Akwarium w domu

Anna Malesińska
Akwarium umiejętnie wkomponowane w przestrzeń mieszkania może stać się niezwykle atrakcyjnym jego elementem.
Akwarium w domu

Naukowcy już dawno udowodnili, że obcowanie
z przyrodą ma na nas zbawienny wpływ. Założenie akwarium z rybkami to ciekawa alternatywa nie tylko dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na posiadanie zwierzęcia futerkowego.
To także świetny pomysł dla miłośników pięknych wnętrz, poszukujących rozwiązań nadających przestrzeni niepowtarzalny charakter.

Nasze przemyślenia dotyczące założenia akwarium rozpoczynamy już na etapie planowania układu funkcjonalnego całego mieszkania. Oto kilka podstawowych zasad, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego dlań miejsca:

  • akwarium umieszczamy jak najdalej od okna – ograniczenie do minimum operacji promieni słonecznych ułatwi zachowanie właściwej temperatury wewnątrz zbiornika
  • ponieważ zakładane akwarium ma pełnić funkcję dekoracyjną, zlokalizujmy je w wyeksponowanym miejscu
  • w trosce o spokój przyszłych mieszkańców zbiornika, planujemy akwarium z dala od ciągów komunikacyjnych mieszkania - pamiętajmy, że aparatura zasilająca akwarium wymaga zasilania – w pobliżu musi znajdować się gniazdko elektryczne.
Akwarium w domu

Akwaria dzielą się na kilka rodzajów, zarówno ze względu na ich kształt i formę, jak i „zawartość”. Poza tymi pełniącymi funkcję wyłącznie hodowlaną, akwaria projektowane są tak, by cieszyły oko. Z punktu widzenia aranżacji wnętrz wyróżnić możemy systemy wolno stojące, mające postać szafki lub szafy wykończonej ciekawym laminatem, fornirem bądź też innym materiałem, a także akwaria wbudowane w ścianę. W pierwszym przypadku zakupić możemy gotowy produkt lub też zamówić akwarium wykonane według indywidualnego projektu. Jeśli zaś zdecydujemy się na wkomponowanie zbiornika w ścianę, niezbędna będzie konsultacja z architektem lub konstruktorem, dobrze też powierzyć wykonanie projektu fachowcom.
Należy pamiętać, że poza samą szklaną bryłą, sporo przestrzeni zajmuje skomplikowany osprzęt techniczny, który z racji nieciekawego wyglądu warto ukryć w jak najmniej widocznym miejscu. W przypadku systemów w zabudowie meblowej mechanizmy sterujące akwarium umieszcza się z reguły nad jego bryłą, pod spodem pozostawiając miejsce na szafkę na sprzęt akwarystyczny. Rozwiązanie to pozwala na stworzenie jednolitej stylistycznie bryły, dopasowanej do otaczającego ją wnętrza. Jeśli natomiast chcemy ulokować akwarium w ścianie, wykonywany w niej otwór musi być odpowiednio większy tak, by pomieścić także szafkę na osprzęt techniczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl