Jak dogrzać mieszkanie? Wybór urządzeń grzewczych

Karolina Kania
Biokominek jest dodatkowym źródłem ciepła.
Biokominek jest dodatkowym źródłem ciepła. kratki.pl
Nasze mieszkanie wymaga czasem dogrzania. Gdy zimą centralne ogrzewanie nie wystarcza lub w czasie wiosennych czy jesiennych chłodów. Rozwiązaniem są dodatkowe źródła ciepła.
W zimie czasami trzeba dogrzać mieszkanie, warto rozeznać się na rynku jakie urządzenie będzie do tego najlepsze.
W zimie czasami trzeba dogrzać mieszkanie, warto rozeznać się na rynku jakie urządzenie będzie do tego najlepsze.

Na rynku dostępnych jest wiele przenośnych urządzeń grzewczych, które służą właśnie do okresowego dogrzewania mieszkań. Wybierając urządzenie  warto kierować się jego  funkcjonalnością i mocą grzewczą. Kupienie piecyka o zbyt małej mocy w stosunku do kubatury pomieszczenia okaże się wyrzucaniem pieniędzy, gdyż komfort cieplny wnętrza nie wzrośnie. Pamiętajmy, że w starym budownictwie moc grzewcza w pokojach dziennych powinna wynosić około 100 W na m. kw., natomiast w nowym wskaźnik ten nie powinien przekraczać 75 W na m. kw. Wartości te powinny zostać zwiększone o blisko 30 W na m. kw. w przypadku np. łazienki.
W przypadku niewielkich mieszkań najlepiej zatem sprawdzą się małe, przenośne urządzenia, takie jak termowentylatory, czy piece olejne. W przypadku większych pomieszczeń dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie przenośnych pieców akumulacyjnych. Zdecydowanie należy zrezygnować z dogrzewania mieszkań piecami zasilanymi płynnym gazem propan-butan z butli ze względu na zbyt duże ryzyko eksplozji.

Termowentylatory

Najbardziej powszechnymi przenośnymi urządzeniami do podgrzewania powietrza są termowentylatory, powszechnie nazywane farelkami. Ich popularność spowodowana jest niewielkimi rozmiarami oraz bardzo krótkim czasem nagrzewania powietrza. Niestety, nie są to urządzenia zbyt wydajne. Mają jednak dużą zaletę - są najtańszymi produktami na rynku.

Większość  tego typu urządzeń wyposażona jest możliwość regulacji temperatury nawiewu - może być zarówno ciepły, jak i zimny - dzięki czemu farelki można stosować o każdej porze roku (latem do chłodzenia). Wyposażone są jednocześnie w termostaty, dzięki którym automatycznie się wyłączają w momencie, gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie zaprogramowaną wartość.

Moc grzewcza termowentylatorów waha się w granicach od 600 do 2000 W - czynnik ten ma decydujący wpływ na cenę. Najprostsze farelki o najmniejszej mocy można kupić już za kilkadziesiąt zł. Modele o dużej mocy, wyposażone w nawiew zimnego powietrza, termostaty, zabezpieczenia przed przegrzaniem i inne funkcje dodatkowe są droższe - kosztują kilkaset zł.
Urządzenia grzewcze tego typu w ciągu godziny pracy zużywają ok. 2 kW.

Grzejniki konwektorowe - konwektory

Grzejniki z termostatem to oszczędność energii.
Grzejniki z termostatem to oszczędność energii.

Wydajniejszymi urządzeniami są przenośne grzejniki - konwektory ciepła (grzejniki konwektorowe), których podstawę stanowią grzałki elektryczne. Wiele obecnych produktów ma, podobnie jak termowentylatory, dodatkową funkcję chłodzenia.
Konwektory elektryczne produkowane są zarówno w wersjach przenośnych, jak i stałych, do montażu na ścianie.

Grzejniki te wyposażone są w termostat umożliwiający ustawienie temperatury w pomieszczeniu na żądanym poziomie, co zapewnia komfort użytkowania oraz oszczędność energii. Niektóre modele mają wbudowany wentylator, który pozwala na szybsze rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu.

Kupno konwektorów związane jest ze znacznie wyższymi wydatkami, sięgającymi nawet 600 zł za modele o wyższej mocy. Pod względem eksploatacyjnym koszty utrzymują się na zbliżonym poziomie, gdyż konwektory mają zazwyczaj od 700 do 2500 W mocy.

Grzejniki olejowe

Skutecznym przenośnym źródłem ciepła są również grzejniki olejowe. Wyglądem przypominają tradycyjne grzejniki, jednak wewnątrz układu grzewczego zamiast wody znajduje się olej. Zastosowanie oleju powoduje sporą bezwładność cieplną urządzenia - nagrzewanie grzejnika trwa znacznie dłużej niż np. konwektora, jednak ciepło równie długo oddawane jest do otoczenia.
Do podgrzewania oleju służy płyta grzejna ukryta pod metalową obudową - zapewnia to dodatkową akumulację ciepła i pozwala na dłuższe zachowanie wysokiej temperatury wokół urządzenia.

Grzejniki olejowe nie są wyposażane w wiatraczki i nawiewy - ogrzane powietrze rozchodzi się w każdą stronę równomiernie, co przyczynia się do dogrzania całego pomieszczenia, jednak nie pozwala na swobodną regulację strumienia ciepła. Automatyczny system regulujący oraz wbudowany termostat dbają, by urządzenie samoczynnie się wyłączało, dzięki czemu zminimalizowano możliwość jego przegrzania.

Grzejniki olejowe są dość ekonomiczne. Ich ceny wahają się w zależności od producenta, funkcjonalności oraz pojemności. W przypadku niektórych modeli trzeba również doliczyć jednorazowy wydatek na olej transparenty, niezbędny do ich uruchomienia.  Na koszty eksploatacyjne wpływa również moc grzejnika wynosząca 600-1500 W.

Grzejniki (ogrzewacze) akumulacyjne

Niezwykle skutecznym rozwiązaniem służącym do dodatkowego ogrzewania mieszkania, bądź domu, mogą być także piece akumulacyjne. Ich działanie oparte jest na pobieraniu energii do rozgrzania wewnętrznego elementu akumulacyjnego, w czasie gdy obowiązuje tańsza nocna taryfa opłat za prąd (tzw. II) i oddawaniu ciepła w ciągu dnia przez jego regularne wydmuchy. Pomimo, iż elementy akumulacyjne pieca rozgrzewają się do temperatury 750-800 st. C, urządzenia są bezpieczne do stosowania, gdyż ich zewnętrzna powłoka nagrzewa się maksymalnie do temperatury 80 st. C. Piece akumulacyjne charakteryzują się niezwykle wysoką sprawnością cieplną - przez obudowę oddają tylko ok. 10 proc. zakumulowanego ciepła.

Niezwykle skutecznym rozwiązaniem służącym do dodatkowego ogrzewania mieszkania, bądź domu, mogą być także piece akumulacyjne.
Niezwykle skutecznym rozwiązaniem służącym do dodatkowego ogrzewania mieszkania, bądź domu, mogą być także piece akumulacyjne.
Grzejniki akumulacyjne pobierają energię gdy obowiązuje tańsza nocna taryfa opłat za prąd (tzw. II) i oddają ciepło w ciągu dnia przez jego regularne
Grzejniki akumulacyjne pobierają energię gdy obowiązuje tańsza nocna taryfa opłat za prąd (tzw. II) i oddają ciepło w ciągu dnia przez jego regularne wydmuchy.

Ze względu na swoją wagę, wynoszącą nawet 300 kg, piec akumulacyjny jest urządzeniem raczej statycznym. Istnieją jednak również tzw. wersje dynamiczne o znacznie mniejszej mocy.

Piece akumulacyjne idealnie nadają się do dogrzewania dużych powierzchni domu, bądź całego mieszkania. Są łatwe w obsłudze i praktycznie nie wymagają konserwacji. Właściwie eksploatowane zapewniają niezawodność przez kilkanaście lat. Wadą tego rozwiązania jest z całą pewnością cena. Są to jedne z najdroższych dodatkowych źródeł ciepła. Ceny dochodzą do kilku tysięcy złotych za model o mocy ok. 2000 W. Najmniejsze modele charakteryzują się mocą na poziomie 1500 W, natomiast największe sięgającą nawet 5000 W. W związku z dużą mocą tych urządzeń, koszty ich eksploatacji również są największe.

Kominki elektryczne

Jako dodatkowe źródło ciepła wykorzystuje się również kominki elektryczne w wersji przenośnej. Realistycznie wyglądające płomienie nie tylko ogrzewają pomieszczenie, lecz także wprowadzają wyjątkową atmosferę. Źródłem ciepła w kominku elektrycznym jest termowentylator zasilany z sieci, którego moc grzewcza zazwyczaj wynosi od 1000 do 3000 W. Ich zaletą jest przede wszystkim prosta obsługa oraz łatwa instalacja, a także niewielkie wymiary. Zamontowane wewnątrz dmuchawy dobrze rozprowadzają ciepło, a jednocześnie mają wysoką sprawność. Prawie cała zużyta energia elektryczna jest oddawana do pomieszczenia w postaci ciepła.

Wadą tego rozwiązania jest przede wszystkim ograniczony zakres ogrzewania. Ze względu na swoją wielkość kominek elektryczny może posłużyć do osiągnięcia odpowiedniej temperatury tylko w ściśle określonym miejscu, np. koło łóżka, czy kanapy. Ustawiony w dalszych zakątkach pokoju nie spełni już swojego zadania.

Różnice w cenie tych urządzeń są bardzo duże, bowiem kominek to nie tylko ciepły nawiew, lecz przede wszystkim efekt płonącego ognia. Można kupić kominek za kilkaset złotych, można za kilka tysięcy - w tym przypadku cena zależy głównie od efektu ognia (najdroższe będą kominki dające złudzenie prawdziwego ognia z efektem trójwymiaru). Pod względem eksploatacyjnym wydatki ograniczone są od zużytej energii elektrycznej i zależą od mocy urządzenia.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl