Jakie akwarium wybrać?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wybór akwarium zależy od ilości miejsca w mieszkaniu, liczby i gatunków rybek, jakie chcemy hodować, a także... zasobność naszego portfela.
Wybór akwarium zależy od ilości miejsca w mieszkaniu, liczby i gatunków rybek, jakie chcemy hodować, a także... zasobność naszego portfela. Irina_kukuts Pixabay.com
Czasy akwariów ramowych dawno minęły, choć wielu poważnych akwarystów, wspomina z rozrzewnieniem swoją pierwszą hodowlę gupików, prowadzoną właśnie w takim akwarium.

Obecnie zakładając akwarium można wybierać wśród różnych kształtów, wielkości, dodatków i rodzajów wykończenia. Zatem – jakie akwarium wybrać?
O wyborze akwarium decyduje kilka czynników – ilość miejsca w mieszkaniu, liczba i gatunki rybek, jakie chcemy hodować, a także... zasobność naszego portfela.

Jakie akwarium wybrać? Kształt akwarium
Do wyboru mamy akwaria w różnych kształtach – najbardziej popularne są akwaria prostokątne. Są one też najczęściej polecane przez akwarystów, ze względu na łatwość aranżacji i stosunkowo niski koszt. Wariacją są akwaria z półokrągłą, panoramiczną przednią szybką. Takie akwaria wyglądają bardzo efektownie, szczególnie z większej odległości. W sprzedaży są także akwaria, w których przednia szyba jest ustawiona pod kątem. Kiedy taki zbiornik umieścimy wysoko, pływające rybki możemy oglądać od dołu.
W aranżacji mieszkania, szczególnie małego, mogą się sprawdzić akwaria narożne, o prostej lub półokrągłej przedniej szybie. Są one również stosunkowo łatwe w aranżacji.

Nawet w niewielkim mieszkaniu można mieć akwarium.
Nawet w niewielkim mieszkaniu można mieć akwarium. suutapsinhvat0 Pixabay.com

Spotykane są także akwaria wielokątne. Wyglądają szczególnie efektownie, kiedy są zaaranżowane jako wolnostojące.
W sprzedaży są także akwaria kuliste, jednak przez akwarystów nie są one polecane – najczęściej mają małą pojemność, a kulisty kształt jest nienaturalny i bardzo niekomfortowy dla ryb – może nawet powodować ich choroby.
Akwarium powinno być wyposażone w specjalną pokrywę, dobraną do kształtu.

Szkło i klejenie

W aranżacji mieszkania, szczególnie małego, mogą się sprawdzić akwaria narożne, o prostej lub półokrągłej przedniej szybie.
W aranżacji mieszkania, szczególnie małego, mogą się sprawdzić akwaria narożne, o prostej lub półokrągłej przedniej szybie. Mojpe Pixabay.com

Najczęściej akwaria są wykonywane ze szkła typu float. Takie szkło jest najtańsze, choć charakteryzuje się nieco zmniejszoną przezroczystością i przepuszczalnością światła. Jednak przy małych i średnich akwariach, nie jest to zauważalne. Szkło typu float ma lekko zielonkawe zabarwienie. Szkłem o podwyższonej przezroczystości jest OptiWhite. Jest ono stosowane szczególnie w bardzo dużych zbiornikach, o grubych ściankach. Jednak jest znacznie droższe od szkła float. Można także spotkać akwaria, w których tylko przednia szyba jest wykonana ze szkła OptiWhite. Do budowy akwariów może być także stosowane szkło typu guardian – cechujące się dobrą przezroczystością i niebieskawym zabarwieniem.
Kupując akwarium należy zwrócić uwagę, by nie było ono wykonane ze szkła okiennego, albo hartowanego.

Tafle szkła są łączone za pomocą specjalnych silikonów – czarnego lub przezroczystego. Kolor nie wpływa na użytkowanie, a jedynie na walory estetyczne. Przezroczyste silikony sprawiają, że łączenia są prawie niewidoczne, a akwarium wygląda jak jednolita bryła. Przede wszystkim należy sprawdzić czy w silikonie, na łączeniach nie występują pęcherzyki powietrza, które obniżają trwałość połączeń. W przypadku akwariów o pojemności powyżej 150-200 litrów, ścianki powinny być wzmocnione dodatkowymi paskami szkła. Warto kupować akwaria z gwarancją szczelności.

Wielkość akwarium
Wielkość zbiornika zależy zarówno od tego, ile miejsca w mieszkaniu możemy przeznaczyć pod akwarium, jak i od tego jakie rybki zamierzamy hodować. Trzeba uwzględnić nie tylko liczbę ryb, ale także ich zachowania i indywidualne preferencje poszczególnych gatunków. Paradoksalnie większe akwaria – ok. 150 l są nieco łatwiejsze w utrzymaniu i wymagają mniej pracy niż małe. Jest to spowodowane tym, że w większym akwarium wytwarza się stabilniejszy ekosystem. Oczywiście takie akwaria są droższe – na cenę wpływa nie tylko koszt samego zbiornika, ale i sprzętu oraz wyposażenia, które musimy zainstalować. Pojemność akwarium łatwo obliczyć mnożąc jego wymiary w centymetrach: długość x szerokość x wysokość, a wynik dzieląc przez 1000.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl