O czym pamiętać i jakie dodatki zastosować, by ciasny salon wydał się choć trochę bardziej przestronny? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.
Salon w domu lub mieszkaniu – między utrzymaniem optymalnego oświetlenia a budowaniem nastroju
Salon, nazywany też pokojem dziennym, to niezmiernie ważne pomieszczenie mieszkalne. Właśnie w nim toczy się bowiem życie rodzinne. Tam przyjmuje się gości, bawi z dziećmi lub zaszywa z kubkiem kawy, by zregenerować siły.
Aby jak najlepiej spełniał swoje funkcje, trzeba go perfekcyjnie zaplanować. Nabiera to szczególnego znaczenia, gdy nie dysponuje się nadmiarem przestrzeni. Wówczas znalezienie miejsca na każdy mebel lub oprawę oświetleniową, jak te na: https://lampy.it, przekłada się na praktyczność i całościowy odbiór przestrzeni. A przecież salon musi być nie tylko wygodny, ale też naprawdę estetyczny, jako główny pokój rekreacyjno-reprezentacyjny.
Ciasny salon – ład i porządek pierwszym krokiem do sukcesu
Co zrobić, żeby niewielki salon wydał się większy? W pierwszej kolejności trzeba zadbać o porządek. W takich wnętrzach powinien królować minimalizm, zgodnie z klasyczną zasadą architektury, że mniej znaczy więcej.
Idealnym zatem rozwiązaniem są proste, geometryczne meble o gładkiej powierzchni, najlepiej o jasnym, jednolitym wykończeniu na wysoki połysk. Odbijające się od nich światło daje efekt wizualnego powiększenia przestrzeni.
Nadmiar elementów w niewielkich wnętrzu potrafi dawać wrażenie klaustrofobii i zagracenia, czego zdecydowanie trzeba unikać, jeśli próbuje się optycznie powiększyć salon.
Odpowiednie kolory a optyczne powiększanie wnętrza
Kluczową rolę przy tworzeniu wrażenia, że salon jest nieco większy niż w rzeczywistości, odgrywają właściwie dobrane kolory. Warto unikać ciemnych barw, które powodują, że wnętrze wydaje się jeszcze mniejsze i mroczniejsze. Jeśli pragnie się wprowadzać zdecydowane barwy, najlepiej zrobić to przy pomocy delikatnych dodatków, na przykład dywaników lub poduszek.
Znacznie lepiej w ciasnych pokojach dziennych sprawdzają się jasne, stonowane odcienie. Może to być biel, beż lub wciąż modne szarości, które wpisują się w założenia nurtu nowoczesnego, minimalistycznego i skandynawskiego. Rozjaśniają przestrzeń i powodują, że wydaje się ona nieco większa, co wpływa korzystnie na komfort i samopoczucie użytkowników. Sporo wskazówek, co zrobić, by uzyskać najlepsze efekty, można znaleźć na stronie: dom-mieszkanie.pl
Lampy do salonu – idealne rozwiązania dla pięknego wnętrza
W niewielkich salonach niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Najważniejsze jest oczywiście wyeksponowanie okien, by do wnętrza wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Oprócz tego trzeba, wyposażyć pokój w lampy główne, zadaniowe i dekoracyjne. Powinny to być niewielkie oprawki, płasko przylegające do sufitu i ścian, by niepotrzebnie nie zabierać cennego miejsca.
Pięknie w takich przestrzeniach prezentują się modele z gładkimi osłonami źródeł światła, wykonanymi z mlecznobiałego szkła, z metalową, chromowaną konstrukcją, co także przekłada się na lepszy odbiór ciasnych pomieszczeń.
Jeśli wybiera się lampy stojące do salonu, warto zdecydować się na model kompaktowy, z opcją regulowania wysokości i kąta świecenia. Dzięki temu zyskuje się w pełni funkcjonalną lampę, którą zawsze da się dopasować do bieżących potrzeb i upodobań użytkowników.
Jako oświetlenie dekoracyjne najlepiej wykorzystać niewielkie taśmy LED do podświetlania krawędzi mebli, elementów sufitu podwieszanego lub nawet samej podłogi. Takie rozwiązania nie zajmują miejsca, a pozwalają uzyskać spektakularne efekty, zwłaszcza gdy wybierze się produkty LED RGB, dające możliwość modyfikowania parametrów światła emitowanego przez diody.
Mały salon – przytulne miejsce do wypoczynku
Odpowiednio dobrane kolory oraz perfekcyjne zaplanowanie instalacji oświetleniowej to sposób na stworzenie przytulnego salonu, który nie będzie przytłaczał niewielkim metrażem. Warto zadbać o każdy detal, by zbudować dla wszystkich domowników idealną oazę do codziennego i odświętnego odpoczynku o każdej porze dnia lub nocy.
.