Akwarium iwagumi

Sergiusz Kowalew
Iwagumi to sztuka układania kamieni, która sprawdzi się w domowym akwarium. Akwarium naturalne pozwala cieszyć się pięknem natury, odtworzonym w zbiorniku. Podwodne krajobrazy, nawiązujące do naturalnych pejzaży, fascynują coraz więcej osób. W cyklu artykułów przedstawimy sposoby na to, jak odtworzyć fragmenty naturalnych krajobrazów w akwarium. Na początek proponujemy styl iwagumi.

Podstawowym elementem akwarium iwagumi są kamienie i niska roślinność, szczególnie typu glossostigma, hemiantus, riccia, itp., choć mogą też powstawać kompozycje z roślinami łodygowymi.
Iwagumi możemy komponować w akwariach dowolnej wielkości – widziałem piękne iwagumi w zbiornikach mniejszych niż 30 l – choć szczególnie godne polecenia są akwaria o wymiarach 60x30x36 ,90x45x45 ,120x60x50. Mają one proporcje, które zapewniają spójność kompozycji i dają duże możliwości aranżacyjne.

Akwarium iwagumi
Magazyn Akwarium

Dobór podłoża
W przypadku każdego akwarium roślinnego, ważny jest dobór podłoża. Ich wybór jest bardzo duży. Z własnego doświadczenia mogę polecić markowe podłoża firmy ADA , Aquatic Nature oraz polskie – Aqua Artu. Dlaczego granulat jest lepszy niż podłoże żwirowe? Oprócz cech biologicznych, wyróżnia go estetyka.
Jeśli zdecydujemy się na żwirek kwarcowy, musimy pomyśleć o wzbogaceniu podłoża odpowiednimi produktami podżwirowymi (np. Aquabase – Ferki, Ferti Stick – Aquatic Nature). W naszym iwagumi wykorzystamy granulat – podłoże Pro Soil belgijskiej firmy Aquatic Nature. Charakteryzuje się ono wyjątkową zdolnością krystalizacji wody i odpowiednią żyznością.
Układ podłoża zależy od tego, jakie elementy krajobrazu będą występować w naszym akwarium. Jeśli planujemy „wodospady”, „ścieżki”, „plaże”, itp., to musimy oddzielić piasek od granulatu. W omawianej kompozycji będzie kilka „ścieżek”,

Akwarium iwagumi
Magazyn Akwarium

więc musimy delikatnie zasypać dno granulatem, pamiętając o zostawieniu wolnej przestrzeni dla piasku. W akwarium naturalnym podłoże nie powinno mieć równej wysokości. Najlepiej, aby warstwa z przodu była niższa i zwiększała się w kierunku tylu zbiornika (4-12 cm). Tak zaaranżowane podłoże sprawia, że kompozycja zyskuje głębię i poprawia odbiór wizualny zbiornika. Równo usypane podłoże jest polecane do kompozycji z klasyczną triadą kamienną, natomiast w omawianym iwagumi chcemy odtworzyć fragment krajobrazu – tatrzańskich szczytów.

Dobór i aranżacja kamieni
Dobór kamienia to najważniejsza część przygody z iwagumi. Kamienie dobieramy przede wszystkim tak, żeby akwarium nam się podobało. Można skorzystać z „gotowych rozwiązań” i zakupić „firmowe” kamienie, takie jak: seyru stone, rusoko stone, manten stone, dragon stone. W ich przypadku mamy pewność, że kamienie zostały wstępnie wyselekcjonowane i mają odpowiednio ciekawą strukturę, dzięki czemu nasze akwarium będzie się doskonale prezentować.
Wybierając kamienie nie spieszmy się. Jeśli nie jesteśmy pewni naszego wyboru – poprośmy o pomoc sprzedawcę. Warto też wypróbować kompozycję już w sklepie – dobre, specjalistyczne sklepy mają odpowiednie miejsca, gdzie możemy to zrobić. Będziemy mieli wtedy pewność, że nie wydamy pieniędzy na zbędne kamienie, których nie wykorzystamy w naszej aranżacji.

Akwarium iwagumi
Magazyn Akwarium

Tworząc kompozycję powinniśmy unikać symetrii – ta w naturze rzadko się zdarza. Dlatego kamieni nie należy układać w równych liniach. Wybierając kamienie, zwróćmy uwagę, by miały podobny kolor i strukturę, ale różną wielkość. W przyrodzie nie zdarza się raczej, że dwa sąsiednie szczyty mają tę samą wysokość. Liczba kamieni powinna być nieparzysta, a poza głównymi kamieniami, używajmy też mniejszych, którymi dopełnimy kompozycję.

Akwarium iwagumi
Magazyn Akwarium

Rozmieszczenie największych kamieni jest bardzo ważne. Nie powinniśmy ich układać na środku akwarium – powstanie wtedy niepożądany, symetryczny podział akwarium, który nie wygląda dobrze. Najlepiej ułożyć „main stone” w 2/3 długości akwarium. Dobrym pomysłem jest oczyszczenie kamieni środkiem glonobójczym jednym z powszechnie dostępnych na rynku. Zapobiegnięcie rozwojowi glonów jest szczególnie ważne dlatego, że w iwagumi, w przeciwieństwie do akwariów holenderskich, kamienie nie są osłonięte roślinami łodygowymi i są bezpośrednio wystawione na działanie światła.
Zanim zaczniemy komponować iwagumi – i kupować materiały do niego – dobrze jest starannie podejrzeć naturę. Oczywiście najlepiej wybrać się w plener, jeśli jednak mieszkamy daleko od gór, skorzystajmy ze zdjęć polskich Tatr w internecie. Warto też zajrzeć na strony dotyczące akwarystyki naturalnej i obejrzeć gotowe pejzaże w stylu iwagumi.

Akwarium iwagumi
Magazyn Akwarium

Sadzenie roślin
Po wybraniu materiału i wstępnym ułożeniu kompozycji, przychodzi czas na rośliny. Do akwariów iwagumi nie są polecane rośliny o dużych i szerokich liściach. Najlepsze są gatunki niskie, takie jak:
Hemianthus callitrichoides, glossostigma, lilleaopsis, riccia, eleocharis, staurogyne. Uzupełnieniem kompozycji mogą być różne mchy. W akwariach iwagumi można też wykorzystać Eleocharisa vivipare – jej delikatne igiełki nadają aranżacji dodatkową głębię. Do omawianego akwarium wybraliśmy mech, riccie oraz piękną Hydrocotyle sp. japan, która jest nowością na polskim rynku.
W akwariach w tym stylu sadzimy głównie rośliny, mające drobny system korzeniowy, zatem do nasadzeń w granulacie przyda nam się pinceta o cienkiej końcówce. Rośliny powinniśmy sadzić w akwarium nie do końca napełnionym wodą. Tak samo jak w przypadku innych akwariów roślinnych, początkowo nie powinniśmy stosować od razu pełnego oświetlenia – wystarczy zacząć od 5 godzin na dobę i stopniowo zwiększać czas o godzinę tygodniowo. Przy odpowiednim świetle (min. 06 w/l ,temp bar.6500 K), oświetlenie powinniśmy stosować przez 8 do 10 godzin na dobę.

Zasilanie akwarium
Jeśli zakładamy akwarium na podłożu żyznym, początkowo powinniśmy zasilać kolumnę wody wyłącznie potasem. W początkowej fazie dojrzewania akwarium, bardzo ważne jest też dostarczanie różnego rodzaju produktów bakteryjnych. Ponadto, poza zasilaniem zbiornika dwutlenkiem węgla z butli wysokociśnieniowej, powinniśmy stosować węgiel w płynie. Wpływa to korzystnie na rozwój roślin.
W omawianym akwarium jako źródła potasu stosuję produkt „Kalium-potassium”, holenderskiej firmy Easy-Life, który skutecznie uzupełnia potas i jest bezpieczny. Również godny polecenia jest węgiel tej samej firmy – Easy-Carbo, a także produkty bakteryjne Easy-Start (później można użyć Fliud Filter Medium). W przypadku każdego zbiornika, a szczególnie akwarium iwagumi, gdzie występuje mała masa roślinna, bezpieczny start jest bardzo ważny. Dlatego nie warto oszczędzać na tych produktach. Zlekceważenie któregokolwiek czynnika (czyli potasu, bakterii, węgla, żyznego podłoża, odpowiedniego oświetlenia) może powodować rozwój glonów, co w akwariach tego typu jest szczególnie niepożądane.
Po około 6 tygodniach powinniśmy rozpocząć nawożenie makro- i mikroelementami.

Akwarium iwagumi
Magazyn Akwarium
Akwarium iwagumi
Magazyn Akwarium

Ryby w akwarium iwagumi
Pierwsze zwierzęta możemy wpuścić do zbiornika po ok. 3-4 tygodniach. Powinniśmy zacząć od „ekipy sprzątającej”, czyli różnego rodzaju krewetek (karłowate, amano). Jako czyściciele świetnie sprawdzają się również otoski. Po upływie tygodnia możemy wpuścić inne ryby. W iwagumi najważniejsza jest sama aranżacja, natomiast ryby stanowią dodatek do kompozycji. Duża ławica ryb jednego gatunku wygląda znacznie lepiej niż „mieszanka” ryb różnego rodzaju. Dobrze sprawdzają się małe gatunki kąsaczy. Do omawianego akwarium wybraliśmy Sawbwa resplendens, które bardzo dobrze komponują się z kolorem skał. Dzięki temu, całe akwarium wydaje się większe niż jest rzeczywiście.

Pielęgnacja akwarium
Przyrost roślin jest zauważalny już po tygodniu, po upływie następnego, można podciąć wgłębkę. Należy też pamiętać o podmianie wody – najlepiej wymieniać co 3-4 dni 10% wody, niż połowę co dwa tygodnie. Szczególnie na początku częstotliwość podmiany wody musi być duża, natomiast kiedy akwarium dojrzeje, możemy powrócić do sprawdzonego przez nas sposobu podmian.

Akwarium powinno być dojrzałe i wspaniale zarośnięte po upływie około 3 miesięcy. Jeśli pojawiły się glony, to w tym czasie jego obecność powinna zanikać. Pielęgnacja akwarium iwagumi nie odbiega od opieki nad innym akwarium roślinnym. Musimy tylko często podcinać rośliny i raz na kilka miesięcy delikatnie oczyszczać skały z zielonego osadu.

Mam nadzieję, że artykuł zachęcił Was do stworzenia akwarium w stylu iwagumi. Taka kompozycja może być bardzo odprężająca i relaksująca, a zdrowo prowadzony zbiornik będzie dekoracją każdego mieszkania, czy lokalu.

Akwarium iwagumi – dane techniczne:
Wymiary akwarium: 90x45x45 cm
Szkło: opti white
Podłoże: Pro soil
Oświetlenie: 2x belka hagen glo 2x39w t5
Zasilanie CO2: butla wysokociśnieniowa
Filtracja: Fluval 305
Nawożenie: Kalium Potassium + Easy Carbo + Easy start (w późniejszym okresie – pełna linia Easy-life)
Rośliny: Hydrocotyla sp. japan, riccia, zdrojek, Hemiantus sp. cuba
Zwierzęta: Sawbwa resplendens, Cardina japonica, red cherry

salonakwarystyczny.pl
aqua-scape.pl

Akwarium iwagumi

Opublikowano w Magazynie Akwarium nr 9/2011 (110)

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl