Wybór oświetlenia do salonu, najbardziej reprezentacyjnego miejsca w domu, które jednocześnie pełni kilka funkcji, wymaga nie tylko dostosowania lampy do stylu wnętrza, ale też wiedzy o ergonomii i dobrym rozplanowaniu źródeł światła.
Ile światła w salonie
Lepsze efekty niż jedna silnie świecąca lampa daje kilka, odpowiednio rozmieszczonych punktów światła o niewielkiej mocy. To najbardziej oszczędne rozwiązanie – pozwala regulować natężenie światła, oświetlać tylko te miejsca, które są
w danej chwili potrzebne.
Oświetlenie - gdzie i jaka lampa
W pokoju dziennym można zainstalować każdy typ oświetlenia: lampy wiszące, podłogowe, stołowe, plafony, kinkiety. Warto przy tym zwrócić uwagę na „specjalizację” oświetlenia i dopasować je do stref różnej aktywności: miejsca do wypoczynku, czytania, oglądania telewizji, ewentualnie pracy i spożywania posiłków.
W kąciku telewizyjnym najlepiej sprawdzi się ścienna lampa z przesłoniętym źródłem światła, chroniącym przed blikami przeszkadzającymi w oglądaniu. Podobnie ukryte, lecz jednocześnie skupione powinno być światło do czytania (np. z lampy podłogowej). Efektowne żyrandole są idealne nad stół czy ławę. Ścienne kinkiety, z opcją regulowanego strumienia światła pełnią role dekoracyjną, akcentując najbardziej ozdobne i atrakcyjne elementy wystroju wnętrza.
Lampa - kolor i temperatura
Bardzo łatwo wykreować klimat wnętrza, wykorzystując różne typy światła: ciepłe i miękkie klasycznych chłodne świetlówek energooszczędnych. Efekty specjalne zapewniają też kolorowe i wzorzyste obudowy lamp.
Co jest modne
Stylizowane lampy z nowoczesnych tworzyw. Żyrandole z kryształu i szkła (również kolorowego). Abażury - zabawki z kółek, kwiatów, płytek, także z nieprzejrzystych materiałów, takich jak lustro, drewno, plastik.