Jaki wybrać grzejnik?

Redakcja
Wybór grzejnika do domu nie jest prostą sprawą. Aby podjąć właściwą decyzję, pod uwagę należy wziąć rodzaj instalacji grzewczej, materiał z którego jest ona wykonana oraz parametry instalacji. Grzejnik powinien zarówno dobrze grzać jak i estetycznie wyglądać.
Jaki wybrać grzejnik?

Dla instalacji otwartej współpracującej z kotłem na paliwa stałe najlepszym rozwiązaniem są członowe grzejniki żeliwne. Instalacja zamknięta pozwala na dowolność w wyborze rodzaju grzejników. Materiał, z którego wykonana jest instalacja centralnego ogrzewania narzuca stosowanie odpowiedniego rodzaju grzejników. Zgodnie z normą PN-93/C-04607, należy unikać stosowania w jednej instalacji c.o. grzejników aluminiowych i grzejników lub wymienników oraz elementów kotła, a także rur wykonanych z miedzi. Powoduje to przyspieszone niszczenie instalacji. Zmiany te można opóźnić stosując odpowiednie środki chemiczne (zwane inhibitorami)opóżniające powstawanie korozji oraz przekładki dielektryczne w miejscu łączenia miedzi z innym materiałem. Grzejniki stalowe, miedziane i żeliwne mogą pracować przy każdej instalacji.

Jaki wybrać grzejnik?

Na wybór grzejnika  mają wpływ także parametry instalacji. Moc grzejników producenci  uzależniają od czynników takich jak: temperatura wody zasilającej, temperatura wody powrotnej oraz wewnętrzna temperatura pomieszczenia. Najczęściej stosowanymi grzejnikami w instalacjach centralnego ogrzewania są grzejniki stalowe płytowe i grzejniki konwektorowe. Charakteryzują się małą pojemnością wodną, małą bezwładnością cieplną, estetycznością oraz możliwością łatwego montażu.

Grzejniki stalowe płytowe (panelowe)
Grzejniki płytowe zalecane są do instalacji, w której jest wymuszony obieg wody. Można je stosować również w instalacjach grawitacyjnych, ale należy wówczas pamiętać o tym, że wszystkie zamontowane grzejniki powinny być płytowe. Grzejniki można łączyć z instalacją wykonaną ze stali, miedzi lub tworzywa. Przy połączeniu z instalacją miedzianą nie można zapomnieć o zastosowaniu inhibitorów korozji i przekładek dialektrycznych.

Gdy instalacja jest wykonana z sieciowanego polietylenu lub polibutylenu należy zastosować barierę antydyfuzyjną, która ogranicza przenikanie tlenu do wody. Grzejniki stalowe płytowe charakteryzują się małą pojemnością wodną, niską wagą, są estetyczne. Mają małą bezwładność cieplną, dzięki której szybko po włączeniu kotła odczuwalny jest wzrost temperatury. Niewielka głębokość zabudowy i możliwość stosowania grzejników o tej samej mocy ale różnej wielkości pozwala na dowolną aranżację wnętrz. Grzejniki płytowe mają dwucyfrowe oznaczenia, pierwsza liczba informuje o liczbie płyt a druga o liczbie ożebrowania, np. typ 11 oznacza grzejni jednopłytowy z ożebrowaniem, 20 - grzejnik dwupłytowy bez ożebrowania.

Grzejniki konwektorowe
Grzejniki konwektorowe należą do urządzeń ogrzewania bezpośredniego. Popularność zyskują dzięki możliwości szybkiego ogrzania pomieszczenia zaraz po włączeniu pieca. Zawdzięczają to zastosowaniu wewnątrz elementu grzejnego, który ogrzewa bezpośrednio powietrze, które następnie unosząc się w górę ogrzewa otoczenie. Ich zaletą są również niewielkie wymiary, mała waga, łatwość montażu. Mają małą pojemność wodną, dzięki której doskonale sprawdzają się ze zautomatyzowaną instalacją grzewczą. Nowoczesne konwektory posiadają też na wyposażeniu regulatory umożliwiające utrzymanie nastawionej temperatury. Konwektory mogą być stosowane przede wszystkim jako dodatkowe źródło ogrzewania np. w korytarzach, sklepach oraz jako główne źródło ogrzewania w domkach działkowych, gdzie świetnie spełniają swoją rolę. Większą pojemność wodną, większą bezwładnością cieplną charakteryzują się grzejniki członowe. Są one jednak najlepszym rozwiązaniem dla domu, w którym zainstalowano grawitacyjny system ogrzewania lub kocioł węglowy.Jaki wybrać grzejnik?

Grzejniki członowe

Konstrukcja wszystkich grzejników członowych jest podobna. Różni je materiał, z którego zostały wykonane. Zbudowane są z jednakowych elementów zwanych członami lub ogniwami, które są połączone ze sobą za pomocą złączek. Należą do grupy grzejników typu konwekcyjnego, tzn. takich, w których udział ilości ciepła oddawanego na drodze konwekcji swobodnej wynosi ponad połowę.

Żeliwne

Jaki wybrać grzejnik?

Właściwości żeliwa sprawiają, że są odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne, zmiany ciśnień wody. Cechą charakterystyczną grzejników żeliwnych są małe opory hydrauliczne, dlatego są najlepszym rozwiązaniem dla systemów grawitacyjnych z kotłem węglowym. Nie powinno się ich stosować w instalacjach zautomatyzowanych wyposażonych w grzejnikowe zawory termostatyczne. Związane jest to z czasem reakcji grzejników na zapotrzebowanie na ciepło. Duża pojemność wodna grzejników i mała przewodność cieplna żeliwa są przyczyną dużej bezwładności cieplnej.

Oznacza to, że grzejniki długo trzymają ciepło i powoli się nagrzewają. Można je łączyć z rurami instalacyjnymi z każdego rodzaju materiału: miedzi, stali, tworzyw sztucznych.

Stalowe
Z wyglądu przypominają żeliwne, mają tak samo dużą pojemność ale nagrzewają się szybciej. Nie nadają się także do układów zautomatyzowanych a ich moc cieplna jest najmniejsza w porównaniu z pozostałymi rodzajami grzejników. Grzejniki członowe stalowe zbudowane są podobnie jak żeliwne. Różnią się jednak liczbą kanałów pionowych. Wykonywane są jako grzejniki wielosłupowe o mniejszej szerokości ogniwa.

Aluminiowe
Są estetyczne, lekkie, mają małą powierzchnię czołową.Posiadają wysoką przewodność cieplną i małą pojemność wodną. Wykonywane są z profili aluminiowych wytłaczanych, występują również jako odlewy ciśnieniowe lub układy mieszane. Aby zintensyfikować proces oddawania ciepła, mają wyprofilowane wloty i wyloty powietrza. Temperatura wody grzewczej dla tego typu grzejników nie może przekraczać 90 - 95°C, a ciśnienie 0,6 MPa. Powinny więc być stosowane wraz z zamkniętym systemem niskotemperaturowym, zabezpieczonym naczyniem wzbiorczym. Grzejniki te bardzo dobrze współpracują ze zautomatyzowanymi instalacjami wyposażonymi w zawory termostatyczne. Można je stosować w instalacjach z rurami stalowymi lub z tworzywa sztucznego. Na rynku pojawiają się wciąż nowe grzejniki, które mają nowy, niezwykle estetyczny wygląd i udoskonalone schematy działania. Warto śledzić rynkowe nowinki, bo można przeoczyć ciekawe i nowe rozwiązania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl