Jak najlepiej suszyć pranie w mieszkaniu, by nie skisło?

Redakcja RegioDom
Suszenie prania w czasie, gdy na dworze deszcz i coraz niższe temperatury przysparza trochę problemów, bo wyprane ubrania muszą schnąć w domu. Radzimy, co zrobić, by było to jak najmniej uciążliwe i nie groziło pojawieniem się pleśni w mieszkaniu.
Suszenie prania w czasie, gdy na dworze deszcz i coraz niższe temperatury przysparza trochę problemów, bo wyprane ubrania muszą schnąć w domu. Radzimy, co zrobić, by było to jak najmniej uciążliwe i nie groziło pojawieniem się pleśni w mieszkaniu. CC0
Suszenie prania w czasie, gdy na dworze deszcz i coraz niższe temperatury przysparza trochę problemów, bo wyprane ubrania muszą schnąć w domu. Radzimy, co zrobić, by było to jak najmniej uciążliwe i nie groziło pojawieniem się pleśni w mieszkaniu.

Suszenie prania na małym metrażu

Jeżeli każdy centymetr kwadratowy mieszkania jest na wagę złota, warto przemyśleć alternatywne rozwiązania na suszenie prania. – Jeśli decydujemy się na zakup tradycyjnej suszarki rozkładanej, praktycznym wyborem będzie wersja z kółkami, które ułatwią przesuwanie. To ważne, ponieważ suszarka z wilgotnym praniem bywa dosyć ciężka i nie jest łatwo ją przenieść. W małym mieszkaniu bardzo pomocne są wysokie, stojące suszarki typu „wieża". Zajmują niewiele przestrzeni na podłodze, a jeśli nie chcemy trzymać ich w pokoju, można je umieścić na przykład w kabinie prysznicowej – tłumaczy Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda.

– Suszarki typu "wieża" pozwalają rozwiesić odzież i bieliznę na kilku poziomach, w optymalnych odstępach od siebie. Ponadto są bardzo stabilne. Można też regulować w nich poszczególne segmenty – ich wysokość oraz położenie. Są też suszarki, które umożliwią jeszcze efektywniejsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni, np. przeznaczone do zawieszenia na grzejniku, wannie lub ścianie. Z tej ostatniej powinni zrezygnować właściciele łazienek z zainstalowanym piecykiem gazowym, bo rozwieszone pranie utrudnia przepływ powietrza, wentylacja jest nieodpowiednia, tym samym wzrasta niebezpieczeństwo zaczadzenia – dodaje ekspert.

Sprawdź promocje na suszarki do prania

Materiały promocyjne partnera

Efektywne suszenie prania

Wybierając suszarkę, zwróćmy uwagę na to jak jest wykonana. Elementy powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, by nie zardzewiały.

– Ubrania przeznaczone do suszenia nie powinny ociekać wodą. Jeśli nie ma przeciwwskazań producenta, prane rzeczy powinny być wyciśnięte lub mocno odwirowane, wówczas szybciej wyschną. Rozwieszajmy odzież i bieliznę jak najbardziej rozprostowaną – będzie mniej pognieciona, co ułatwi prasowanie. Swetry najlepiej suszyć poziomo lub równomiernie rozwieszone (nie rozciągną się), a koszule rozwieszone na wieszakach. Nie zapomnijmy też o uchyleniu lub rozszczelnieniu okna, zwłaszcza w początkowej fazie suszenia, gdy wilgoć w powietrzu jest największa – mówi ekspert.

Wybierz odpowiednie środki piorące

Materiały promocyjne partnera

Wilgoć w mieszkaniu warto mieć pod kontrolą

Pamiętajmy też, że suszenie prania w domu powoduje, że powstaje duża ilość wilgoci. Susząc pranie w mieszkaniu wilgoć może w tym czasie wzrosnąć nawet o 30 procent, co spowoduje rozwój pleśni i grzybów odpowiedzialnych za alergie i zapalenie płuc. Dlatego warto kontrolować poziom wilgoci w mieszkaniu.

Jeśli jest on zbyt wysoki (prawidłowy powinien oscylować między 40 a 60 procent), należy zastosować specjalny pochłaniacz. Urządzenie kontroluje oraz samodzielnie redukuje nadmiar wilgoci w powietrzu do optymalnego dla zdrowia poziomu. W ten sposób można zapobiec parowaniu okien, a także zabezpieczyć mieszkanie przed pleśnią i grzybami oraz nieprzyjemnym zapachem.

Żelazka w dobrych cenach

Materiały promocyjne partnera
Okazje

Szukasz sposobu na tańsze zakupy? Sprawdź dostępne kody rabatowe i promocje w popularnych sklepach i sieciówkach.

Wybrane kupony rabatowe:

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl