Raki w akwarium

Marta Szczerbowska
Oprócz rybek czy ślimaków, w naszym akwarium może zamieszkać nieco inny lokator-rak. Raki to niewielkie skorupiaki, które można hodować w akwarium słodkowodnym.
Raki w akwarium

Jest ponad 150 odmian raków, różniących się wielkością czy barwą , które preferują słodką wodę. Raki są bardzo wymagającymi zwierzętami jeśli chodzi o czystość i napowietrzanie wody dlatego trzeba stworzyć im odpowiednie warunki. Zbiornik dla jednego raka powinien być minimum 40-50 litrowy oraz dobry filtr z pompką. Ważna jest też podmiana większej ilości wody- nawet co tydzień. Optymalna temperatura wody to ok 18-25ºC. W akwarium powinno być wiele kryjówek, z których rak będzie mógł swobodnie korzystać.

Zbiornik powinien być zamknięty, aby zapobiec wychodzeniu raków, co im się zdarza, a niekoniecznie jest to dla nich dobre.
 Aby skusić raki do rozrodu należny obniżyć temperaturę poniżej 18ºC na kilka dni. Niektóre raki jak np. rak marmurkowy (chyba najczęściej spotykany w hodowli) rozmnaża się przez partenogenezę- co ułatwia rozród tych skorupiaków.
Co jakiś czas raki zrzucają pancerz - rak jest wtedy narażony na urazy, dlatego przez kilka dni może nie wychodzić z kryjówki, dopóki nowy pancerz się nie stwardnieje. Starą skorupkę raki zjadają, ponieważ jest to świetne źródło wapnia potrzebnego do budowy i utwardzenia następnego pancerza. 

Raki w akwarium

Łatwiej hodować pojedyncze sztuki. Jeśli mamy kilka-szczególnie samców - może dochodzić do pojedynków (raki to terytorialne zwierzęta), podczas których mogą one stracić jedno bądź oba odnóża (szczypce). nie należy się tym przejmować, ponieważ odnóża odrosną  w krótkim czasie.
Jeśli chodzi o roślinność w akwarium, raki należą do architektów wnętrz pod tym względem. Podcinają rośliny, potrafią je przesadzać i co najgorsze - potrafią tez całą roślinność akwarium wyciąć w pień. Dlatego warto zbiornik wyposażyć w gotowe kryjówki, które uwielbiają, lub samemu  zrobić układając z kamieni czy korzeni liczne groty.
Raki są z reguły roślinożerne , jednak zdarza się, że atakują małe rybki czy podszczypują te mniej ruchliwe np. welony.

Raki w akwarium

Raki w akwarium to dobry pomysł, ale jeśli chcemy, aby w naszym zbiorniku wodnym pojawił się rak to jego zdobycie nie jest takie łatwe. Tylko w dobrych sklepach zoologicznych, które są dobrze wyposażone możemy zakupić raka do akwarium. Ceny raków są różne. Odmiana marmurkowa kosztuje kilkanaście złotych za sztukę, za rzadsze odmiany zapłacimy więcej.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl