Lustro w małych wnętrzach
Lustra zawieszone na ścianach to najszybszy i najprostszy sposób na powiększenie i rozjaśnienie pokoju. Szklana tafla zawieszona na ścianie za kanapą powinna znajdować się na wysokości 1,5 - 1,7 metra od podłogi. Wówczas nadamy pomieszczeniu głębi. Ten sam efekt uzyskamy jak zawiesimy je w sposób poziomy. Lustro pionowe wydłuży niski pokój. Pamiętajmy, żeby lustra usytuować naprzeciwko okien wówczas powiększymy małe wnętrze i wypełnimy je światłem. W celu skorygowania niedoskonałości naszych małych pokoi warto zawiesić lustro pomiędzy oknami. Optycznie podwoimy powierzchnię.
Jasne kolory we wnętrzu
Małe wnętrza nie lubią ciemnych ani nazbyt pstrokatych barw. Musimy pamiętać jak bardzo ważną rolę grają kolory. Wiadomo, że ciemne barwy wpływają na optyczne zmniejszenie pokoju, a jasne na powiększenie. Dodatkowo biel odbija światło. Nie musimy się jednak ograniczać do tego jednego koloru. Wyeksponowanie wnęki ciemnym kolorem, może odwrócić uwagę od metrażu pomieszczenia. Dla osób odważnych godnym zainteresowania zabiegiem jest pomalowanie ściany na czarno (efekt głębi). Jednak tutaj radzimy zasięgnąć porady projektanta. W małych pomieszczeniach rewelacyjnie sprawdzą się odcienie błękitu. Pomalowanie ścian w tym kolorze da efekt „cofających się ścian”, co stworzy iluzję głębi. Przy małych wnętrzach rekomendowane jest zastosowanie kolorów takich jak: beż, écru czy kość słoniowa. W ciemniejszych pomieszczeniach zastosujmy tapetę lub farby z drobinkami złota lub srebra.
Okna na świat
Najlepszym sposobem na oświetlenie mieszkania, jest wpuszczenie do niego naturalnego światła. Nie zawsze mamy możliwość wstawienia dużych okien, przez które będzie docierało światło dzienne. Postawmy na odpowiednią oparwę okna. Najlepiej jak odpuścimy sobie zawieszenie ciężkich zasłon w oknach i postawimy na lekkie, zwiewne, prześwitujące firany. Powinny one przepuszczać jak najwięcej naturalnego światła. Dlatego wybierajmy takie materiały jak: organza, tiul czy woal. Wybierzmy także okna z białą ramą, która dodatkowo będzie odbijała światło. Odpuścmy sobie także zbędne bibeloty na parapecie, które przysłonią okno.
Dodatki mają znaczenie
Posiadacze małych mieszkań nie muszą rezygnować z dodatków. Oczywiście najlepiej jakby były w umiarkowanej liczbie i odcieniach pastelowych. Obrazy czy tapety powinny przedstawiać motywy przestrzenne. Na podłodze postawmy na dywan o stonowanych kolorach. Zrezygnujmy z intensywnych i dużych wzorów w małych pomieszczeniach, ten zabieg wprowadzi chaos. To bardziej pasuje do większych metraży. Pamiętajmy o tym, że dzięki odpowiedniej aranżacji możemy rozświetlić każde wnętrze.