Złe rozmieszczenie grzejników nie zapewni prawidłowego rozprzestrzeniania się ciepła i spowoduje odczuwanie przez nas chłodu. Najważniejszą zasadą w tym przypadku jest umieszczenie kaloryferów w miejscach, które narażone są na największe straty ciepła. Wówczas temperatura w pomieszczeniu rozkłada się równomiernie i jest taka sama w każdej jego części. Zgodnie z zasadą przedstawioną powyżej – najodpowiedniejszym miejscem na grzejnik jest fragment ściany zewnętrznej znajdujący się pod oknem. Wtedy ogrzewane powietrze staje się rzadsze, dzięki czemu jest w stanie unosić się i tworzyć przed przeszkleniem pewien rodzaj kurtyny cieplnej.
Lokalizacja grzejnika pod oknem
Wymagania względem systemów grzewczych rosną z roku na rok. Aktualnie oczekujemy od nich już nie tylko dostatecznej ilości przyjemnego ciepła, ale również jak najmniejszego zużycia energii potrzebnej do jego wytworzenia. Jeżeli nie uwzględnimy lokalizacji grzejnika na ścianie zewnętrznej, temperatura w pomieszczeniu będzie nierówna, a dodatkowo zostanie zmarnowane aż około 10% energii. Dlatego też należy unikać wieszania grzejników na ścianach wewnętrznych, a zwłaszcza tych, które znajdują się na wprost okien. Wówczas bowiem część pomieszczenia przy grzejniku będzie przegrzana, a miejsce, gdzie występują największe straty ciepła (okolica ściany z oknem) – niedogrzana. Zanim ciepłe powietrze dotrze do najchłodniejszego miejsca we wnętrzu – zdąży się ochłodzić i nie będzie w stanie stworzyć skutecznej kurtyny oraz powodować równomiernego rozkładu temperatury.
Osoby, które z określonych względów są zmuszone zamontować grzejnik na ścianie wewnętrznej powinny doposażyć go w półkę zlokalizowaną na wysokości około 10 cm ponad urządzeniem grzewczym. Półka ta poprawi cyrkulację i sprawi, że praca grzejnika będzie efektywniejsza. Warto zauważyć, że proponowane rozwiązanie może mieć również pewne walory estetyczne oraz praktyczne. Półki zlokalizowane wyżej mogą służyć do eksponowania dekoracji, zaś te niższe – mogą być np. praktycznymi siedziskami.
Jak wkomponować grzejnik w strefę podokienną?
Uwzględniając różnorodność dostępnych dziś grzejników – ich wkomponowanie w strefę podokienną nie powinno sprawiać większych trudności. Trzeba jedynie pamiętać, że urządzenie nie powinno być dłuższe niż szerokość okna. Tak zaaranżowana przestrzeń nie wygląda bowiem na ogół dobrze. W przypadku bardzo wąskich okien – stosujmy krótkie grzejniki, ale o większej mocy. Do takich należą grzejniki z większą ilością płyt, które choć mają niewielkie rozmiary – wytwarzają właściwą ilość ciepła.
Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, że w ścianie pod oknem jest wnęka – wymiary grzejnika trzeba dopasować do jej wymiarów. W tym przypadku grzejnik musi być dobrany w taki sposób, by istniała możliwość wykonania przyłączy i zamontowania zaworu termostatycznego. Trzeba zdawać sobie sprawę, że te elementy potrzebują dodatkowych centymetrów na powierzchni ściany.
Prawidłowa lokalizacja grzejnika między parapetem i podłogą
Najbardziej wskazane jest montowanie grzejników w połączeniu bocznym, na wysokości 10 cm od podłogi oraz 10 cm poniżej parapetu okiennego. Wówczas rury pozostają prawie niewidoczne i nie przeszkadzają w czasie sprzątania podłogi. Ponadto, zachowanie prawidłowej odległości od parapetu i podłogi wpływa korzystnie na cyrkulację powietrza i podnosi efektywność pracy urządzeń grzewczych. W celu zapewnienia grzejnikom najlepszych możliwości pracy – nie powinno się ich również przysłaniać grubymi zasłonami czy meblami. Pamiętajmy też, że wszelkiego rodzaju zabudowy znacznie ograniczają efektywność pracy grzejników. I to nawet wówczas, gdy są poprawnie wykonane. Zdarzają się sytuacje, że zabudowany grzejnik jest nawet o połowę mniej wydajny niż ten, który pozostaje całkowicie odsłonięty.
Grzejniki przy oknach balkonowych i drzwiach tarasowych
Istnienie dużych przeszkleń w pomieszczeniu jest w ostatnim czasie niezwykle pożądane ze względów aranżacyjnych oraz użytkowych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takie miejsca to jednocześnie przyczyna największych strat ciepła. Wprawdzie producenci stolarki okiennej i drzwiowej dokładają starań, by oferowane przez nich pakiety szybowe były jak najbardziej energooszczędne, ale duże powierzchnie przeszklone wciąż pozostają punktami newralgicznymi dla projektantów instalacji centralnego ogrzewania. Za najlepszą lokalizację dla grzejników w takim przypadku uważa się zastosowanie dwóch mniejszych urządzeń i powieszenie ich po obydwu stronach okna balkonowego. Jednak przy szczególnie dużych przejściach łączących dom z tarasem, często brakuje miejsca na takie rozwiązanie. Wówczas najbardziej polecany jest montaż konwektorowych grzejników kanałowych, które umieszcza się w podłodze lub posadzce wzdłuż istniejącego przeszklenia. Takie grzejniki doskonale radzą sobie z tworzeniem skutecznej kurtyny pomiędzy ciepłym powietrzem wewnętrznym i chłodnym, które napływa z zewnątrz.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?