Ryby akwariowe - zapobieganie chorobom

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Niestety w określeniu „zdrowy jak ryba” jest sporo przesady. Rybki akwariowe czasem chorują, ale warto wiedzieć, co robić, by zdarzało się to jak najrzadziej.

Zakup ryb
Przede wszystkim rybki, rośliny i elementy wyposażenia należy kupować tylko ze sprawdzonych źródeł. Kupowane rybki powinny wyglądać zdrowo – nie mieć żadnych przebarwień, uszkodzeń skóry, czy łusek, itp. Warto też zwrócić uwagę na ich zachowanie – czy nie są apatyczne i zachowują się zgodnie z cechami danego gatunku. Nowo zakupione okazy należy stopniowo oswajać z nowym środowiskiem. Wodę z akwarium należy stopniowo dolewać do pojemnika albo woreczka, w którym rybki przynieśliśmy. Nie zaszkodzi też kwarantanna, czyli umieszczenie nowych rybek w osobnym zbiorniku. Równie ważny jest dobór ryb i łączenie gatunków, tak, żeby wymagania jednych nie kolidowały z potrzebami innych. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno potrzeby dotyczące temperatury wody, jak i zachowań ryb. Zdecydowanie nie można też umieszczać zbyt wielu osobników w jednym akwarium. Bezpiecznie jest przyjąć, że na każdy 1 cm ryby powinien przypadać 1 litr wody.


Jakość wody

Kolejną kwestią jest jakość wody – powinna mieć stałą temperaturę, odpowiednią dla wybranych gatunków. Zdecydowanie powinniśmy unikać nagłych wahań temperatury. Ponadto woda powinna być dostatecznie natleniona oraz mieć odpowiedni skład chemiczny. Łatwo to sprawdzić przy pomocy zestawów testowych, które wskazują m.in. pH wody, jej twardość oraz zawartość składników mineralnych. Z problemem jakości wody wiąże się też konieczność nie przekarmiania rybek – nie zjedzone resztki zanieczyszczają wodę. Z dna akwarium należy usuwać resztki pokarmu, czy uszkodzone fragmenty roślin. Systematycznie też powinniśmy wymieniać część wody.
Wszelkie elementy wystroju akwarium nie powinny zawierać szkodliwych barwników, czy innych substancji, a przed umieszczeniem w akwarium powinny być wymyte gorącą wodą. Powinniśmy też uważać na trucizny, które mogą przedostawać się z zewnątrz. W pomieszczeniu, w którym stoi akwarium nie można używać środków owadobójczych, czy różnych aerozoli, a nawet... palić papierosów.

Kiedy rybki chorują
Jeżeli, pomimo naszych starań, by zapewnić rybkom zdrowe warunki, jakieś osobniki zachowują się „podejrzanie” należy je odizolować od pozostałych i obserwować. Można też przeprowadzić dezynfekcję wody – np. za pomocą nadmanganianu potasu (1 gram na 1 litr wody) lub rivanolu (od 1 do 3 gram na 1 litr).
Najczęstsze objawy chorób to: brak apetytu, zmiana ubarwienia, zmatowienie kolorów, wysypka lub guzki pojawiające się na ciele, uszkodzenie płetw, wychudzenie lub znaczne pogrubienie, niesymetryczność ciała, zmiany w zachowaniu. Niektóre z tych objawów mogą świadczyć o tym, że woda jest złej jakość (zbyt zasadowa lub kwaśna, za zimna czy niedotleniona), niestety czasem problemy mogą być spowodowane przez pasożyty i bakterie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl