Oczywiście najprostszą i najskuteczniejszą metodą na czystą pralkę, lodówkę, piekarnik i inne sprzęty jest niedopuszczenie do ich zabrudzenia. Życie jednak pokazuje, że mało komu się to udaje. W praktyce, często zapominamy lub brakuje nam czasu na bieżącą konserwację domowych urządzeń i za poprawę ich stanu higienicznego zabieramy się dopiero wtedy, gdy jest to już bezwzględnie konieczne.
Wówczas trzeba niestety zmierzyć się z zaschniętymi resztkami jedzenia, pokaźną przypalenizną lub grubym osadem kamiennym. Poniżej podpowiadamy, jak przywrócić należyty stan czystości najpopularniejszym i najczęściej eksploatowanym sprzętom.
Domowe sposoby na czystą pralkę
Brak regularnego czyszczenia wnętrza pralki skutkuje nieprzyjemnym zapachem z urządzenia oraz częstszą awaryjnością i szybszym zużyciem końcowym. Wprawdzie półki sklepowe aż uginają się pod ciężarem najróżniejszych specyfików chemicznych, których stosowanie ma utrzymywać pralkę w należytym stanie higienicznym. Powinniśmy jednak zadawać sobie sprawę, że środki te mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Dlatego, kiedy tylko jest to możliwe warto zastępować je znanymi i naturalnymi produktami, które przeważnie mamy w naszych kuchniach. Produkty te nie tylko nikomu nie zaszkodzą, ale również w pełni skutecznie wyczyszczą pralkę. Mowa o occie spożywczym, kwasku cytrynowym i sodzie oczyszczonej. Wystarczy wlać do bębna 2 – 3 litry octu i dosypać do niego 2 opakowania kwasku. Następnie należy nastawić pralkę na pełen cykl prania (w najwyższej temperaturze). Kamień zostanie usunięty, a z urządzenia będzie wydobywał się świeży zapach. W podobny sposób zadziała zastosowanie sody oczyszczonej.
Jeśli warstwa kamienia jest bardzo gruba warto przygotować gęstą miksturę z sody i octu, nałożyć ją w najbardziej zanieczyszczone miejsca i pozostawić tak na kilka godzin. Po upłynięciu tego czasu będzie nam zdecydowanie łatwiej usunąć kamień.
Aby jednak zapobiec sytuacjom ekstremalnym, tzw. puste pranie powinniśmy nastawiać raz na 1 – 2 miesiące (w zależności od częstotliwości użytkowania pralki). Po każdorazowym wyjęciu wypranej odzieży należy też przecierać bęben i zastawiać uchylone drzwiczki urządzenia. Koniecznie powinniśmy też co jakiś czas czyścić filtr. Znajduje się on w dolnej części obudowy pralki.
Sposób na zawsze czystą lodówką
Praktycznie wszystkie nowoczesne lodówki posiadają już funkcję „No Frost”, czyli mechanizm eliminujący oszronienie wnętrza i konieczność okresowego „odmrażania” urządzenia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w rzeczywistości „No Frost” dotyczy najczęściej tylko jednej z komór chłodziarko – zamrażarek oraz, że w żadnym razie nie jest to funkcja samooczyszczania lodówki. Tymczasem w brudnym wnętrzu tego sprzętu AGD może rozwijać się cały szereg bakterii i wirusów pochodzących ze starych resztek jedzenia.
Koniecznie czyśćmy zatem nasze lodówki przynajmniej raz w miesiącu. Po usunięciu drobin pokarmowych – komory należy umyć wodą z dodatkiem octu lub soku z cytryny. Po takim zabiegu lodówka będzie czysta i pachnąca świeżością.
Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową?
Kuchenka mikrofalowa to w dzisiejszych czasach kolejny sprzęt, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Jej posiadanie daje możliwość szybkiego odgrzewania oraz rozmrażania potraw. W popularnej mikrofalówce można też przyrządzić wiele tzw. produktów półgotowych. Rzadko natomiast zastępuje ona tradycyjną kuchnię do gotowania. Pomimo tego jednak – brudzi się, jak każde inne urządzenie AGD i wymaga bieżącego czyszczenia. Najlepiej bezpośrednio po każdorazowym użyciu. Wówczas w zupełności wystarczy do powyższego celu miękka ściereczka i ciepła woda z odrobiną płynu do zmywania naczyń.
Natomiast w sytuacjach, w których resztki jedzenia zdążyły już zaschnąć we wnętrzu kuchenki mikrofalowej – pojawia się problem. Stali nierdzewnej, z której wykonywane są te urządzenia nie należy bowiem szorować oraz traktować silnymi środkami czyszczącymi. Może to zaszkodzić zarówno temu materiałowi, jak i naszemu zdrowiu.
Najlepszym sposobem na wyczyszczenie zaniedbanej kuchenki mikrofalowej jest umieszczenie w niej naczynia z wodą i dodatkiem pokrojonej w ćwiartki cytryny oraz nastawienie cyklu gotowania. Już po kilku minutach zaschnięty tłuszcz i brud rozpuści się i będzie nam zdecydowanie łatwiej go usunąć. Wtedy znów wystarczające będzie użycie miękkiej ściereczki i wody z kropelką płynu do naczyń. Na koniec mikrofalówkę warto wytrzeć do sucha i wypolerować ręcznikiem papierowym. Będzie wyglądać zupełnie jak nowa.
Zmagania z przypalonym piekarnikiem
W dobie promocji zdrowego jedzenia i zachęty medialnej do przygotowywania posiłków we własnych domach – z piekarników korzystamy coraz częściej. Niestety równie często nasze kulinarne przygody kończą się przypaleniem wnętrza tego urządzenia. Usunięcie spalonego i zaschniętego tłuszczu to prawdziwe wyzwanie i bardzo ciężka praca. Zwłaszcza, gdy nie wiemy jakimi środkami powinniśmy się posłużyć. Wprawdzie najnowszej generacji piekarniki posiadają już funkcję tzw. samoczyszczenia (pirolizy lub katalizy), ale w rzeczywistości wielu z nas wciąż używa sprzętów starszych i pozbawionych tej możliwości.
Z ręcznym czyszczeniem piekarnika jest podobnie, co z czyszczeniem wszystkich innych urządzeń AGD. Do wyboru mamy gotowe środki chemiczne dostępne w sklepach lub sposoby domowe. Jednak te pierwsze nie zawsze radzą sobie z przypalonym tłuszczem tak, jak jest to prezentowane w spotach reklamowych. Często dużo skuteczniejszy okazuje się ocet, soda oczyszczona lub amoniak.
Do wyczyszczenia piekarnika sodą i octem potrzebujemy średniej gęstości papki sporządzonej z tych produktów i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. W pierwszej kolejności należy rozgrzać piekarnik do około 60 – 65 stopni Celsjusza, następnie na wszystkie jego ścianki trzeba nałożyć przyrządzoną mieszaninę i pozostawić ją tam na około 10 – 12 godzin (np. na noc). Przez ten czas zanieczyszczenia powinny ulec rozmiękczeniu i ich usunięcie powinno stać się prostsze. Jest to jednak sposób sprawdzający się na średnio zabrudzonych piekarnikach.
Jeśli warstw spalonego tłuszczu jest więcej (piekarnik nie był czyszczony od bardzo dawna) – lepszy będzie amoniak. Można kupić go w sklepach z chemią gospodarczą lub w niektórych supermarketach spożywczych. Amoniak miesza się z gorącą wodą, wlewa miksturę np. do naczynia żaroodpornego i umieszcza to we wnętrzu nagrzanego do 60 – 65 stopni Celsjusza piekarnika. Następnie piekarnik należy wyłączyć, zamknąć drzwiczki i odczekać kilkanaście godzin. Po tym czasie można przystąpić do usuwania zabrudzeń z powierzchni.
Jeśli nadal nie chcą schodzić – do czyszczenia bezpośredniego również można wykorzystać roztwór wody i amoniaku. Tym sposobem daje się najczęściej wyczyścić nawet najbardziej zaniedbane piekarniki. Jednak dla wielu problematyczny może być charakterystycznie ostry zapach amoniaku.
Czysta zmywarka
Ze zmywarek korzystamy już prawie wszyscy. Ich posiadanie niesie wygodę oraz oszczędność czasu i wody. Do wnętrza urządzenia wkładamy całe stosy brudnych naczyń, które po upływie kreślonego cyklu stają się czyste i lśniące. A co z samą zmywarką? Otóż i ona wymaga regularnego mycia. Przede wszystkim powinniśmy na bieżąco czyścić filtry, pojemnik na sztućce oraz przecierać drzwi i uszczelki. Jednak to nie wszystko, gdyż w zmywarce na ogół osadza się kamień. Z kolei jego nadmiar skutkuje najczęściej zepsuciem się sprzętu (podobnie jak w przypadku pralek). Wprawdzie używane do zmywania tabletki mają też jednocześnie odkamieniać zmywarkę, ale w praktyce bywa z tym różnie.
Dlatego też raz w miesiącu warto zadbać o powyższe samodzielnie. Do pojemnika na tabletki należy wsypać sodę oczyszczoną, a na dno zmywarki wlać 1 – 2 szklanki octu. Zaprogramować urządzenie na pełen cykl zmywania w najwyższej temperaturze, uruchomić je i poczekać na efekty. Ta metoda czyszczenia jest bardzo prosta, tania, ekologiczna i naprawdę w pełni skuteczna. Po otwarciu drzwiczek zastajemy idealnie czyste i pozbawione kamienia wnętrze zmywarki. Bez zbędnej pracy i wysiłku, ale pod warunkiem regularności stosowania.