Rozplanowanie oświetlenia
Obecnie oświetlenie to już nie tylko jedna lampa umieszczona w centralnym punkcie sufitu. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie na suficie kilku bądź kilkunastu punktów świetlnych oddalonych od siebie. Takie rozplanowanie oświetlenia sprawia, że pomieszczenie jest równomiernie oświetlone, a jednocześnie mamy możliwość regulacji natężenia światła w poszczególnych częściach pokoju. W zależności od potrzeb możemy włączyć lub wyłączyć światło np. w części jadalnej, czy wypoczynkowej salonu. Kilka punktów świetlnych doskonale sprawdzi się także w kuchni i innych pomieszczeniach.
Jakie lampy wybrać?
W naszych wnętrzach występuje wiele elementów – różnorodne meble, dodatki, akcesoria. Dlatego, aby stworzyć harmonijną aranżację, warto postawić na lampy o prostych formach. Szczególnie jeśli e danym pomieszczeniu będzie kilka punktów świetlnych.
W niskich pomieszczeniach dobrze się sprawdzą oprawy do wbudowania lub oprawy natynkowe, czyli tuby lub kostki o stałym lub regulowanym położeniu źródła światła. Tego typu oświetlenie jest również idealne do korytarzy, czy klatek schodowych.
Wybierając źródła światła warto natomiast zastanowić się nad energooszczędnymi lampami LED. Mogą one być umieszczane w standardowych oprawach, a dzięki nim jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 80% energii w porównaniu do zwykłych żarówek co jak wiemy skutkuje większą oszczędnością w naszym domowym budżecie.