie, aż woda dojrzeje. Teraz pozostaje nam zakupienie tylko rybek
i wpuszczenie ich do akwarium.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl