Drogi najem mieszkania? W 2023 r. wcale nie będzie taniej, nawet jeśli spadnie inflacja. Co to oznacza dla lokatorów i właścicieli?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Koszty najmu poszybowały w górę zarówno w aspekcie czynszu, jak i opłat za media.
Koszty najmu poszybowały w górę zarówno w aspekcie czynszu, jak i opłat za media. K. Dobuszynski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Za najem mieszkania płaci się dziś krocie – w ciągu roku czynsze w Polsce wzrosły średnio o 34 proc. Eksperci Extradom.pl przewidują, że mieszkania na wynajem nie potanieją także w 2023 r., nawet w przypadku obniżenia inflacji. Przyczyn jest wiele, w tym stale rosnący popyt oraz ograniczanie nowych inwestycji przez deweloperów.

Spis treści

Najem mieszkania podrożał o 34 proc. w skali roku

Rynek nieruchomości zwykle powoli reaguje na zmiany, jednak zdarzają się wyjątki. Dobrze pokazał to początek 2022 r., kiedy to w związku z atakiem Rosji na Ukrainę błyskawicznie i diametralnie zmieniła się sytuacja na polskim rynku najmu. Osłabiony w czasie pandemii popyt na lokale nagle zaczął bić wszelkie rekordy w związku z napływem uchodźców. Jeśli dodać do tego masowy powrót studentów do nauki stacjonarnej, efekt mógł być tylko jeden: gwałtowny wzrost czynszów za stancje.

– Przez długi czas to właśnie wynajem był alternatywą dla zaciągnięcia wieloletniego zobowiązania w postaci kredytu hipotecznego i kupna mieszkania na własność. Dzisiaj sytuacja na rynku kredytowym, jak i wynajmu mieszkań w Polsce zmieniła się diametralnie – w obu przypadkach na niekorzyść klientów – zauważa Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl.

Jak wyliczyli jeszcze w sierpniu analitycy Morizon.pl, przez ostatni rok stawki czynszów najmu w największych miastach wzrosły średnio o 34 proc. Jeśli przyjrzeć się poszczególnym lokalizacjom, wzrosty były gdzieniegdzie nawet 50-procentowe. Podwyżki były najbardziej zauważalne w ośrodkach takich jak Gdańsk, Łódź, Poznań, Kraków, Wrocław i Warszawa. Dla przykładu kawalerkę w stolicy latem 2021 r. można było wynająć za średnio 1860 zł, a latem 2022 r. – już za 2800 zł.

– Pamiętajmy, że mieszkanie to nie tylko czynsz, lecz także comiesięczne opłaty za media, w tym wodę, prąd i gaz, które również drożeją – podkreśla Rynkowski.

Wyśpij się wygodnie

kup najtaniej

Frankhauer

Frankhauer Posejdon 120x200

695,00 zł

kup najtaniej

Materace Polonia

Materace Polonia Bazyliszek 140x200cm H2

859,00 zł

kup najtaniej

Janpol

Janpol Wenus 140X200

951,00 zł

kup najtaniej

Frankhauer

Frankhauer Horus 160x200

2 259,00 zł

kup najtaniej

Janpol

Janpol Klio 140x190

883,00 zł

kup najtaniej

Janpol

Janpol Atena 140X200

1 657,50 zł

kup najtaniej

Hilding

Hilding Tango 80X200

1 021,00 zł

kup najtaniej

Materasso

Materasso Termopur Comfort 90X200

1 038,00 zł

kup najtaniej

Frankhauer

Frankhauer Hyperion 200X200

3 129,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Czynsze najmu nie spadną w 2023 r., ale nie powinny też rosnąć

Zdaniem ekspertów Extradom.pl nie ma co liczyć na tańszy wynajem także w 2023 r. Nawet jeśli inflacja zacznie spadać – co według znawców tematu powinno nastąpić w drugiej połowie przyszłego roku – koszty najmu nie spadną poniżej obecnego poziomu.

– Wielu właścicieli nieruchomości tłumaczy podwyżki rosnącą inflacją oraz rosnącymi kosztami amortyzacji lokali i rzeczywiście dzisiaj drożeje praktycznie wszystko. Dane z GUS pokazują, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,2 proc. (przy wzroście cen towarów – o 18,7 proc. i usług – o 12,5 proc.) – zauważa ekspert Extradom.pl.

Przyczyn, dla których nie ma co się spodziewać spadku czynszów najmu, można wskazać kilka: to m.in. stale rosnący popyt na lokale na wynajem, spadająca liczba mieszkań w budowie (co powoduje dalsze ograniczenie podaży) oraz drogie kredyty hipoteczne zmuszające wiele osób do wyboru wynajmu zamiast zakupu nieruchomości.

– W momencie, w którym potrzeby mieszkaniowe w Polsce rosną, deweloperzy ograniczają nowe inwestycje mieszkaniowe – zauważa Bartosz Turek, ekspert HRE Investments. – We wrześniu deweloperzy rozpoczęli budowę 8,7 tys. nowych mieszkań – wynika z najnowszych danych GUS. To o prawie 23 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Utrzymanie się obecnego poziomu czynszów najmu to zarazem złe i dobre wieści: złe, gdyż lokatorzy muszą pogodzić się z drożyzną, a dobre, ponieważ wzrost czynszów powinien w najbliższej przyszłości wyhamować. W najlepszej sytuacji będą najemcy będący w dobrych relacjach z właścicielem mieszkania, którzy już udowodnili, że są godni zaufania – im będzie bowiem najłatwiej negocjować cenę.

– Nie miałabym problemu z wynajęciem mojego mieszkania po wyższej cenie. Jednak bardzo chwalę sobie dotychczasową współpracę z obecnymi najemcami: płacą w terminie, nie są roszczeniowi, dobrze nam się rozmawia – wylicza pani Gosia z Warszawy, wynajmująca mieszkanie parze z dzieckiem. – Zdecydowanie wolę długookresową współpracę nawet kosztem mniejszego zarobku.

Drożejący najem to plus dla właścicieli. Zyski z mieszkania jak zyski z lokaty

Rosnące koszty najmu raczej nie ucieszą lokatorów, ale dla właścicieli mieszkań na wynajem są zdecydowanie pozytywną informacją. Jak się okazuje, w III kwartale 2022 r. rosła rentowność inwestycji w najem w dużych miastach. Ponownie może ona konkurować z lokatą jako sposób na zabezpieczenie oszczędności przed inflacją.

– Najbardziej opłacalny jest zakup małego mieszkania (do 35 m2). W takim przypadku średnia rentowność wynosi 5,9 proc. netto, co jest odpowiednikiem zyskowności lokaty bankowej z oprocentowaniem 7,29 proc. – wyliczają eksperci Expandera i Rentier.io.

Warto jednak pamiętać, że taką rentowność obliczono, zakładając, że mieszkanie zostało kupione za gotówkę i że jest wynajęte przez pełne 12 miesięcy, bez przerw. W przypadku zakupu mieszkania przy wsparciu kredytu hipotecznego zyski będą zdecydowanie niższe. Warto więc dobrze przemyśleć taką inwestycję, tym bardziej że sytuacja na rynku kredytowym jest dziś mocno niekorzystna.

– W przypadku nowo zaciąganych kredytów szczególnie ważne jest sprawdzenie, jak potencjalne zobowiązanie będzie wpisywało się w resztę finansów osobistych kredytobiorcy, jakie ryzyka mogą wystąpić podczas spłaty kredytu i jak można się przed nimi zabezpieczyć – przypomina Paweł Komar, ekspert Notus Finanse.

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Materiał oryginalny: Drogi najem mieszkania? W 2023 r. wcale nie będzie taniej, nawet jeśli spadnie inflacja. Co to oznacza dla lokatorów i właścicieli? - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl
Dodaj ogłoszenie