Nawilżacz powietrza na kaloryfer. Rodzaje i ceny nawilżaczy

Wojciech Lechowski
Obok tradycyjnych nawilżaczy dostępne są też od jakiegoś czasu urządzenia z plastiku, w których parowanie odbywa się poprzez specjalny wkład.
Obok tradycyjnych nawilżaczy dostępne są też od jakiegoś czasu urządzenia z plastiku, w których parowanie odbywa się poprzez specjalny wkład. Katarzyna Dębek
Nawilżacz powietrza na kaloryfer to najbardziej tradycyjny i jednocześnie najprostszy sposób na podniesienie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Budowa i sposób działania tych urządzeń jest znana od pokoleń, ale dziś nawet najzwyklejsze sprzęty mogą przyjmować różnorodne formy i mieć zróżnicowane ceny. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać najlepszy nawilżacz powietrza na kaloryfer.

Spis treści

W mieszkaniach naszych dziadków na działających w sezonie grzewczym kaloryferach często spoczywało mokre pranie. Wprawdzie nie wyglądało to zbyt estetycznie, ale i nie było zupełnie bezcelowe. Pranie podgrzewane ciepłem płynącym z kaloryfera parowało, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu stawało się bardziej wilgotne i przyjaźniejsze dla naszego organizmu. Następnie mokre  pranie zastąpiono specjalnymi pojemnikami do zawieszania na grzejnikach, w które wlewano wodę, a ta parując, podnosiła poziom wilgotności we wnętrzu. To właśnie tradycyjne (nagrzejnikowe) nawilżacze powietrza, które choć w zdecydowanie  zmienionej formie, to są dostępne do dzisiaj.

Kiedy przyda się nawilżacz powietrza na kaloryfer?

Odpowiedź brzmi – użytkowanie nawilżacza nagrzejnikowego z pewnością nie zaszkodzi, a w niektórych sytuacjach może poprawić jakość powietrza bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów zakupu i stosowania bardziej zaawansowanych urządzeń nawilżających. Pojemnik z wodą na kaloryferze nie zużywa prądu i nie zajmuje wiele miejsca, ale niestety nie jest też zbyt wydajny. Możemy być zatem zupełnie spokojni, że powietrze w pomieszczeniu nie stanie się za jego sprawą nadmiernie wilgotne.

Jednocześnie stosowanie tradycyjnych nawilżaczy może być w zupełności wystarczające w sytuacjach, w którym poziom wilgotności nie spada znacząco bądź jest prawidłowy, ale nasz organizm odczuwa inaczej. Właściwy poziom nawilżenia powietrza we wnętrzach wynosi 40 – 60%. W sezonie grzewczym zwykle spada on około 20%. Jeśli uda się utrzymać ten parametr na poziomie nie niższym niż 30%, to niektórzy z nas mogą czuć się w pełni komfortowo. Jednak pamiętajmy, że idealne nawilżenie powinno wynosić około 50%. Jeśli pomieszczenie ma niewielką powierzchnię i kaloryfery nie grzeją zbyt intensywnie – tradycyjny nawilżacz może załatwić sprawę.

Do pokoju dziecięcego sprawdzą się ceramiczne nawilżacze o różnych kształtach i kolorach.
Do pokoju dziecięcego sprawdzą się ceramiczne nawilżacze o różnych kształtach i kolorach. Katarzyna Dębek

Jeszcze jeden powód, dla którego warto mieć w domu nawilżacz powietrza wieszany bądź stawiany na grzejniku to estetyka tych urządzeń. O ile dawniej były to tylko zwykłe pojemniki na wodę, o tyle aktualnie zamieniono je w dekoracyjne elementy wyposażenia wnętrz. Niektóre z dostępnych dziś nawilżaczy potrafią wręcz zaskakiwać interesującą formą i pomysłowym wykonaniem.

Rodzaje nawilżaczy na kaloryfer

Nawilżacze powietrza na kaloryfer rozróżnia forma oraz materiał, z którego zostały wykonane. Zwykle są to mniejszych bądź większych rozmiarów pojemniki, które aktualnie oferuje się w najróżniejszych kształtach i postaciach. Odpowiednio – nie ma żadnego problemu, aby dobrać elegancki nawilżacz do pokoju dziennego, oryginalne urządzenie do sypialni czy prezentujący się bajkowo pojemniczek na wodę do pokoju dziecka.

Inna kwestia to zastosowany do wykonania nawilżacza materiał. Pod tym względem rozróżnić można dwa rodzaje tych urządzeń:

  • nawilżacze tradycyjne ceramiczne,
  • nawilżacze tradycyjne stalowe.

Działanie jednych i drugich nawilżaczy jest podobne. Jednak z pojemników ceramicznych woda wyparowuje nieco wolniej niż z ich odpowiedników stalowych. Przy czym nie oznacza to, że pierwsze z wymienionych powyżej są mniej wydajne. O wydajności decyduje bowiem zwłaszcza wielkość naczynia (większych rozmiarów nawilżacze pracują wydajniej, ponieważ powierzchnia parowania wody jest większa).

Nawilżacze nagrzejnikowe z wkładem

Obok tradycyjnych nawilżaczy (pojemnikowych) dostępne są też od jakiegoś czasu urządzenia z plastiku, w których parowanie odbywa się poprzez specjalny wkład. Całe urządzenie ma postać płaskiej skrzynki dostępnej w kilku wariantach wymiarowych. W dolnej jej części znajduje się pojemniczek na wodę, a w górnej – kratka, pod którą umieszcza się wkład z bibuły bądź bawełny. Kapilarna struktura materiału, z którego wykonano wkład zwiększa wydajność parowania i pozwala osiągać lepsze efekty pracy nawilżacza. Wydajność tego typu urządzeń zależy też oczywiście od powierzchni owego wkładu. Ważne jest, by pamiętać o okresowej jego wymianie. Producenci zalecają dwu-trzykrotną wymianę wkładu w czasie trwania sezonu grzewczego. Opakowanie zawierające 5 kawałków „materiału filtracyjnego” kosztuje około 10 zł. Nawilżacze tego rodzaju uchodzą za bardziej efektywne niż tradycyjne pojemniki do zawieszania na kaloryferach.

Ceny nawilżaczy na kaloryfer

Niska cena i brak kosztów eksploatacyjnych (pomijając nawilżacze z wymiennymi wkładami) to podstawowe zalety nawilżaczy nagrzejnikowych. Najprostsze pojemniki na wodę można nabyć już od 5–7 zł za sztukę. Bardziej wymyślne i niekiedy naprawdę bardzo efektownie prezentujące się formy kosztują kilkadziesiąt zł. Należy zdawać sobie sprawę, że ceny nie dyktuje w tym przypadku skuteczność działania nawilżacza, a jego dekoracyjność.

Za uchodzące za nieco lepsze nawilżacze z wkładem zapłacimy od około 15 do 25 zł (w zależności od wielkości powierzchni parującej). Tu trzeba doliczyć jeszcze koszt wymiany wkładów. Na jeden sezon grzewczy wyniesie nas to około 5 zł.

Nie łudźmy się, że za takie pieniądze znacząco nawilżymy i poprawimy jakość powietrza w naszych mieszkaniach. Do tego celu służą urządzenia zasilane energią elektryczną. Pojemniki i kratki zawieszane na grzejnikach można stosować dodatkowo. Mogą one też sprawdzić się w małych pomieszczeniach i przy  niedużych spadkach poziomu wilgotności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl