Mała sypialnia w bloku – 3 sposoby na funkcjonalny pokój do spania

Katarzyna Dębek
Aranżacja małego mieszkania to zwykle twardy orzech do zgryzienia. Dobry projekt wymaga dużej kreatywności, a przy tym także praktycznego spojrzenia na przestrzeń użytkową, którą mamy do dyspozycji.
Aranżacja małego mieszkania to zwykle twardy orzech do zgryzienia. Dobry projekt wymaga dużej kreatywności, a przy tym także praktycznego spojrzenia na przestrzeń użytkową, którą mamy do dyspozycji. Janpol
Mieszkania w bloku często są ciasne i nieustawne. Największy pokój przeznaczamy na salon, więc zazwyczaj sypialnia mieści się w najmniejszym pomieszczeniu. Jak ją urządzić, aby móc z niej swobodnie korzystać i cieszyć się jej aranżacją? Jest na to kilka trików. Wystarczy dobrze ustawić meble, dać odpowiednie oświetlenie i wyposażyć wnętrze w lustra.

Sypialnia w bloku to jedno z najmniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Dlatego jej aranżacja to duże wyzwanie. Trzeba w niej pomieścić meble takie jak szafa i duże łóżko, a przy okazji pewnie jeszcze szafeczki nocne i komodę. Dobrze zaprojektowana sypialnia wymaga dużej kreatywności i praktycznego spojrzenia na przestrzeń użytkową. Powinna być funkcjonalna i gwarantować wypoczynek i dobry sen.

Okno w sypialni

Okno w sypialni dba o odpowiednie oświetlenie pokoju. Wbrew temu, że w sypialni powinno być ciemno, nie rezygnujmy ze światła dziennego. Nie zasłaniajmy okna ciemnymi roletami, ciężkimi zasłonami, postawmy na zwiewne, półprzezroczyste firanki. To zapewni nam dostateczną ilość promieni słonecznych oraz odpowiednią intymność i prywatność. W sypialni ważne jest także sztuczne oświetlenie, tutaj sugerujemy więc subtelne, boczne kinkiety i lampy sufitowe. W rogu sypialni warto także postawić lampę stojącą w nowoczesnym lub klasycznym stylu, koniecznie z jasnym abażurem. W małej sypialni postawmy na jasne barwy, które uzupełnimy kolorowymi dodatkami.

Łóżko w sypialni powinno stać w centralnym punkcie pomieszczenia.
Łóżko w sypialni powinno stać w centralnym punkcie pomieszczenia. Janpol

Łóżko w sypialni

Odpowiednio duże i wygodne łóżko do sypialni to gwarancja spokojnego snu. Szczupły człowiek, aby się wyspać potrzebuje 70 centymetrów wolnej przestrzeni. Para powinna posiadać materac o szerokości minimum 140 centymetrów. Pamiętajmy, że wypoczęty i wyspany człowiek to szczęśliwy człowiek. Dlatego nie rezygnujmy z wygodnego łóżka w sypialni, nawet jeśli ma kosztować trochę więcej. Ta inwestycja się opłaci. Obecnie na rynku są dostępne modele materacy, które pozwolą na spokojny sen osobom o różnej wadze i wzroście. To poprawia komfort snu, jeśli para mocno różni się choć jednym z tych parametrów.

Jeżeli sypialnię dzielimy z partnerem lub partnerką, najlepszym miejscem na łóżko jest centralny punkt pokoju. Musimy mieć wolny dostęp do łóżka z jednej jak i z drugiej strony. Tak postawiony mebel sprawia, że sypialnia wydaje się większa. Zamiast dwóch nocnych szafeczek lepiej zakupmy jedną większą komodę lub postawmy na wiszące półeczki koło łóżka.

Jasne wnętrze wydaje się większe. Dobrze jest wówczas użyć kolorowych dodatków.
Jasne wnętrze wydaje się większe. Dobrze jest wówczas użyć kolorowych dodatków. Janpol

Lustro w sypialni

Sypialnia oprócz tego, że w niej śpimy często pełni funkcję garderoby. Nieuniknione jest wygenerowanie miejsca na szafę, gdzie pomieścimy wszystkie ubrania. Dobrym rozwiązaniem będzie zabudowanie jednej ze ścian szafą z drzwiami przesuwnymi. Wówczas pomieścimy nasze ubrania, być może pościel i inne drobiazgi. Fronty szaf powinny być gładkie i w jasnym kolorze. Warto także umieścić w sypialni lustra (najlepiej naprzeciwko okna), które optycznie powiększą pomieszczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl