Co roku z jajkiem robimy to samo: barwimy łupinami cebuli, wielobarwnymi farbkami lub gotowymi naklejkami. Na stole tradycyjnie jaja występują w parze z majonezem, chrzanem czy sosem tatarskim. A może tak urozmaicić menu? I w tym roku zaskoczyć rodzinę i gości?
Jajko – jak to się zaczęło
Obecnie jajko to symbol życia. Od dawna przypisywano mu magiczne moce. Już w starożytności był symbolem kultu. Egipcjanie jajko wykorzystywali w ceremonii pogrzebowych (wieszali je pod sufitem świątyń). Persowie wierzyli, że cały świat wykluł się z jajka. Słońce było białkiem, a księżyć żółtkiem. A w Polsce? Jajko też miało swoje szczególne miejsce i wierzono w jego magiczne moce. Umieszczone w rogu domu miało zapewnić szczęście, kładziono je także na progu stajni przed pierwszym wyprowadzniem bydła w pole. W tradycji chrześcijańskiej jajko symbolizuje Zmartwychwstanie Chrystusa i chyba nikt nie wyobaraża sobie świąt wielkanocnych i potraw bez niego.
Jajko na świątecznym stole w nowej odsłonie
Jajko na świątecznym stole zazwyczaj gości na talerzyku, przekrojone na pół i przykryte majonezem i szczypiorkiem. A może warto go podać w postaci pasty? Aby ją przygotować musimy połączyć jajka z odrobiną majonezu lub jogurtu. Do tego możemy dodać likier jajeczny, płatki migdałowe i kawałki wędzonego łososia. Tak przygotowaną pastę możemy wyłożyć na kruchych mini babeczkachw wersji słonej.
Jak przygotować pastę?
Jajka gotujemy na twardo i studzimy. Oddzielamy żółtko od białek. Żółtka mieszamy w misce, dodajemy majonez lub jogurt grecki, posiekanego łososia, likier jajeczny i płatki migdałowe. Całość doprawiamy solą i białym pieprzem. Tak przygotowaną masą wypełniamy babeczki (do nadzień słonych).
Białka, które nam zostały możemy połączyć z drobno posiekanymi pieczarkami i ogórkami kiszonymi oraz majonezem i nadziać nimi babeczki. Wówczas drugą potrawę mamy gotową.
Jajko podczas świątecznego śniadania
Podczas świątecznego śniadania jajko możemy podać w zaskakującej odsłonie np.: w formie sadzonej podawane jako oryginalna kanapka. Po między dwa gofry wkładamy rozpływające się jajko sadzone z dodatkiem boczku i sałaty.
Równie szybko i w prosty sposób przygotujemy także chlebowe muffinki z jajkiem, np. przepiórczym. W tym celu potrzebny nam będzie wieloziarnisty chleb tostowy, który wystarczy lekko rozwałkować i wyłożyć nim formę do mufinek. Do środka wbijamy jajko i dodajemy ulubione dodatki.
Święta Wielkanocne to w końcu najbardziej radosne święta w naszej tradycji. Pozwólmy sobie zatem na wprowadzenie nieco fantazji w nasze tegoroczne menu.