Dzisiaj pokazujemy mieszkanie na jednym z warszawskich osiedli. Ma 150 mkw i zamieszkane jest przez młodą rodzinę z dwuletnią córką. Właściciele zatrudnili projektanta, aby stworzył im przestrzeń funkcjonalną i pełną praktycznych rozwiązań. Mieszkanie miało spełniać jeden ważny warunek…wykorzystać maksymalnie przestrzeń wygodnie i z pomysłem.
Projekt mieszkania z podziałem na strefy: nocą i dzienną
Aby stworzyć nowoczesne wnętrze, korekty wymagała przede wszystkim strefa dzienna. Pierwotny projekt mieszkania początkowo przewidywał duży aneks kuchenny usytuowany daleko od okien oraz kompletnie niedoświetlony i ciasny salon. Tak więc projektanci wnętrz przesunęli aneks kuchenny w stronę panoramicznych okien. Część ściany pomiędzy salonem, a jadalnią została wyburzona dzięki czemu zyskał on na przestronności. Stary aneks kuchenny pełni teraz rolę pralni i spiżarni z bardzo pojemnym regałem.
Dodatkowo w mieszkaniu pojawił się gabinet, który w łatwy sposób można oddzielić od strefy dziennej, zamykając duże drzwi przesuwne. Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzyli wygodne miejsce do pracy, z którego regularnie korzystają właściciele apartamentu, ponieważ często pracują w domu. Cześć nocną podzielono na sypialnię właścicieli z dość dużą garderobą i łazienką oraz strefę dziecka, a także gości z osobną łazienką.
Nowoczesne wnętrze inspirowane latami 60-tymi
Projektanci, zastanawiając się jak urządzić mieszkanie, postawili na oryginalne, geometryczne wzory oraz meble z lat 60-tych. Tak więc meble na wysokich nóżkach, ściany pokryte tapetami o ciekawych wzorach oraz mnóstwo kolorowych akcentów dominują w tym mieszkaniu. Jednocześnie wnętrze pozostaje całkowicie współczesne: obok ikon designu z połowy ubiegłego wieku, takich jak lampki stołowe Flowerpot Vernera Pantone'a czy słynnego Sunflower Clock Georga Nelsona w mieszkaniu pojawiają się również nowoczesne oprawy, jak projekt Toma Dixona nad stołem w jadalni czy minimalistyczne reflektory polskiego producenta.
W kuchni zastosowano specjalne oświetlenie. Dobrano je ze szczególną starannością ponieważ jest to miejsce nie tylko przygotowywania posiłków, ale również wspólnego spędzania czasu. Zastosowane w kuchni lampy, które podkreślają potencjał tego wnętrza oraz spełniają oczekiwania i potrzeby domowników (opcja ściemniania, dzięki której możemy regulować jasność w pomieszczeniu w zależności od tego co w danej chwili robimy).
Kolekcjonowane przez właścicieli mieszkania w dużej ilości książki, filmy i grafiki odnalazły w nowej przestrzeni odpowiednią ekspozycję, a ich ulubione plakaty stały się punktem wyjścia do określenia kolorystyki poszczególnych stref apartamentu. W efekcie powstało wnętrze nieoczywiste i indywidualne, a pracę nad jego realizacją architekci wspominają z dużą przyjemnością.