Jony srebra, dwutlenek tytanu, polimery winylowe – choć nazwy tych związków są dość skomplikowane, ich głównym zadaniem jest rozwiązywanie codziennych trudności. I to tych najbardziej uporczywych, bo związanych ze sprzątaniem.
Ściereczki z mikrofibry
Mikrofibra zrewolucjonizowała współczesną rzeczywistość. Właściwości tego włókna wykorzystywane są w przemyśle tekstylnym między innymi do produkcji pościeli, koców, ręczników, poduszek, a przede wszystkim ściereczek, które sprawiają, że sprzątanie jest szybsze, prostsze i bardziej komfortowe.
W czym tkwi sekret mikrofibry? Jej wyjątkowa chłonność osiągnięta została dzięki wykorzystaniu niezwykle drobnych włókien, najczęściej poliestrowych, które są blisko 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Dzięki temu tkanina z nich wykonana jest bardzo delikatna, odznacza się ponadprzeciętną absorpcją oraz dobrze przyciąga kurz, nie narażając czyszczonej powierzchni na zarysowania. Ponadto może być prana w pralce, przez co jest nie tylko wysoce funkcjonalna, ale i ekonomiczna. Czy istnieją jednak inne materiały, które w szczególnych przypadkach mogą konkurować z mikrofibrą?
Ściereczki z włókien mieszanych – skuteczność i wszechstronność
Sposobem na spotęgowanie unikatowych właściwości mikrowłókien jest wzbogacenie ich o czynnik, który danej ściereczce nada bardziej specjalistycznego charakteru. I tak, dodatkowa warstwa PVA zwiększa chłonność tkaniny (do 100 ml), dzięki czemu powierzchnia już po jednym przetarciu jest idealnie sucha, bez smug i zacieków. Bardzo praktyczne, szczególnie w kuchni, są też ściereczki dwuwarstwowe, z jednej strony wykonane z miękkiej mikrofibry, a z drugiej charakteryzujące się grubszym splotem. Takie rozwiązanie pozwala czyścić i wycierać jednocześnie. Nie zawsze mikrofibra jest jednak najlepszym wyborem.
– _Przy częstym użytkowaniu warto wykorzystać innowacyjne, jednorazowe ściereczki w rolce, wykonane z wiskozy i poliestru, będące korzystniejszą alternatywą dla papierowych ręczników. Są stosunkowo niedrogie, a bardzo skuteczne przy doraźnym usuwaniu zabrudzeń _– wyjaśnia Piotr Piecha, ekspert marki Vileda.
Nie zawsze ściereczka musi być wykonana z mikrofibry, by zadziwiała swoimi właściwościami. Przełomowe okazało się również wykorzystanie związków i substancji chemicznych. Przykładowo dodatek dwutlenku tytanu pozwala skutecznie usuwać osad wapienny i kamień, które często pojawiają się w łazience. Z kolei ściereczki napylone chlorkiem srebra (jonami srebra) posiadają właściwości bakteriobójcze, przez co są higieniczne oraz na dłużej zachowują świeżość.
W dobie innowacji codzienne i prozaiczne czynności, takie jak sprzątanie, wkraczają na wyższy poziom. To właśnie dzięki nowoczesnym artykułom troska o nieskazitelne oblicze domu z czasochłonnej udręki staje się działaniem szybkim, komfortowym i przyjemnym.