Spis treści
- Oczyszczacz powietrza przyda się w domu zimą! Istotne funkcje urządzenia
- Oczyszczacz powietrza do małego i dużego mieszkania. Czy jedno urządzenie da sobie radę?
- Co to jest współczynnik CADR i dlaczego pojawia się w parametrach oczyszczaczy
- Jaki oczyszczacz poradzi sobie ze smogiem? Filtry to podstawa
- Poziom hałasu – kluczowy parametr przy wyborze oczyszczacza powietrza
- Dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza. Sprawdź, co mamy do wyboru
Oczyszczacz powietrza przyda się w domu zimą! Istotne funkcje urządzenia
Większość osób decydując się na wyposażenie domu w oczyszczacz powietrza, największą wagę przywiązuje do designu, wielkości i jego ceny. Często niestety trochę zapominamy, że tego typu urządzenie powinno przede wszystkim skutecznie usuwać zanieczyszczenia i być niezawodne. Dlatego warto wybierać oczyszczacze renomowanych producentów i unikać najtańszych oraz niesprawdzonych modeli. W sklepach znajdziemy różne typy oczyszczaczy, które różnią się między sobą m.in. technologią filtracji, parametrami technicznymi oraz funkcjonalnością.
Nowoczesne oczyszczacze powietrza coraz częściej pełnią też dodatkowe funkcje m.in.:
- nawilżacza,
- jonizatora,
- klimatyzatora.
Dlatego warto pomyśleć o zakupie wielofunkcyjnego urządzenia, z którego będziemy mogli korzystać przez cały rok.
Zobacz: Oczyszczacz powietrza ułatwia życie osób z chorobami oddechowymi, takimi jak POChP
Oczyszczacz powietrza do małego i dużego mieszkania. Czy jedno urządzenie da sobie radę?
Zarówno mniejsze, jak i większe mieszkania są podzielone ścianami i prawie nigdy nie stanowią jednej otwartej przestrzeni. Wyjątek stanowią modne ostatnio mikrokawalerki o niewielkiej powierzchni. Dlatego pojedynczy oczyszczacz powietrza z reguły nie jest w stanie oczyścić powietrza w całym lokum. Zarówno korytarze, jak i drzwi oraz meble utrudniają prawidłową cyrkulację powietrza. Dlatego nigdy nie wybierajmy modelu oczyszczacza, sugerując się metrażem mieszkania, bo różnego rodzaju przegrody zablokują jego efektywną pracę. Decydując się na konkretny model urządzenia, zastanówmy się, w którym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu i to właśnie jego wielkości weźmy pod uwagę podczas doboru wydajności oczyszczacza (wartość wyrażona w m sześc./h). Uwaga: ważna jest nie tylko powierzchnia pomieszczenia, ale także jego wysokość.
Jeśli nie mamy budżetu, żeby zaopatrzyć się w kilka oczyszczaczy, możemy przestawiać urządzenie w zależności od potrzeb. W nocy może filtrować powietrze w sypialni czy pokoju dziecka, a w ciągu dnia w salonie. Jeśli urządzenie będziemy przenosić między pomieszczeniami, warto pomyśle o mobilnym modelu z wygodną rączką czy na kółkach.
Co to jest współczynnik CADR i dlaczego pojawia się w parametrach oczyszczaczy
W opisach oczyszczaczy dostępnych w sklepach widnieje parametr CADR (skrót od ang. Clean Air Delivery Rate), po polsku nazywany wskaźnikiem dostarczania czystego powietrza. Określa on wydajność, z jaką urządzenie dostarcza przefiltrowane powietrze, uwzględniając skuteczność filtracji. Wyrażony jest w metrach sześciennych na godzinę. CADR wskazuje więc rzeczywistą objętość powietrza, które zostało przefiltrowane przez oczyszczacz w ciągu 60 minut. Im wyższa jest wartość tego współczynnika, tym więcej metrów sześciennych powietrza jest w stanie przefiltrować urządzenie w ciągu godziny.
Warto wiedzieć, że za wystarczająco przefiltrowane pomieszczenie przyjmuje się takie, w którym oczyszczacz wymienił powietrze minimum trzy razy. Obliczmy, ile powinien wynosić minimalny wskaźnik CADR dla oczyszczacza, żeby efektywnie oczyścił salon o powierzchni 20 metrów kw. i wysokości 2,6 m: 20 m kw. x 2,6 m x 3 = 156 m sześc., czyli preferowany CADR dla oczyszczacza to min. 156 m sześc./h.
Jaki oczyszczacz poradzi sobie ze smogiem? Filtry to podstawa
Głównym zadaniem oczyszczacza powietrza jest eliminacja różnego rodzaju zanieczyszczeń. Najpopularniejsze urządzenia oferują minimum trzystopniowy poziom filtracji. Najlepiej radzą sobie ze szkodliwym smogiem oczyszczacze powietrza wyposażone m.in. w:
- filtry wstępne – mają za zadanie zatrzymywania dużych pyłów, takich jak sierść zwierząt czy kurz;
- filtry węglowe – składają się z granulek węgla aktywnego, które świetnie pochłaniają intensywne domowe zapachy, np. papierosów, farb czy generowane podczas smażenia czy gotowania;
- filtry HEPA – wychwytują mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń o wielkości 0,3 µm (m.in. pyły PM 2.5 i PM 10 oraz pyłki roślin, alergeny, roztocza, zarodniki pleśni). Ich kluczową zaletą jest duża powierzchnia absorbująca w stosunku do wymiarów filtra.
Regularne czyszczenie filtrów pozwala na ich efektywne działanie. Pamiętajmy jednak o cyklicznej wymianie ich na nowe. Zanim zdecydujemy się na konkretny model oczyszczacza powietrza, sprawdźmy, ile zapłacimy za zapasowe filtry, żeby nie przerósł nas później wysoki koszt eksploatacji urządzenia.
Poziom hałasu – kluczowy parametr przy wyborze oczyszczacza powietrza
Większość oczyszczaczy powietrza renomowanych producentów generuje dźwięk porównywalny do cichej rozmowy czy nawet szeptu. Wielu rodziców zauważa, że dyskretny i jednostajny szum urządzenia świetnie się sprawdza podczas usypiania dzieci. Decydując się na konkretny model oczyszczacza, warto jednak zwrócić uwagę na poziom hałasu, który generuje, bo często korzystamy z urządzenia przez całą dobę. Dobrej klasy oczyszczacz powietrza powinien pracować w zakresie od 20 do 35 dB, żeby nie zakłócał nam relaksu w salonie czy nocnego odpoczynku.
Dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza. Sprawdź, co mamy do wyboru
Zanim wybierzemy konkretny model oczyszczacza powietrza, warto poznać kilka ciekawych udogodnień dostępnych w tego typu urządzeniach:
- tryb automatyczny, w którym urządzenie dostosowuje prędkość pracy do aktualnego poziomu zanieczyszczeń;
- tryb nocny, gdzie oczyszczacz automatycznie wyłącza wszystkie światła na panelu, pracuje dyskretnie i nie zakłóca snu;
- tryb usuwania bakterii i wirusów;
- sygnalizacja, że konieczna jest wymiana filtra;
- wskaźnik szkodliwych gazów;
- funkcje m.in.: ogrzewania, chłodzenia, jonizacji czy nawilżania;
- sterowanie za pomocą pilota i aplikacji;
- czujniki: jakości powietrza, wilgotności, temperatury, ruchu, światła, kurzu, nieprzyjemnych zapachów;
- timer;
- elektroniczny wyświetlacz;
- oscylacja.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?