Nawilżacz powietrza - na co zwracać uwagę przy jego zakupie

Wojciech Lechowski
Warto wiedzieć, że dostępne aktualnie nawilżacze mogą pełnić nie tylko zasadniczą rolę nawilżania powietrza, ale także wiele innych.
Warto wiedzieć, że dostępne aktualnie nawilżacze mogą pełnić nie tylko zasadniczą rolę nawilżania powietrza, ale także wiele innych. 123 RF
Nawilżacz powietrza to idealne rozwiązanie na suche powietrze w domu. Zbyt niski poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych to prawdziwa tortura dla organizmu ludzkiego. Przebywanie w takim środowisku skutkuje problemami z oddychaniem i prowadzi do ogólnego osłabienia układu odpornościowego. Suche powietrze nie pozostaje też bez znaczenia dla stanu naszej cery i włosów.

Optymalna wilgotność powietrza dla pomieszczeń mieszkalnych powinna wynosić 40 – 60%. Mierzy się ją przy użyciu higrometru. Częste pranie czy uprawa określonych roślin doniczkowych to najprostsze domowe metody na poprawę mikroklimatu we wnętrzach. Są jednak przypadki, w których nie są one wystarczające. Dzieje się tak zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy ciepło płynące z grzejników skutecznie wysusza powietrze wewnętrzne. Wtedy szczególnie warto stosować nawilżacz. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać urządzenie na użytek domowy.

Do nawilżenia powietrza na 40 m² powierzchni potrzebne jest urządzenia o wydajności parowania około 5 – 6 litrów na dobę.
Do nawilżenia powietrza na 40 m² powierzchni potrzebne jest urządzenia o wydajności parowania około 5 – 6 litrów na dobę. Katarzyna Dębek

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nawilżaczy powietrza. Najprostsze z nich to niewielkie pojemniki, które napełnia się wodą i zawiesza na grzejnikach. Oprócz nich są także dużo bardziej zaawansowane urządzenia, które nie tylko nawilżają, ale również jonizują i oczyszczają powietrze. Dostępne nawilżacze różnią się od siebie sposobem działania, wydajnością, poziomem generowanego w czasie pracy hałasu, zużyciem energii elektrycznej oraz oczywiście ceną. Wyróżnia się następujące rodzaje urządzeń do nawilżania powietrza:

 • Nawilżacze nieelektryczne (nagrzejnikowe) – ceramiczne lub stalowe pojemniki służące do zawieszenia na kaloryferach. Pod wpływem ciepła płynącego z urządzenia grzejnego, znajdująca się w nawilżaczu woda delikatnie paruje i tym sposobem nawilża powietrze. Zaletą tradycyjnych i jednocześnie najdłużej znanych urządzeń jest niska cena i brak kosztów wynikających z eksploatacji (nie zużywają prądu). Wadą zaś ograniczona wydajność i niemożność poprawy jakości powietrza w większych pomieszczeniach.
 • Nawilżacze elektryczne parowe – ich działanie opiera się na podgrzewaniu wody zgromadzonej w pojemniku i wyrzucaniu do powietrza ciepłej, sterylnej mgiełki parowej. Para podnosi odrobinę temperaturę powietrza w pomieszczeniu, co w upalne dni może uchodzić za wadę tego rodzaju urządzeń. Jednak z drugiej strony (poprzez podgrzewanie wody) eliminowane są bakterie i drobnoustroje, dzięki czemu nawilżacz umożliwia inhalację i doskonale nadaje się np. do pokoju dziecięcego. Niestety jego użytkowanie generuje spore zużycie energii elektrycznej.
 • Nawilżacze ewaporacyjne – także wytwarzają wilgotną mgiełkę, ale zimną (są wyposażone w bęben lub wkład z filtrem). Zassane przez urządzenie powietrze zostaje nawilżone i następnie wyrzucone na zewnątrz za pomocą wentylatora. Nawilżacze te są energooszczędne i umożliwiają aromaterapię. Jednak generują dość znaczny hałas (szumią) podczas pracy.
 • Nawilżacze ultradźwiękowe – w tych nawilżaczach do rozbijania cząstek wody i tworzenia wilgotnej mgiełki wykorzystywane są fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości (ultradźwięki). Mgiełka może być ciepła lub chłodna oraz urządzenie może wytwarzać obydwa jej rodzaje. Cząsteczki (krople) są dość dużych rozmiarów, co przeważnie przekłada się na ich zauważalność. Nawilżacze ultradźwiękowe są bardzo energooszczędne i dla ucha ludzkiego pracują cicho. Ultradźwięki mogą być jednak dokuczliwe dla niektórych zwierząt domowych. Urządzenia wymagają też okresowej wymiany filtra.
 • Nawilżacze ultradźwiękowo-parowe – to urządzenia, które na rynku pojawiły się stosunkowo niedawno. Jak wskazuje  ich nazwa – łączą w sobie cechy i sposób działania nawilżaczy parowych i ultradźwiękowych.

Nawilżacze powietrza - wydajność urządzenia

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też kupno nawilżacza wyposażonego w higrometr.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też kupno nawilżacza wyposażonego w higrometr. Piotr Pech

Tradycyjne nawilżacze nieelektryczne nie są w stanie nawilżyć powietrza w większych pomieszczeniach (ich wydajność jest niewielka). Jednak na rynku dostępne są urządzenia, które są skuteczne nawet na 300 m² powierzchni. Na wydajność nawilżaczy wpływają w rzeczywistości dwa parametry podawane przez producentów. Jest to powierzchnia nawilżania i wydajność parowania. Pierwszy z wymienionych powyżej wskaźników określa wielkość pomieszczenia, w którym dany model jest w stanie nawilżyć powietrze. Najczęściej wykorzystywaną jednostką są w tym przypadku metry kwadratowe. Natomiast poprzez wydajność parowania rozumieć należy ilość wytwarzanej pary w określonym czasie. Ten parametr określają mililitry na godzinę lub litry na dobę. Urządzenia o najniższej wydajności parowania wytwarzają około 4 – 5 litrów pary na dobę. Zaś te najbardziej wydajne nawet 60 litrów na 24 godziny.

Aby dobrze dopasować nawilżacz powietrza do wielkości pomieszczenia należy kierować się zasadą, która mówi, że do nawilżenia powietrza na 40 m² powierzchni potrzebne jest urządzenia o wydajności parowania około 5 – 6 litrów na dobę. To najłatwiejszy sposób na optymalny dobór nawilżacza do wielkości mieszkania.

Nawilżacz powietrza, a pobór energii elektrycznej

Długotrwałe użytkowanie niektórych nawilżaczy nie pozostaje niestety bez znaczenia dla wysokości późniejszego rachunku za prąd. Są też jednak i takie urządzenia, których praca nie rujnuje zbytnio domowych budżetów. Najwięcej energii zużywają nawilżacze parowe, których zasada działania oparta jest na podgrzewaniu wody. Oszczędniejsze są nawilżacze ultradźwiękowe, a zwłaszcza te wytwarzające mgiełkę zimną. Najmniejszej ilości prądu potrzebują do swej pracy nawilżacze ewaporacyjne. Moc tych urządzeń wynosi zaledwie 20 – 50 W. Rozpatrując energooszczędność nawilżaczy, zdecydowanie warto stawiać na takie, w których można regulować (ręcznie lub automatycznie) ilość wydzielanej pary. Urządzenia te wyłączają się po uzyskaniu pożądanego poziomu wilgotności powietrza.

Co jeszcze warto uwzględniać podczas wyboru nawilżacza?

Jest jeszcze kilka praktycznych aspektów, które warto uwzględniać, wybierając nawilżacz do swojego domu. Spore znaczenie ma chociażby wielkość pojemnika na wodę. Wprawdzie wydajniejsze nawilżacze posiadają na ogół duże pojemniki, ale niestety nie zawsze tak jest. Tymczasem to właśnie od tego zależeć będzie to, jak często będziemy musieli uzupełniać wodę w nawilżaczu.

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to rodzaj zastosowanych filtrów. Są one niezbędne zwłaszcza w nawilżaczach wytwarzających zimną mgiełkę (podatną na zanieczyszczenia). Do najczęściej spotykanych filtrów należą:

 • filtry węglowe, które redukują nieprzyjemne zapachy,
 • filtry ceramiczne zapobiegające powstawaniu kamienia,
 • filtry HEPA zmniejszające zawartość alergenów i innych zanieczyszczeń w nawilżanym powietrzu.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też kupno nawilżacza wyposażonego w higrometr. Wbudowany przyrząd do pomiaru wilgotności pozwala regulować pracą urządzenia i tym samym oszczędzać energię elektryczną.

W sezonie grzewczym bardzo ważne jest odpowiedni poziom nawilżenia w pokoju dziecka.
W sezonie grzewczym bardzo ważne jest odpowiedni poziom nawilżenia w pokoju dziecka. Magdalena Kmita

Nawilżacze powietrza i ich dodatkowe funkcje

Warto wiedzieć, że dostępne aktualnie nawilżacze mogą pełnić nie tylko zasadniczą rolę nawilżania powietrza, ale także wiele innych. To bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia o zróżnicowanych funkcjach dodatkowych. Do najczęściej spotykanych należą następujące możliwości:

 • osuszanie,
 • oczyszczanie,
 • jonizacja,
 • inhalacja,
 • aromaterapia.

Rozbudowane nawilżacze kosztują odpowiednio więcej niż ich standardowe odpowiedniki, ale mimo to cieszą się dość dużą popularnością. Wynika to z faktu, że coraz większa część z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma jakość powietrza, którym przez większą część doby oddychamy we własnych domach i mieszkaniach.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl