Pomysł na pokój w stylu prowansalskim [ZDJĘCIA]

Katarzyna Piojda
Najbardziej charakterystyczną cechą stylu prowansalskiego jest to, że jedni go uwielbiają, a inni nie chcą mieć z nim niczego wspólnego.
Najbardziej charakterystyczną cechą stylu prowansalskiego jest to, że jedni go uwielbiają, a inni nie chcą mieć z nim niczego wspólnego. VOX
Styl prowansalski to połączenie stylu romantycznego i rustykalnego ze skandynawskim. Jest uwielbiany przez miliony, ale także przez wiele osób znienawidzony. Podpowiadamy, jak pomysłowo zaaranżować pokój w stylu prowansalskim.

Nie tylko kuchnia, lecz także pokój dzienny, salon, jadalnia czy sypialnia ładnie się prezentują, gdy są urządzone w stylu prowansalskim. Mówi się o nim, że to jeden z najdelikatniejszych, subtelnych stylów. I coś w tym jest: tutaj dominują jasne, spokojne kolory, dużo światła, skromne meble, często postarzane, naturalne materiały, a liczba ozdób i dekoracji jest ograniczona do niezbędnego minimum.

Styl prowansalski - ściany, sufit i podłoga

Biel oraz pastele – m.in. beżowy, seledynowy, różowy, oliwkowy, jasnofioletowy i jasnoniebieski – to kolory stylu prowansalskiego. Białe ściany, tapeta albo bielona cegła to typowe pokrycie ścian mieszkań zaaranżowanych w tym klimacie. Co do oświetlenia to standardowo powinna się pojawić pojedyncza, zwisająca z sufitu lampa z papierowym kloszem i dużą, jasną żarówką. Gdy pokój jest sporych rozmiarów, na suficie jest trój- albo pięcioramienny biały żyrandol z odsłoniętymi żarówkami w kształcie świeczek. Kinkiet w stylu prowansalskim posiada szklany klosz z motywem lawendy. Lampa podłogowa ma równie skromny, w całości biały klosz, natomiast uwagę przyciąga metalowy stojak z widocznymi śladami rdzy (to jedynie efekt wizualny, a nie defekt) oraz innymi śladami postarzeń. Na podłodze leżą masywne, grube deski – w jasnym odcieniu albo pomalowane na biało. Jeżeli schodzi z nich i łuszczy się farba, odkrywająca ciemne drewno, to nawet dodaje im to uroku. Jeśli nie chcemy drewna, to może położymy płytki z terakoty. Duży, sztywny dywan tutaj się nie pojawił. Jest tylko prostokątny tkany, giętki dywanik z delikatnym wzorem drzewka oliwkowego i frędzlami na brzegach.

Meble w stylu prowansalskim

Meble w stylu prowansalskim mogą na pierwszy rzut oka do siebie nie pasować.Nie pochodzą również z produkcji seryjnej. Każdy mebel to inna tajemnicza historia. Jest zatem kredens z bielonego drewna, jasnobrązowy stół z sześcioma krzesłami tapicerowanymi, przy czym tapicerka to fioletowy welur albo aksamit. W pokoju stoi także jasna trzydrzwiowa szafa, wysoka pod sam sufit, która skrzypi, gdy się ją otwiera. Tuż obok jest beżowa jednodrzwiowa szafka z witryną. Za szkłem ułożono talerze albo szklane niskie wazony. W tym pomieszczeniu pięknie będzie się prezentował też wiklinowy fotel bujany i komoda, która ostatnie dziesięciolecia spędziła u cioci na strychu. Na jej sosnowym drewnie widać ślady użytkowania. W sypialni zagościła również drewniana, rzeźbiona toaletka z owalnym lustrem. Wśród białych mebli wyróżnia się masywny, ciężki, ale niski stolik kawowy, którego blat przypomina zwykłą blachę, tyle, że pomalowaną na turkusowo, seledynowo lub fioletowo, a przy którym mogą usiąść jedynie dwie osoby.

Stylowe tekstylia

Błyszczące tkaniny ustępują matowym materiałom. W salonie czy sypialni w stylu prowansalskim można spotkać naturalne materiały tekstylne, jak lniane albo bawełniane poduszki, gruby, wełniany pled czy nakrycie typu patchwork, a więc kombinowane z różnych kawałków materiałów o innych fakturach, grubościach oraz wzorach. Obrus czy bieżnik są uszyte z tkaniny jutowej albo bawełny. Modne w stylu prowansalskim są ponadto serwetki z daleka przypominające firany, ale w wersji mini. W tym przypadku raczej muszą być od kompletu. Uwagę przyciągną także miękkie duże poduszki, utrzymane w podobnej tonacji (bez krzykliwych kolorów), chociaż każda jakby pochodziła z innej bajki.

Dekoracje w stylu prowansalskim

Styl prowansalski nie lubi zbędnych dekoracji. Wystarczy zatem, aby w pokoju dziennym czy jadalni znalazły się pojedyncze ozdoby, choćby, wąski wazon z matowego szkła lub ceramiki, stojak na biżuterię w kształcie manekina czy gliniana ramka na zdjęcie kupiona na pchlim targu. Nawet metalowy gazetnik stanowi ozdobę sam w sobie. Na ścianie wisi zegar z celowo jakby częściowo startą tarczą. A na stole jest lawenda (świeża roślina albo ususzona) w blaszanej, matowej osłonce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl