Przyczyn bezsenności jest wiele. My się dzisiaj zajmiemy błędami w aranżacji sypialni, które mają wpływ na sen. Źle ustawione meble, nieodpowiedni materac, czy nawet zasłony, mogą sprawić, że się nie wyśpisz. Sypialnia powinna być wolna od negatywnych emocji, wprowadzać nas w błogi stan, który przygotuje ciało i psychikę do snu. Czasami wystarczy pozbyć się kilku elementów dekoracji, zmienić kolor ścian czy przestawić łóżko, aby nasz sen był bardziej efektywny.
Aranżacja sypialni a bezsenność
Ustawienie mebli w sypialni to dosyć istotna kwestia. Mebel, który ma kluczowy wpływ na jakość snu, to łóżko.
Według feng shui łóżko:
- powinno przylegać wezgłowiem do ściany,
- powinno tak stać, aby mieć dostęp do niego z 3 stron,
- powinno być tak ustawione, aby z pozycji leżącej widzieć drzwi i okno,
- nie powinno stać bezpośrednio na wprost drzwi,
- powinno mieć drewniane ramy.
Pamiętajmy, także o odpowiedniej wielkości łóżka – powinna ona być minimum 90 cm szerokości i długości o 30 cm większej niż wzrost.
Polecamy: Ustawienie łóżka w sypialni według zasad feng shui
Dobry materac a bezsenność
Materac to chyba jeszcze ważniejsza kwestia w wysypianiu się niż ustawienie łóżka. Jeżeli śpimy z partnerem, to wybierajmy taki, który reaguje na punktowe obciążenie. Wówczas osoba leżąca obok, nie będzie odczuwała ruchu tej drugiej. Materac nie może być zbyt miękki i powinien dopasować się do kształtu ciała.
Pościel i piżama
Na jakość snu ma wpływ także pościel i piżama, w której śpimy. Pościel powinna być wykonana z materiałów antyalergicznych i przepuszczających powietrze. To da nam gwarancję, że nie będzie nam ani za zimno, ani za ciepło. Pościel powinna być z bawełny lub lnu, które pozwalają skórze oddychać i odprowadzać wilgoć.
Cisza i spokój w sypialni
Jeżeli mamy taką możliwość wybierzmy pomieszczenie na sypialnię odizolowane od innych. Okna niech będą ustawione po stronie wschodniej, wówczas tryb dnia będzie zgodny z naszym rytmem.
W oknach najlepiej postawmy na rolety – dadzą nam odpowiednie zaciemnienie i będą mniej zbierały kurz.
Temperatura i wilgotność
Właściwy poziom wilgotności i temperatury w pokoju wpływa na jakość naszego snu. W przypadku bardzo szczelnej stolarki okiennej ciężko o właściwą cyrkulację powietrza. Warto zadbać o nawiewniki okienne, dzięki nim do sypialni będzie wpadać świeże powietrze bez utraty ciepła. Przed snem pamiętajmy o przewietrzeniu pokoju. Przyda się także nawilżacz. Odpowiednia temperatura do spania to 20 stopni.
Aranżacja sypialni - kolory we wnętrzu
Lepiej unikać jaskrawych barw w sypialni. Dotyczy to zarówno koloru ścian jak ich dodatków. Ten pokój powinien być w stonowanych kolorach, które będą koić nasze nerwy i nastrajać do snu. Jaskrawe i mocne odcienie pobudzają i aktywują naszą energię. Lepiej je mieć w salonie niż w sypialni. Chcąc stworzyć sypialnię idealną, postaw na pastele, stonowane barwy lub beże czy szarości – te kolory są ponadczasowe.
Technologia a bezsenność
Elektroniki używamy codziennie. Stykamy się z nią na każdym kroku, ale w sypialni sobie odpuśćmy. Smartphone, telewizor i laptop to rzeczy zakazane w sypialni. Ich światło wybudza nasz organizm. Odpuśćmy sobie oglądanie seriali na TV lub laptopie i wieczornego przeglądania stron www na telefonie. Jeśli jednak lubimy w łóżku oglądać sobie filmy, zafundujmy do sypialni projektor, który ma łagodne i regulowane światło.
To Cię zainteresuje: Jak wybierać materiał na pościel. Poradnik
Im mniej tym lepiej
Nie wrzucajmy do sypialni sterty ubrań do prasowania, lub książek, a tym bardziej papierów z pracy. Widząc to wieczorem, nie będziecie mogli zasnąć, gdyż wasze myśli będą krążyć właśnie wokół tych rzeczy. Zamiast się wyciszać, będziecie myśleć o tym kiedy wyprasujecie te ubrania lub czy wszystko dobrze zrobiliście w tym raporcie rocznym do pracy. Wniosek jest taki, że wszystkie zmartwienia, obowiązki zostawmy poza drzwiami sypialni.