Potrawy na wigilijny stół. Sprawdź czego nie powinno zabraknąć

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Potrawy na wigilijnym stole, mają szczególne znaczenie. Dużo z nich ma odniesienie do tradycji. Już sama liczba potraw, produktów nie jest przypadkowa. Sprawdź główne symbole Świąt i dowiedz się, skąd się wzięły.

Boże Narodzenie to bardzo religijne i tradycyjne Święta stąd wiemy, że dania powinny być przygotowane z tego, co nam daje natura, czyli darów lasów, pól i jezior. Ustalona jest także konkretna liczba potraw. Obecnie powinno ich być 12. Ta liczba to nawiązanie do 12 apostołów. Jednak kiedyś na wsiach na stole wigilijnym było tylko siedem potraw (odniesienie do 7 dni tygodnia), a na dworach szlacheckich było ich 9 (symbolizujących 9 chórów anielskich). Choć nowoczesne Panie domu powoli zaczynają eksperymentować z potrawami na wigilijny stół, to jednak pewnych produktów nie może zabraknąć.

Przeczytaj ciekawostki: Skąd wziął się karp na wigilijnym stole

Ryba, nie tylko karp

Ryba to symbol chrześcijaństwa dlatego ma obowiązek być na wigilijnym stole. Ryba ma podwójne znaczenie. Po pierwsze jako zwierzę wodne kojarzone jest z chrztem, po drugie z eucharystią. Na polskich stołach najczęściej podawany jest karp. Ta ryba stała się popularna jednak za czasów PRL-u, związane było to z sytuacją, że świeże ryby były towarem luksusowym i ciężko dostępnym. W związku z tym władze państwowe uruchomiły masowe hodowle karpi. Powołane do życia Państwowe Gospodarstwa rybne promowały hasła „karp na każdym wigilijnym stole” i w ten właśnie sposób ta ryba stała się głównym daniem podczas Świąt Bożonarodzeniowych, aż do dzisiaj.
Podczas staropolskich świątecznych wieczerzy serwowano dużo więcej rodzajów ryb, chociażby szczupaka czy pstrąga.

Mak i orzechy na wigilijnym stole

Mak na wigilijnym stole pojawia się raczej jako jeden ze składników potrawy. Symbolizuje dobrobyt, obfitość oraz odpoczynek. Nie powinno go zabraknąć, ponieważ ściągnąłby nieszczęście. W dzisiejszych czasach mak występuje w formie makowca jednak kiedyś robiono z niego zupę z kluskami lub kaszą, co następnie przerodziło się w tradycyjną kutię.

– Sama kutia to również symboliczna potrawa – poza makiem, zawiera ziarna zbóż stanowiących metaforę odradzającego się życia oraz miód, który przepędza złe moce. Mak jest także nieodłącznym składnikiem bożonarodzeniowych ciast – makowców czy rolady drożdżowej – mówi Arkadiusz Drążek z firmy produkującej słodycze i przekąski.

Orzechy to, z kolei, symbol szczęścia, ale także ze względu na skorupę – tajemnicy oraz wróżby. Orzechy włoskie są kojarzone z mądrością, a laskowe z witalnością.

Kapusta i grzyby

Dania z kapusty i grzybów wywodzą się z tradycji chłopskiej. Na wigilijnym stole nie mogło zabraknąć takich dań jak pierogi z kapustą i grzybami, uszek, czy grochu z kapustą. Ta ostatnia ma moc witamin, ale oprócz tego kojarzona jest z czymś magicznym, z życiodajną siłą oraz chroni nas przed złem. Grzyby to dary lasu uważane, że mają magiczną moc, która pozwala na kontakt ze światem zmarłych. Co więcej, symbolizują uleganie pokusom, niektórzy wierzą też, że zapewniają szczęście.

Owoce

Owoce, jako dar sadu to kolejny niezbędnik świątecznej kolacji. Są znakomitym dodatkiem do świątecznych ciast, ale i podstawą kompotu z suszu – mówi Arkadiusz Drążek.

Znaczenie owoców, które można spotkać podczas Świąt:

  • jabłko – symbol Ziemi, odkupienia i pokoju, ale i pokusy (w związku z biblijną przypowieścią o Ewie),
  • gruszka – to metafora relacji międzyludzkich, w tym przede wszystkim miłości, a także długowieczności,
  • figa – symbolizuje długie życie i nieśmiertelność,
  • daktyle – dające dostatek, obfitość i powodzenie,
  • suszone śliwki – odpędzają złe moce.

Święta i potrawy serwowane w tym czasie mają magiczną moc i wiele ukrytych symboli. Chleb to początek nowego życia, barszcz czerwony to długowieczność i nieprzemijająca uroda. Wszystkie te symbole wraz dobrym towarzystwem i rodziną sprawiają, że większość z nas lubi te Święta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl