Szybki tryb życia, brak czasu na przyjemności i obowiązki prowadzi do tego, że nie zawsze jesteśmy w stanie po sobie posprzątać od razu. Tak się też dzieje, kiedy używamy do podgrzewania jedzenia mikrofalówki. Często jest tak, że po prostu zapominamy wyczyścić jej wnętrze po każdym podgrzaniu posiłku, a wtedy jedzenie zasycha i nie jest jej już tak łatwo wyczyścić. Z pomocą wtedy przychodzą domowe, babcine sposoby, które praktycznie wyczyszczą nam same wnętrze mikrofali.
Jak wyczyścić mikrofalówkę?
Cytryna dobra na wszystko
W przypadku brudnego wnętrza mikrofalówki do jej wyczyszczenia użyjmy cytryny. Do miseczki z wodą wrzućmy kilka cząstek cytryny lub wyciśnijmy z niej sok i podgrzewajmy około 4-5 minut (aż płyn zacznie wrzeć). Woda z cytryną zacznie parować i rozpuszczać tłuszcz i brud, który osadził się na ściankach kuchenki. Następnie przecieramy szmatką z niewielką ilością płynu i wody. Cytryna także pozostawi przyjemny zapach. Jeżeli pod ręką nie mamy akurat cytryny możemy ją zastąpić pomarańczą lub kwaskiem cytrynowym.
Ocet działa odkażająco
Ocet w kuchni przydaje się nie tylko do gotowania, ale także do wyczyszczenia trudnych zabrudzeń. Również sprawdzi się przy myciu mikrofalówki. Użyjmy go w podobny sposób jak to robiliśmy z cytryną. Do miseczki wlewamy ocet i taką samą ilość wody (proporcja 1:1) i wstawiamy do mikrofali na parę minut. Tak przygotowanym roztworem możemy także umyć drzwiczki po stronie wewnętrznej jak i zewnętrznej.
Na trudne zabrudzenia soda pomoże
W przypadku bardzo zaschniętych kawałków jedzenia z pomocą przyjdzie soda oczyszczona. Można jej użyć na sucho lub zmieszaną z wodą. Na gąbkę wysyp odrobinę sody i pocieraj zabrudzone miejsce. Możesz także rozpuścić 2-3 łyżki sody w szklance wody i podgrzewać ją parę minut w mikrofali. Następnie wycieramy do sucha wnętrze kuchenki.
Mycie talerza obrotowego
Talerz obrotowy to element kuchenki, który najłatwiej się czyści i raczej nie ma większych problemów z jego domyciem. Wyjmujemy go z mikrofali i przy użyciu płynu do mycia naczyń i ciepłej wody wszelkie zabrudzenia powinny zejść.
Obudowa kuchenki
Oczywiście nie możemy zapomnieć o obudowie kuchenki, która również wymaga regularnego czyszczenia. Możemy do tego użyć mikstury, której używaliśmy do mycia jej wnętrza, czyli wody z cytryną, octem lub sodą. Pamiętajmy także o czyszczeniu wentylatorów, które znajdują się zazwyczaj w tylnej części naszego urządzenia.
Odradzamy szorowanie wnętrza mikrofalówki drucianymi szmatkami, które niszczą powierzchnię. Unikajmy także wszelkiego rodzaju mleczek, które pozostawią toksyczny i chemiczny zapach, który może się później przenieść na nasze posiłki. Najlepiej jak systematycznie, po każdym użyciu przetrzemy delikatną szmatką z niewielką ilością płynu do mycia naczyń, a następnie dokładnie wytrzeć wodą. I to jest najlepsza rada, jaką udzielamy wszystkim użytkownikom kuchenek mikrofalówek.