Energooszczędne oświetlenie do domu. Jak zaplanować i dobrać oświetlenie do wnętrza domu?

Łukasz Grochulskie
Ilość oraz jakość światła ma nie tylko wpływ na nasze samopoczucie, ale także jest ważne w kontekście finansowym. Mniejsze rachunki za prąd zapewnia energooszczędne oświetlenie do domu. Dowiedz się, na czym ono polega i w jaki sposób zaimplementować takie rozwiązanie we własnych czterech kątach.

Co to jest energooszczędne oświetlenie domu?

Z energooszczędnością ma się do czynienia w sytuacji, gdy możliwe staje się zmniejszenie przez dane urządzenie poboru potrzebnej energii elektrycznej bez wpływu na jego działanie czy komfort użytkowania. Energooszczędne mogą być nie tylko sprzęty AGD, ale także oświetlenie. W tym przypadku przejawem energooszczędności jest zapewnienie wymaganego poziomu oświetlenia do jego przeznaczenia, przy jednoczesnym zminimalizowaniu wymaganej do pracy ilości energii elektrycznej.

Oszczędność prądu w tym kontekście polega w dużej mierze na wymianie tradycyjnych żarówek na lampy fluorescencyjne, CFL lub LED-y (o których nieco więcej w dalszej części artykułu). Ponadto obejmuje sterowanie oświetleniem w oparciu o specjalne czujniki. Przykładem może być tu automatyczne wyłączanie świateł gdy nie są używane.

Żarówki energooszczędne

Materiały promocyjne partnera

Energooszczędne żarówki mogą być wykorzystane zarówno do oświetlenia kuchni czy sypialni, jak i przestrzeni wokół domu. Nie tylko zmniejszają zużycie energii, ale dodatkowo zwiększają jakość oświetlenia i nie są szkodliwe dla środowiska.

Energooszczędność – jaki rodzaj żarówki wybrać?

Tradycyjne lampy żarowe potrzebują do działania większej ilości energii elektrycznej, gdzie aż 90% jest oddawana w formie ciepła. Energooszczędne żarówki rozwiązują ten problem. Najbardziej popularnymi rodzajami są CFL (kompaktowe lampy fluorescencyjne) oraz LED-y.

Lampy CFL to miniaturowa wersja świetlówek. Łączą wydajność światła fluorescencyjnego z wygodą tradycyjnych lamp żarowych. Mogą być stosowane do wszelkiego rodzaju opraw wykorzystywanych w domu. W zależności od marki i przeznaczenia, dostępne są w różnych stylach, rozmiarach i kolorach. Żarówki CFL zużywają 75% mniej energii i produkują 75% mniej ciepła przy tym samym poziomie oświetlenia co lampy żarowe. Dodatkowo ich żywotność jest nawet 15 razy dłuższa. Co więcej, są też dużo tańsze. Konstrukcja żarówek CFL opiera się na wykorzystaniu szkła fosforanowego, w środku którego znajduje się argon i opary rtęci. Dostępne obecnie na rynku kompaktowe świetlówki obejmują m.in. lampy spiralne, kuliste, kandelabrowe czy trójrurowe.

Żarówki LED są zdecydowanie najbardziej energooszczędnymi lampami. W porównaniu z CFL wytwarzają mniej ciepła przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości oświetlenia. Zużywają 50% mniej energii w porównaniu z CFL. Ich żywotność jest do czterech razy dłuższa. Co więcej, nie oddają energii w postaci ciepła. Są jednak nieco droższe od kompaktowych świetlówek.

Zadbaj o dobre oświetlenie w swoim mieszkaniu

Materiały promocyjne partnera

Kontrola pracy oświetlenia domowego

Żarówki mogą być sterowane za pomocą czujników, które wykrywają ruch lub obecność ludzi i na podstawie zebranych danych włączać lub wyłączać światło. Niektóre z nich są także w stanie przyciemniać i rozjaśniać oświetlenie.

Energooszczędne żarówki mogą ponadto występować w wersji inteligentnej do rozwiązań smart home. Stwarza to możliwość sterowania zdalnego za pomocą aplikacji w smartfonie i zaprogramowania ich pracy (np. włączania świateł o określonej godzinie).

Designerskie lampy sufitowe!

Materiały promocyjne partnera

Oświetlenie w mieszkaniu – najważniejsze zasady

Kluczem do dobrego rozmieszczenia oświetlenia jest zachowanie odpowiedniego balansu. Przy jego planowaniu warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. W większości przypadków nie jest konieczne oświetlenie całego pomieszczenia. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kilku źródeł światła o mniejszym natężeniu.

Warto także pomyśleć o zaimplementowaniu funkcji przyciemniania. Niektóre inteligentne żarówki są już w nią wyposażone. Dzięki temu możliwe staje się dodatkowe ograniczenie zużywanej energii elektrycznej i jednocześnie wydłużenie żywotności lampy.

Zadbaj o dobre oświetlenie podczas pracy w domu

Materiały promocyjne partnera

Oczywiście należy też dostosować rodzaj oświetlenia do przeznaczenia danego pomieszczenia. W jadalni dobrym rozwiązaniem będzie podwieszany żyrandol ze ściemniaczem. Do salonu świetnie sprawdzi się połączenie lamp podłogowych, stołowych i sufitowych paneli świetlnych typu downlight.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Energooszczędne oświetlenie do domu. Jak zaplanować i dobrać oświetlenie do wnętrza domu? - RegioDom.pl

Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl