Wojewoda zachęca do instalacji czujek dymu i tlenku węgla. Pomysł na gwiazdkowy prezent, który może uratować życie

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
Przed Bożym Narodzeniem (23 grudnia 2024 r.) w życie wejdzie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji nakazujące montaż czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach i w hotelach.
Przed Bożym Narodzeniem (23 grudnia 2024 r.) w życie wejdzie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji nakazujące montaż czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach i w hotelach. 123rf
Podczas konferencji prasowej wojewoda śląski Marek Wójcik zaapelował o montowanie czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach. Podkreślił, że taki prezent świąteczny może uratować życie. Nowe przepisy, które wejdą w życie 23 grudnia 2024 roku, będą wymagały ich instalacji w domach i hotelach.

Spis treści

Nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa w domach i hotelach wchodzą w życie

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia przyniosą nie tylko radość, ale także nowe wymogi prawne. Od 23 grudnia 2024 roku zacznie obowiązywać rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, które nakłada obowiązek montażu czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach oraz hotelach. Wojewoda śląski Marek Wójcik podczas piątkowej konferencji prasowej zwrócił uwagę na znaczenie tych urządzeń dla bezpieczeństwa mieszkańców.

– Apelujemy, żeby kupować tego typu czujki i być może wykorzystać okres świąteczny do tego, aby podarować czujkę dymu lub tlenku węgla pod choinkę. Na pewno pomoże to osobie obdarowanej i zapewni jej bezpieczeństwo – powiedział wojewoda.

Statystyki i działania prewencyjne. Zagrożenie jest poważane zwłaszcza zimą

Dane Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach pokazują, jak poważnym zagrożeniem jest emisja tlenku węgla. Od 1 października do 4 grudnia w województwie śląskim odnotowano 158 incydentów związanych z tym niebezpiecznym gazem w budynkach mieszkalnych. W 68 przypadkach alarm wszczęły czujki, co świadczy o ich skuteczności w zapobieganiu tragediom.

Komendant Wojewódzki PSP w Katowicach, nadbryg. Wojciech Kruczek, podkreślił, że dzięki kampaniom informacyjnym wzrosła świadomość mieszkańców na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla. Strażacy od lat prowadzą akcje edukacyjne i rozdają czujki osobom, które ich nie posiadają, a w ich domach wykryto obecność tlenku węgla.

Nowe obowiązki właścicieli nieruchomości mogą uratować życie

Nowe przepisy nakładają na właścicieli mieszkań obowiązek zamontowania czujek dymu do 1 stycznia 2030 roku. Dotyczy to także czujek tlenku węgla w pomieszczeniach, gdzie spalane są paliwa stałe, ciekłe lub gazowe. Dodatkowo, do 30 czerwca 2026 roku, czujki dymu muszą być zainstalowane w pokojach i lokalach przeznaczonych na usługi hotelarskie.

W przypadku nowo powstających mieszkań i lokali, montaż czujek dymu i tlenku węgla będzie obowiązkowy już po 30 dniach od wejścia w życie nowych przepisów. Nadbryg. Wojciech Kruczek wyraził nadzieję, że te regulacje przyczynią się do zmniejszenia liczby pożarów i związanych z nimi ofiar.

– Mamy nadzieję, że to rozporządzenie zmieni te statystyki – podkreślił Wojciech Kruczek.

źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl