Spis treści
Chociaż w ofercie kwiaciarni możemy spotkać przeróżne kwiaty cięte przez cały rok, to czas łatwo dostępnych bukietów z mieczyków, ostróżek czy cynii niestety już za nami. Ale oczywiście nie oznacza to, że jesienią i zimą mamy zrezygnować z kwiatów w domu. Wręcz przeciwnie – właśnie teraz, gdy coraz zimniej, ciemniej i bardziej ponuro na dworze, kolorowe bukiety ożywią wnętrze i poprawią humor. Tym bardziej że obecnie kwiaty cięte można łatwo kupić, nie tylko w kwiaciarniach, ale nawet w marketach. Kompozycje z ciętych kwiatów to też sprawdzony pomysł na piękną bożonarodzeniową dekorację.
Jakie kwiaty cięte kupować, by były trwałe?
Kwiaty cięte mają różną trwałość. I chodzi tu zarówno o cechy danego gatunku, jak i to, w jaki sposób były potraktowane, zanim trafiły do naszych wazonów. Niestety z tego powodu kupowanie kwiatów w marketach jest obarczone pewnym ryzykiem.
Choć ich pęczki zwykle są tańsze niż w kwiaciarniach, może się zdarzyć, że będą przesuszone, przemarznięte albo są stare i szybko zwiędną. Lecz nie jest to regułą. Bywa, że kwiaty w danym sklepie są dobrze potraktowane i świeże. Warto więc wypróbować i taką ofertę. Ale upewnijmy się, czy kwiaty stały w wodzie, sprawdźmy, czy łodygi są jędrne, a główki nie opadają oraz czy liście lub płatki kwiatów nie są zeschnięte.
Warto też zerknąć na końcówki łodyg – jeśli są miękkie, pokryte śluzowatą substancją, to znaczy, że zaczęły gnić i takie kwiaty nie postoją długo (dobrym testem jest ich… powąchanie; jeśli wyczujemy zapach zgnilizny, nie warto wydawać na nie pieniędzy). W kwiaciarniach teoretycznie powinniśmy dostać świeże, zdrowe kwiaty, ale i tu warto zachować podstawową czujność.
Zadbaj o kwiaty, by były trwałe
Kolejny etap zapewnienia trwałości kwiatów ciętych już zależy od nas. Jeśli kupiliśmy je przy okazji innych zakupów, zadbajmy o to, żeby ich przypadkiem nie zgnieść lub połamać w wózku z zakupami. Jeśli na dworze panuje mróz, owińmy je papierem (lub włóżmy do torby termicznej).
Przestrzegajmy też kilku zasad, które pozwolą przedłużyć trwałość kwiatów w wazonie. Przede wszystkim należy:
- podciąć końcówki łodyg (warto to powtarzać przy okazji zmiany wody),
- usunąć z dolnej ich części liście (tak, aby nie stały w wodzie),
- regularnie zmieniać wodę w wazonie na świeżą.
Nie stawiajmy wazonu z kwiatami w pobliżu grzejącego kaloryfera, bo w cieple szybciej zwiędną! Ale nie narażajmy też na zimne przeciągi. Nie ustawiajmy również bukietu przy misce z owocami, bo wydzielany przez nie etylen również skróci ich trwałość.
Jakie kwiaty cięte są najbardziej trwałe?
Polecamy kwiaty cięte, które łatwo kupić w okresie jesienno-zimowym, a jednocześnie są najtrwalsze i długo będą zdobić nasze domy. Przedstawiamy je w galerii.
Meble do Twojego salonu
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?