Kolor, struktura ścian, styl mebli, czy wykończenie podłogi - przed takimi dylematami stoi każdy, kto robi remont lub kupił mieszkanie. Urządzanie wnętrza rodzi wiele pytań i wątpliwości. Wygląd ścian można w łatwy i niskobudżetowy sposób zmienić, z meblami wypoczynkowymi jest już trudniej. Dlatego warto zaplanować naszą przestrzeń relaksu od podstaw. Trzeba przy tym uważać, by nie wpaść w pewne pułapki.
Pułapka nr 1: Pogoń za modą
Niewątpliwie przyjemne jest posiadanie mieszkania urządzonego zgodnie z najnowszymi trendami. Tyle że moda to kobieta – kapryśna i zmienna. Jeżeli nie mamy możliwości finansowych na całkowitą zmianę mebli wypoczynkowych co sezon lub dwa, musimy wykazać się rozsądkiem i pomysłowością. Warto wtedy wziąć pod uwagę fotele i sofy o klasycznych liniach i kolorach zgodnych z naszymi upodobaniami. Wielbiciele ciepłych pasteli i łagodnych łuków mogą w imię nadążania za modą jakoś wytrzymać rok wśród kanciastych krwistoczerwonych mebli, jeśli to akurat one są na topie. Jednak po kolejnych trzech latach można mieć serdecznie dosyć nie tylko ich, ale w ogóle wszystkiego. I na odwrót: ktoś czujący się rewelacyjnie w otoczeniu jaskrawych barw nie powinien w imię bycia trendy skazywać się na mieszkanie wśród bladych błękitów czy przyćmionych fioletów.
Jeśli chcesz zachować równowagę między swoimi upodobaniami a zaleceniami projektantów mody, możesz zmieniać charakter wnętrza dodatkami — zasłonami, poduszkami lub ceramiką ozdobną i użytkową.
Pułapka nr 2: Wygląd a funkcjonalność mebli
„Och, ta sofa jest przepiękna!” – owszem, ale czy wygodna? Mieszkanie to nie muzeum, na sofie będziemy zasiadać do długich rozmów lub oglądania filmu, a wtedy ważniejszy od urody mebla będzie komfort kręgosłupa.
Wybierając meble warto dowiedzieć się z jakich materiałów są wykonane, sprawdzić czy są funkcjonalne i przede wszystkim - wygodne w użytkowaniu.
Pułapka nr 3: Przesadna oszczędność
Stare przysłowie mówi, że skąpy dwa razy traci. Jeśli nasze meble mają nam długo i dobrze służyć, nie warto na nich przesadnie oszczędzać. Zakup tanich sprzętów „made in China” niemal na pewno szybko przyniesie straty: albo meble szybko się popsują, albo – co jeszcze gorsze – ucierpią nasze kości i mięśnie, zmuszone do przybierania nieprawidłowych anatomicznie póz.
Wybieraj meble najlepsze dla ciebie, nie najtańsze. Inwestycja w jakość i wygodę jest także inwestycją w zdrowie.
Pułapka nr. 4: Dekoracja ścian - mniej nie zawsze znaczy więcej i na odwrót
Nawet najpiękniejsze wnętrze możemy wizualnie zniszczyć poprzez źle i nieodpowiednio powieszone obrazy czy plakaty. Pamiętajmy, że punkt centralny powinien znajdować się mniej więcej 150-160 cm od podłogi. Czyli na lini wzroku osoby o średnim wzroście. Zdarza się, że tego typu dekoracje ścienne są wieszane znacznie wyżej. W takich pomieszczeniach jak salon czy jadalnia (większość czasu spędzamy tutaj na siedząco) takie ozdoby ścienne powinny być wieszane jeszcze niżej.
W przypadku większej ilości zdjęć czy plakatów trzymajmy się zasady spójności. Całość będzie lepiej wyglądała jak wszystko ze sobą będzie współgrać.
Pułapka nr. 5: Złym oświetleniem uwypuklisz niedoskonałości w mieszkaniu
W ciągu dnia pamiętajmy, aby do mieszkania dostawało się jak najwięcej światła dziennego. Większy wpływ mamy na sztuczne oświetlenie. To gdzie je umieścimy zależy tylko od nas. Pamiętajmy, że oświetleniem możemy skorygować mankamenty mieszkania.
Pułapka nr. 6: Eklektyczny styl nie sprawdza się w każdym pomieszczeniu
Unikajmy zbyt dużej ilości mebli, dodatków i obrazów na ścianie. W tym przypadku zachowajmy umiar. Jeśli w danym pomieszczeniu będzie za dużo rzeczy może nas to przytłoczyć, a przy mniejszej ilości bibelotów codzienne porządki będą łatwiejsze.
Równowaga
Jak widać, najważniejsza jest równowaga. Ta zasada odnosi się także do urządzania mieszkania. Warto poświęcić czas i pieniądze na przemyślane zakupy, by w rezultacie zamieszkać w przestrzeni urządzonej wygodnie i ze smakiem.
Dowiedz się: Jak urządzić pokój dla dziecka