Szklane zlewozmywaki - wyposażenie nowoczesnej kuchni

Wojciech Lechowski
Stylowy i oryginalny zlewozmywak będzie pięknym uzupełnieniem nowoczesnej kuchni.
Stylowy i oryginalny zlewozmywak będzie pięknym uzupełnieniem nowoczesnej kuchni. Deante
Szkło to bardzo wdzięczny materiał aranżacyjny. Doskonale wkomponowuje się zwłaszcza w nowoczesną stylistykę wnętrz. Bywa stosowane w bardzo różnorodnych formach. Ostatnio także jako materiał, z którego wykonuje się zlewozmywaki kuchenne. To bardzo efektowne elementy wyposażenia kuchni. Jednak czy równie długowieczne i praktyczne w codziennym użytkowaniu?

Jak wszyscy doskonale wiemy – kuchnia jest specyficznym pomieszczeniem w domu. Urządzając ją uwzględniamy aspekty estetyczne, ale również zabiegamy o funkcjonalność i wygodę wykonywania czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. Pragnieniem większości z nas są kuchnie o ponadprzeciętnej prezencji i jednocześnie pełne ergonomii. Takiej kuchni nie da się stworzyć bez oryginalnego i praktycznego zlewozmywaka. Czy zlewy wykonywane częściowo z hartowanego szkła są w stanie sprostać najwyższym wymaganiom użytkowników?

Szklany zlewozmywak = nowoczesny design i wysmakowana elegancja

Przez pojęcie szklanego zlewozmywaka rozumieć należy element wyposażenia kuchni, którego komora (komory) wykona jest ze stali szlachetnej, lub np. granitu a ociekacz uzupełniający blat roboczy z hartowanego szkła o grubości 10 mm. Takie zlewy są nowością na polskim rynku i oferuje je jedynie kilku wybranych producentów. Jest to propozycja dla osób o najwyższych oczekiwanych estetycznych, ceniących ciekawe designerskie rozwiązania.

Szklane zlewozmywaki najlepiej wpisują się w nowoczesne minimalistyczne aranżacje kuchenne. Doskonale komponują się z lakierowanymi frontami szafek oraz eleganckimi blatami na wysoki połysk.

Szklany zlewozmywak do designerskiej kuchni.
Szklany zlewozmywak do designerskiej kuchni. Deante

Świetnie prezentuje się również sama kompozycja szlachetnej stali i szkła. To ostatnie najczęściej występuje w kolorze czarnym lub białym. Na indywidualne zamówienie nabyć można też zlew ze szkłem z nadrukiem o dowolnym wzorze. Ewentualność ta daje możliwość stworzenia zlewozmywaka najbardziej indywidualnego i idealnie dopasowanego do wnętrza.

Zlew ze szkła od strony praktycznej

Jak zostało to już wspominane powyżej – komory szklanych zlewozmywaków wykonuje się z grubej stali szlachetnej lub granitu a resztę urządzenia z hartowanego szkła. Takie szkło (w porównaniu ze standardowym) jest dużo odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokich temperatur oraz uleganie trwałemu zaplamieniu. Stąd też niektórzy producenci dają na swoje wyroby nawet do trzydziestu lat gwarancji. Jednocześnie wytwórcy zapewniają też o łatwości utrzymania szklanych zlewozmywaków w nienagannym stanie oraz genialnym ich sprawdzaniu się w czasie codziennej eksploatacji.

Jednak w rzeczywistości szkło zawsze pozostanie tylko szkłem. Ociekacz zlewu, który jest z niego wykonany nigdy nie będzie tak trwały i wytrzymały jak np. granitowy. Dlatego też użytkując szklany zlewozmywak, należy zachowywać zdrowy rozsądek i w pewnym sensie być ostrożnym. Z pewnością nie wytrzyma on mocnego uderzenia ciężkim przedmiotem, ani nie zniesie długotrwałego działania bardzo wysokiej temperatury. Ponadto na szkle mogą gromadzić się osady i inne zanieczyszczenia, które nieusuwane w sposób regularny spowodują istotny uszczerbek na właściwym wyglądzie tego materiału.

Nie oznacza to jednak, że zlewy ze szkła zupełnie nie nadają się do normalnego użytku w kuchni. Są to produkty jak najbardziej godne uwagi (chociażby za względu na walory estetyczne). Polecić je można w szczególności osobom, u których zlewozmywak nie jest urządzeniem mocno eksploatowanym. Doskonale sprawdzą się w kuchniach, w których naczynia zmywa się w zmywarce, a przygotowywanie posiłków odbywa się mniej regularnie.

Jak dbać o szklany zlewozmywak?

Bieżąca dbałość jest konieczna w przypadku każdego zlewozmywaka. I to niezależnie od tego, z czego został on wykonany. W przypadku zlewów stalowo – szklanych mamy do czynienia z dwoma różnymi materiałami, co powoduje potrzebę stosowania różnych środków czyszczących.

Taki zlewozmywak może być prawdziwą ozdobą w kuchni.
Taki zlewozmywak może być prawdziwą ozdobą w kuchni. Deante

Obydwu materiałów nie należy szorować ostrymi czyścikami. Na żadnym z nich nie powinno się też stosować silnych detergentów (zwłaszcza ściernych i zawierających wybielacze). Zarówno stal, jak i szkło warto codziennie przecierać delikatną ściereczką, którą można zwilżyć w wodzie z płynem do mycia naczyń. Bardziej zanieczyszczoną stal doczyści soda oczyszczona, kwasek cytrynowy lub papka sporządzona z tych dwóch składników i odrobiny wody. Ważne jest bieżące przecieranie komory zlewozmywaka do sucha i okresowa jej konserwacja. Stal  doskonale zakonserwuje np. zwykły olej spożywczy, który jednocześnie nadaje też temu materiałowi eleganckiego połysku.

Szkło hartowane czyści się powszechnie dostępnymi preparatami o określonych wskazaniach lub sposobem domowym, jakim jest woda z octem. Tłuste zabrudzenia z powierzchni zlewozmywaka usunie lepszej jakości płyn do naczyń. Istotny jest tu dobór właściwej szmatki do czyszczenia. Najlepsza będzie ścierka z mikrofibry. Po umyciu, szkło należy wypolerować. Do powyższego celu bardzo dobrze nadają się papierowe ręczniki kuchenne. Szkła nie konserwuje się!

Uwaga! Do czyszczenia szklanych zlewozmywaków nie należy stosować detergentów, w których składach znaleźć można: benzynę, kwasy lub aceton. Użycie takiego środka na szklanej powierzchni może doprowadzić do jej porysowania i nieestetycznego zmatowienia.


Szkło należy myć odpowiednimi myć i nie stosować żadnych ostrych gąbek i druciaków.
Szkło należy myć odpowiednimi myć i nie stosować żadnych ostrych gąbek i druciaków. Deante

Ile kosztuje innowacyjny szklany zlew?

Zlewozmywaki z dodatkiem szkła, które są dostępne u wybranych producentów kosztują zdecydowanie powyżej 1 tys. zł. Wybitnie designerskie modele mogą kosztować 3 – 4 tys. zł i więcej. Ceny wzrastają szczególnie wówczas, gdy zlew ma być projektowany i wykonywany zgodnie z indywidualnym zamówieniem. To  bardzo drogo, jak na typowe urządzenie, które musi znaleźć się w każdej kuchni, ale liczba amatorów o wyszukanych gustach nie jest wcale mała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl