Jak zabudować grzejnik? Pomysłowe inspiracje na ukrycie kaloryfera w salonie, sypialni i kuchni. Modne maskownice na grzejnik

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Zabudowa grzejnika to dobry pomysł na szybką metamorfozę salonu sypialni i kuchni. Tego typu dekoracja może pomysłowo i modnie zamaskować nieestetyczne urządzenie i stworzyć we wnętrzu modną ozdobę. Koniecznie zajrzyj do naszej galerii! Znajdziesz w niej inspirację na zabudowę kaloryfera. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNY
Zabudowa grzejnika to dobry pomysł na szybką metamorfozę salonu sypialni i kuchni. Tego typu dekoracja może pomysłowo i modnie zamaskować nieestetyczne urządzenie i stworzyć we wnętrzu modną ozdobę. Koniecznie zajrzyj do naszej galerii! Znajdziesz w niej inspirację na zabudowę kaloryfera. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNY poplasen/Getty Images
Zabudowanie grzejnika to świetny sposób nie tylko na ukrycie we wnętrzu urządzenia starego typu, ale też pomysł, żeby nowoczesny kaloryfer nie dominowało w pomieszczeniu. Bardzo często grzejniki są montowane w salonie czy kuchni w widocznym miejscu i psują nam wizualnie całą aranżację. Zamaskowanie kaloryfera modną i designerską maskownicą sprawia, że wtapia się on w pomieszczenie. Zobacz, jaką osłonę na kaloryfer wybrać, żeby stanowiła we wnętrzu modną i subtelną dekorację.

Spis treści

Błyskawiczna metamorfoza grzejnika: o czym warto pamiętać?

Większość z nas ma w mieszkaniu standardowe białe grzejniki ze stali, czy aluminium. Nie wszystkie niestety wyglądają estetycznie. Często szpecą pomieszczenia zwłaszcza modele starego typu, które lata świetności mają już dawno za sobą. Co zrobić, żeby grzejnik nie dominował w salonie czy kuchni i pasował do aranżacji? Warto pomyśleć o montażu modnej i pomysłowej osłony na kaloryfer, która będzie pasowała do wystroju pomieszczenia i sprawi, że grzejnik wtopi się w otoczenie.

Jeśli zdecydujemy się na taką metamorfozę, koniecznie dopilnujmy, żeby maskownica grzejnika znacznie nie obniżyła jego wydajności. Dlatego zabudowując kaloryfer, musimy pamiętać o pozostawieniu otworów wokół urządzenia i na jego froncie, żeby nie zaburzyć prawidłowej cyrkulacji powietrza.

Koniecznie zajrzyj do naszej galerii i sprawdź, jak pomysłowo i modnie możesz zabudować grzejnik w kuchni, salonie czy sypialni:

Modna i funkcjonalna zabudowa grzejnika. Materiał i forma – o tym nie możemy zapomnieć!

Planując zabudowę grzejnika, często zapominamy, że kluczowy jest nie tylko jej design. Równie ważny jest rodzaj materiału, z jakiego będzie wykonana maskownica. Przede wszystkim powinien on bardzo dobrze przewodzić ciepło i być odporny na wysokie temperatury. W tej roli najlepiej się sprawdzi m.in. metal, szkło, sklejka i kamień naturalny.

Istotna jest też sama forma maskownicy na kaloryfer. Zdecydujmy się na zabudowę, której front będzie ażurowy, m.in. w formie siatki, lameli, sita czy kratki. Taki rodzaj osłony grzejnika nie zaburzy prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu.

Warto pamiętać, że zabudowanie grzejników zwiększy koszty ogrzewania w mieszkaniu czy domu. Ponieważ nawet ażurowa osłona będzie stanowiła barierę, przez którą ciepło wolniej będzie przekazywane do otoczenia. Według oceny ekspertów kaloryfer osłonięty maskownicą emituje do wnętrza aż o kilkanaście proc. mniej ciepłego powietrza. Dlatego fachowcy zalecają, aby rozmiar osłony był trochę większy niż powierzchnia grzejnika. Sprawi to, że między jej ściankami a kaloryferem pozostanie przestrzeń.

Dekoracyjne zabudowy grzejników. Sprawdź, jakie rodzaje maskownic na kaloryfery mamy do wyboru

Decydując się na zabudowę grzejnika, możemy wybrać gotową maskownicę, którą kupimy w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz, zarówno stacjonarnych jak i internetowych. Niestety często trudno nam znaleźć odpowiedni model, który będzie miał idealny wymiar i stylistykę. Warto więc zamówić zabudowę grzejnika u specjalisty, który stworzy nam unikatową maskownicę na wymiar. W ten sposób możemy też zrealizować nasz autorski projekt.

Do wyboru mamy osłony grzejników w formie m.in.:

  • zabudowy meblowej, która może być wkomponowana w ciąg szafek, np. w formie siedziska, szafki z drzwiczkami, regału na książki, konsoli;
  • tafli szkła;
  • ażurowego lub pełnego płaskiego panelu – w formie stałej zabudowy lub mocowanego na zaczepy;
  • maskownicy magnetycznej, którą możemy zamontować za pomocą magnesów. Ten rodzaj stosujemy wyłącznie na kaloryferach panelowych wykonanych ze stali. Może być ozdobiona graficzną dekoracją, np. reprodukcją czy inną autorską grafiką.

Koniecznie zajrzyj do naszej galerii i sprawdź, jak pomysłowo i modnie możesz zabudować grzejnik w kuchni, salonie czy sypialni:

Gotowe zabudowy grzejników są dostępne w wielu wzorach, kolorach i stylistyce, m.in.: jedno- lub wielokolorowe, z modnymi motywami graficznymi i fantazyjnymi ażurowymi wzorami. Zanim zdecydujemy się na konkretny model osłony na kaloryfer, sprawdźmy, czy pasuje do naszego grzejnika i na pewno da się ją solidnie zamocować na urządzeniu. Maskownica powinna być tak zainstalowana, żeby regularnie można było wyczyścić kaloryfer.

Wyposażenie Twojego przedpokoju

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl