Akwarium ryuboku

Sergiusz Kowalew

Akwarium ryuboku, to kolejny, obok iwagumi, styl aranżacji akwarium naturalnego. Akwarium ryuboku odtwarza pejzaż starego lasu, dlatego podstawowym elementem jego aranżacji jest drewno.

Akwarium ryuboku
Akwarium ryuboku

Poza drewnem, charakterystyczna dla ryuboku, jest duża ilość roślin łodygowych. Pojemność akwarium i jego wymiary mają drugorzędne znaczenie, jednak im większy zbiornik, tym bardziej imponującą kompozycję można stworzyć. Akwarium, w którym można wykorzystać potężne korzenie i kłody drewna robi olbrzymie wrażenie.
Omawiane akwarium ma wymiary 120x60x50 cm (60 cm - głębokość). Takie wymiary dają możliwość umieszczenia dużych korzeni i uzyskanie wrażenia fantastycznej głębi. Wyposażenie techniczne akwarium nie różni się tego, które jest potrzebne do akwarium iwagumi. Jedynie w zbiornikach dłuższych niż 120 cm polecam montaż dwóch filtrów kubełkowych, zamiast jednego większego. To rozwiązanie ma same zalety. Jeden filtr może służyć jako filtr biologiczny (wypełniony w całości porowatym wkładem, takim jak ceramika, biobale, itp.), natomiast drugi – wykorzystujemy jako filtr mechaniczny. W przypadku awarii jednego filtra lub jego czyszczenia, drugi podtrzyma parametry biologiczne akwarium

Akwarium ryuboku

Aranżacja akwarium ryuboku
W przypadku akwarium ryuboku, całe dno zasypujemy podłożem. Oczywiście, jeśli ktoś chce, może pobawić się w usypywanie piaskowych „plaż”, „ścieżek”, itp., jednak w omawianej kompozycji zdecydowaliśmy się na obsadzenie dna Eleocharisem parvulą. Rośliny zostały zasadzone po bokach i w przedniej części zbiornika, natomiast pośrodku umieściliśmy główne elementy drewniane. Dzięki takiej aranżacji, nasz pejzaż nabrał głębi i przestrzeni. Pomimo że w akwarium ryuboku, podstawowym elementem kompozycji jest drewno, w naszej aranżacji osadziliśmy korzeń na dwóch dużych kamieniach, umieszczonych blisko siebie. Taki zabieg sprawia, że kiedy kamienie zostaną zasłonięte przez korzenie roślin i zarosną mchem, drewno będzie wydawało się znacznie większe niż jest rzeczywiście.

Drewno do akwarium
Wybierając drewno, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego fakturę. Większość dobrych sklepów oferuje wybrane, ciekawe korzenie, więc nabycie interesującego okazu nie jest problemem. Możemy też sami „zapolować” na drewno na torfowisku. Musimy jednak sprawdzić czy dany obszar nie jest podlega ochronie, albo nie jest ścisłym rezerwatem. Drewno do akwarium musi być obumarłe i pochodzić z drzew liściastych. Drewno z drzew iglastych absolutnie nie nadaje się do wykorzystania w akwarium – może powodować wiele problemów. Niestety większość drewna, jakie jest dostępne w Polsce nie tonie (choć bywają wyjątki!). Dlatego, przed umieszczeniem go zbiorniku, drewno musimy obciążyć. Doskonale do tego nadają się kamienie, które po jakimś czasie możemy usunąć. Układając hardscap możemy łączyć ze sobą kawałki różnych korzeni. Znalezienie jednego korzenia, który spełni wszystkie nasze oczekiwania bywa trudne, jednak często korzeń, który na pierwszy rzut oka prezentował się mało ciekawie, tworzy wspaniałą całość po związaniu go z innym. Do łączenia korzeni bardzo dobrze nadaje się drucik ogrodniczy.

Akwarium ryuboku
Akwarium ryuboku

Roślinność w akwarium ryuboku
Kiedy już stworzymy kompozycję z korzeni i umieścimy ją w akwarium, możemy przystąpić do sadzenia roślin. Ponieważ akwarium ryuboku ma odtwarzać nastrój starego lasu, sadzimy w nim wszelkiego rodzaju mchy i paprocie. W omawianym akwarium zastosowaliśmy dwie odmiany Microsorium – charakteryzujące się długimi, cienkimi liśćmi Microsorium sp. philipine oraz pospolite Microsorium pteropus. Rośliny przywiązaliśmy nitką do korzeni. Ponadto, między korzeniami, przymocowaliśmy paproć Bolbitis heudelotii, a w niższej partii zbiornika – jej odmianę „mini”. W przedniej części posadziliśmy Eleocharis parvula, którą po pewnym czasie poprzerastał mech, a całość nabrała naturalnego, „dzikiego” wyglądu. Kolorowy akcent stanowią Ludwigia arquata oraz Ludwigia palustris. Przy samym dnie, po obu stronach akwarium, zasadziliśmy kilka sztuk Cryptokoryny wendti brown oraz „krótko trzymanej”

Akwarium ryuboku

Rotala vietnam.W zakresie roślin mamy bardzo duży wybór. Równie dobrze sprawdziłyby się: didiplis, Totale green, czy Rotale rotundifolie.

Start akwarium i zwierzęta
Start akwarium jest analogiczny do iwagumi. Dodatkowo musimy pamiętać jedynie o częstym podcinaniu roślin łodygowych i eleocharisa. Paprocie są roślinami strefy cienia, a zatem rosną znacznie wolniej. Zwierzęta możemy wpuszczać do zbiornika po upływie około trzech tygodni od jego zalania. Dobrze jest zacząć od „ekipy czyszczącej”, czyli krewetek i otosków. Polecanym rozwiązaniem jest też umieszczenie w akwarium bardzo małych zbrojników (np. młodych zbrojników niebieskich). Duża ilość drewna stwarza dla nich doskonałe warunki, jednak trzeba pamiętać o tym, żeby osobniki większe niż 10 cm, wymieniać na mniejsze. Dominującą rybą w naszym akwarium został neon czarny, nieco zapomniany przez hodowców. Ławica tych ryb świetnie pasuje do wystroju naszego zbiornika. Jeśli mamy duże akwarium, można zdecydować się na ryby różnych gatunków, których rozmaitość będzie nawiązywać do bogactwa leśnego życia.

Akwarium ryuboku
Akwarium ryuboku

Pielęgnacja
W akwarium ryuboku często dochodzi do barwienia wody przez drewno. Jest to zjawisko niegroźne, ale bywa uciążliwe. Woda może nabrać tak herbacianego koloru, że podziwianie naszego akwarium stanie się trudne. Najczęściej pomaga wymiana połowy wody, jednak aby ograniczyć zjawisko barwienia, należy zastosować filtr z wkładem krystalizującym wodę. Barwienie wody powinno ustać po kilku miesiącach. 

Akwarium mizube
Akwarium mizube to odmiana ryuboku. Są to wyłącznie akwaria otwarte, a korzenie wystają wysoko nad lustro wody. Po wystających korzeniach mogą piąć się rośliny, wychodząc również ponad krawędź zbiornika. Często możemy wtedy obserwować kwitnienie roślin, a całość zyskuje cechy paludarium. Przy akwariach mizube, zaciera się granica między zbiornikiem, a otoczeniem. Z własnego doświadczenia z akwariami w tym stylu, wiem na pewno, że wyrośnięte nad lustro wody można hodować: Rotale rotundifolie, wszystkie odmiany hydrocotyli, Ludwigie palustris, bolbitisa, a także Hemianthusa callitrichoidesa (tak! to nie pomyłka).

Zakładając akwarium w stylu ryoboku musimy sobie zdawać sprawę, że te akwaria wymagają dużo cierpliwości – żeby nasze rośliny stworzyły prawdziwy gąszcz, musimy dość długo czekać – swoje „salonowe” mizube pielęgnuję ponad trzy lata! Jednak akwaria ryuboku są niezwykle klimatyczne i dekoracyjne, a mizube to prawdziwe szaleństwo, dające możliwość obcowania z naturą bez szklanej bariery. Przebywanie w pomieszczeniu, gdzie znajdują się takie akwaria, gwarantuje prawdziwy spokój i relaks. Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Wam akwaria ryuboku.

Akwarium ryuboku

Akwarium ryuboku – dane techniczne:

  • Wymiary zbiornika:120x60x50 cm
  • Szkło: OtpiWhite 10mm
  • Oświetlenie: 5x54w t5 + 1x8w nocne
  • Zasilanie CO2: butla ciśnieniowa 4 kg
  • Filtracja:Tetra tec 1200 (wypełnienie keramzyt, wata, zeolit, gąbki, chemi pur, purigen) + tetra tec 600 - wypełnienie BioRio
  • Podłoże: Power Sand 6l, Aqua Soili Amazonia II 9l.x3, Aqua Soili Amazonia 9l x 2; dodatki ADA: Penac W i P, Touramiline BC, Clear Super, Bacter 100
  • Nawożenie: green bacter, green gain, step2, brighty K, be green, eca, Green Brighty Special SHADE
  • Dekoracje: Manten Stone, Iron Black Wood
  • Roślinność: Echinodorus tenellus, Eleocharis "parvula", Eleocharis acicularis, Eleocharis vivapara, Bolbitis heudelotii, Hydrocotyle verticillata, Utricularia graminifolia, Microzorium sp.
  • Zwierzęta: krewetki Amano, neon czarny, otoski, Boraras brigittae, sumik szklisty, krewetki karłowate.

salonakwarystyczny.pl
aqua-scape.pl


Akwarium ryuboku

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 10/2011 (111)   

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl