Z badania TNS wynika, że sprzątanie stanowi domenę pań. 83 procent kobiet sprząta w domu, a panowie jedynie im niekiedy pomagają. Zbliżające się święta zawsze oznaczają dla kobiet spiętrzenie obowiązków domowych, ponieważ to nie tylko sprzątanie, ale też gotowanie czy robienie większych zakupów.
Firmy sprzątające w okresie przedswiątecznym mają wiele zleceń
Kto nie ma czasu przygotować mieszkania na święta, może skorzystać z usług fachowca i zamówić usługę sprzątania w swoim domu. Tyle, że to kosztuje. Jeśli są chętni skorzystać z tego rodzaju usługi, powinni się pospieszyć. Na 2 tygodnie przed Wielkanocą wiele serwisów sprzątających ma już tak napięte grafiki, że kolejnym potencjalnym klientom odmawiają wykonania usług.
Podajemy przykładowe jednorazowe usługi i cenniki z nimi związane, oferowane przez firmy działające legalnie, jako zarejestrowane podmioty gospodarcze. Są to stawki orientacyjne i mogą różnić się m.in. w zależności od regionu, lokalizacji domu oraz doświadczenia firmy sprzątającej. W cenę wliczone są środki do mycia/czyszczenia oraz dojazd ekipy sprzątającej.
Sprzątanie mieszkań na metry
Trzeba także pamiętać, że im więcej metrów do posprzątania, umycia i uporządkowania, tym cena niższa. Zatem, przykładowo, jeżeli kompleksowe – łącznie z umyciem okien - posprzątanie kawalerki o powierzchni 30 m kw. będzie kosztowało 120 złotych, to nie oznacza, że taka sama usługa, zamówiona do 60-metrowego mieszkania z dwoma pokojami, wyniesie nas 240 złotych. To będzie raczej kilka, nawet kilkanaście procent mniej. Właściciele120-metrowego domu nie zapłacą zaś 480 złotych (co wynikałoby z tego przelicznika), lecz zwykle maksymalnie 370.
Liczy się czas albo powierzchnia
Niektóre serwisy sprzątające oferują usługę zamawianą na godziny. Stawki w tym przypadku zaczynają się od 30 złotych brutto na godzinę. W dużych miastach, choćby w stolicach poszczególnych województw, jeśli klientów jest sporo, ceny sięgają nawet 50 złotych za godzinę. W ramach pakietu można wykupić od razu np. 2, 3 lub 4 godziny sprzątania albo zapłacić po wykonanej pracy.
Podobnie bywa ze sprzątaniem na godziny. W tej sytuacji niekiedy również obowiązuje gotowy przelicznik. Jest choćby 80 groszy za każdy metr posprzątanej powierzchni. Zwykle jednak firmy sprzątające proponują wykonanie poszczególnych usług, za które zechcą otrzymać zapłatę.
Mycie okien
Zapłata odnosi się do konkretnego okna albo jest podawana w przeliczeniu na metr kwadratowy. W pierwszym przypadku może być to np. 10 złotych za umycie jednego okna, a 13 – podwójnego, natomiast drzwi balkonowych – 16 złotych. Stawka w przeliczeniu za metr zaczyna się przeważnie od 3 złotych.
Pranie firan
Jak okna, to też firany czy zasłony. Można zanieść je do pralni (albo zlecić to zadanie firmie sprzątającej, świadczące usługi poszerzone właśnie o pranie). Za pranie firan należy zapłacić zazwyczaj 4 złote za metr, a zasłon – 5-6 złotych. To dlatego, że te drugie są przeważnie cięższe niż firany. Niektóre pralnie oferują stawkę w przeliczeniu na kilogramy: choćby 14 złotych (firany) lub 21 (zasłony i story). Bieliznę pościelową wypiorą też, a wezmą przynajmniej 5 złotych za kilogram.
Czyszczenie dywanów
Trzepanie dywanów to tradycyjny sposób na to, aby ten dywan znowu był czysty. Nowszym rozwiązaniem jest jednak pranie i czyszczenie dywanu. Tutaj ceny również można rozpatrywać dwojako: za dywan (ewentualnie chodnik czy wykładzinę) lub za metry. Można zatem zapłacić 20 czy 40 złotych, zależnie od wielkości dywanu albo minimum 5 złotych za metr kwadratowy. Jeśli dywan jest silnie ubrudzony i ma długie, posklejane włosie, cena wzrośnie.
Mycie podłóg
Jeśli ma być tylko mycie mopem, ceny zaczynają się od 15 groszy za metr kwadratowy. Zdarza się, że firmy biorą nawet 3 złote za tę samą usługę. Gdy klient zleca umycie podłogi łącznie z aplikacją na niej środka do pielęgnacji powierzchni płaskich, stawka zaczyna się od 2 złotych za metr, ale niekiedy jest to nawet ponad 5.
Czyszczenie mebli tapicerowanych
Problem brudnej kanapy, krzeseł i foteli tapicerowanych zniknie, jeśli meble poddamy odpowiedniemu czyszczeniu i odświeżeniu. Przykładowo: na wyczyszczenie kanapy 2-osobowej należy przeznaczyć przynajmniej 55 złotych, a bywa, że i 150. Za odświeżenie sofy trzeba dać mniej więcej 75 złotych, a za 3-osobowy narożnik – najczęściej ponad 100. Zabrudzone krzesło z oparciem będzie czyste za minimum 10 złotych (bez oparcia – 8), a im więcej krzeseł, tym niższa cena usługi za sztukę.
Czyszczenie kuchni i łazienki
To pomieszczenia do zadań specjalnych, zatem i do wyczyszczenia są trudniejsze od innych miejsc w domu. Bywa, że za kompleksowe posprzątanie kuchni (razem ze zlewozmywakiem, lodówką, kuchenką, mikrofalą i zmywarką) oraz łazienki (łącznie z wanną/brodzikiem, zlewem i pralką) firma doliczy sobie po 60 złotych za każde pomieszczenie.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?