Jak zrobić szaszłyki na grilla? Podajemy przepisy na wersje warzywne, drobiowe i z wędzonym tofu. Można przygotować je również w piekarniku

Agata Siemiaszko
Nie masz pomysłu na szaszłyki? Oto proste przepisy na ich zdrowszą wersję. Możesz przygotować je na tradycyjnym grillu lub upiec w piekarniku. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia wprawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Nie masz pomysłu na szaszłyki? Oto proste przepisy na ich zdrowszą wersję. Możesz przygotować je na tradycyjnym grillu lub upiec w piekarniku. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia wprawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. maxsheb/123RF
Szaszłyki to nieodłączny element sezonu grillowego. Najczęściej przygotowuje się je z mięsa wieprzowego lub drobiowego oraz różnego rodzaju warzyw, w tym papryki, pieczarek i cebuli. Najchętniej spożywane są z dodatkiem keczupu, musztardy i sosu czosnkowego. Niestety, takie danie jest dość kaloryczne i zawiera znaczą ilość tłuszczu. Jednak mamy na to sposób! Przedstawiamy proste przepisy na szaszłyki na grilla w wersji drobiowej, warzywnej oraz z dodatkiem wędzonego tofu.

Spis treści

Szaszłyki na grilla – drobiowe, wegańskie i w wersji fit. Poznaj przepisy

Nie wiesz, jak przygotować szaszłyki? Wypróbuj nasze proste przepisy na szaszłyki drobiowe, warzywne oraz z wędzonym tofu.

Sprawdź proste przepisy na szaszłyki z grilla

Czym są szaszłyki i z czego są przygotowywane?

Szaszłyki to potrawa, która tradycyjnie składa się z kawałków mięsa i warzyw nadzianych na długą drewnianą wykałaczkę. Danie to najczęściej przygotowuje się na grillu, chociaż nadaje się również do pieczenia w piekarniku. Najprawdopodobniej tradycja spożywania szaszłyków pochodzi z centralnej Azji.

Jakie gatunki mięsa używa się do przygotowania szaszłyków? Są to głównie:

Mięso wcześniej marynuje się w specjalnej miksturze, składającej się z octu, wina, soku z cytryny, oleju oraz różnych rodzajów ziół i przypraw.
W wersji wegańskiej często przygotowuje się szaszłyki warzywne z dodatkiem wędzonego tofu.

Dodatkowo do szaszłyków dodaje się różne warzywa i grzyby, w tym:

  • paprykę,
  • cebulę,
  • cukinię,
  • bakłażana,
  • pomidory.

Wartość odżywcza i kaloryczność szaszłyków

To, jaka będzie wartość odżywcza szaszłyków, zależy przede wszystkim od rodzaju użytego mięsa. Najbardziej kaloryczne i obfitujące w tłuszcz będzie danie przygotowane z tłustych kawałków wieprzowiny np. boczku lub golonki, a trochę mniej – z piersi z kurczaka, indyka lub jagnięciny. Natomiast najzdrowsze i najmniej kaloryczne będą szaszłyki warzywne.

Jeden szaszłyk z papryką, cebulą, pieczarkami i boczkiem waży ok. 300 g i jest źródłem 460 kcal, 21 g białka, 10 g węglowodanów i ogromnej ilości tłuszczu (nawet 40 g). Natomiast zamiana mięsa wieprzowego na pierś z kurczaka sprawia, że kaloryczność szaszłyków zmniejsza się do ok. 320 kcal.

Najzdrowszą wersją i najmniej kaloryczną są warzywne szaszłyki, które w porcji 300 g zawierają tylko 200 kcal.

Niestety żywność grillowana nie należy do najzdrowszych, ponieważ w procesie grillowania uwalniają się szkodliwe węglowodory aromatyczne, które wykazują silne działanie rakotwórcze. Dlatego lepszym rozwiązaniem byłoby pieczenie szaszłyków w piekarniku niż na tradycyjnym grillu.

Jeśli jednak zdecydowanie bardziej preferujesz szaszłyki z grilla, to staraj się wybierać chudsze rodzaje mięsa oraz nie przypalaj potraw.

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl