Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty indukcyjnej? 5 podpowiedzi

Redakcja RegioDom
Płyty indukcyjne są coraz bardziej popularne. Jednak nie zawsze wiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając „indukcję”. Wyjaśniamy.
Płyty indukcyjne są coraz bardziej popularne. Jednak nie zawsze wiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając „indukcję”. Wyjaśniamy. CC0
Płyty indukcyjne są coraz bardziej popularne. Jednak nie zawsze wiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając „indukcję”. Wyjaśniamy.

Co trzeba wiedzieć o płytach indukcyjnych

Płyty indukcyjne pozwalają na szybkie gotowanie, są też łatwe do utrzymania w czystości i wygodne w użytkowaniu. Jednak sposób ich działania różni się od płyty gazowej czy zwykłej płyty elektrycznej. Płyty indukcyjne nie „grzeją”, ale wytwarzają zmienne pole magnetyczne, co – mówiąc w dużym skrócie – powoduje nagrzewanie się garnka.

Dlatego do gotowania „na indukcji” potrzebne są specjalne naczynia. Dno garnków musi być wykonane ze stali ferromagnetycznej. Inaczej płyta nie będzie ich wykrywać i nie uruchomi się. W dodatku najlepiej by dno było grube i wielowarstwowe, wtedy naczynia mają szanse nam służyć długo i dobrze.

Garnki przeznaczone do używania na płytach indukcyjnych mają specjalne oznaczenie przypominające spiralę (to symbol zwojnicy).

Natomiast wybierając samą płytę indukcyjną warto wziąć pod uwagę kilka elementów. Oto podstawowe z nich.

Wielkość płyty i liczba pól grzewczych
Jednym z ważniejszych parametrów przy wyborze płyty indukcyjnej jest liczba pól grzewczych. To oczywiście zależy od tego, ile gotujemy. Trzeba się więc zastanowić nad swoimi potrzebami i przyzwyczajeniami kuchennymi. Możemy się zdecydować na płytę z dwoma albo czterema polami, ale przy większej liczbie domowników lepiej sprawdzą się płyty z pięcioma lub nawet sześcioma polami. Praktyczną opcją są też płyty indukcyjne z funkcją „flexi” („auto-bridge”), która pozwala łączyć pola.

Wielkość płyty indukcyjnej jest powiązana z liczbą pól. Najbardziej popularne są płyty o szerokości 60 cm z czterema polami. Jeśli wielkość naszej kuchni na to pozwala, a potrzeby nas do tego skłaniają, możemy też nabyć większą płytę – o szerokości od 70 przez 80 do 90 cm. Najwęższe są płyty dwupolowe, bo ich szerokość to tylko 30 cm.

Sprawdź, jakie płyty indukcyjne są teraz w promocji

Płyta indukcyjna a instalacja elektryczna

Płyty indukcyjne najczęściej mają moc od 3 kW do 12 kW, co może być problemem dla domowej instalacji elektrycznej, szczególnie straszej. W Polsce najczęściej przydział mocy dla mieszkania to 5 kW, więc podłączenie płyty indukcyjnej o większej mocy powoduje zbyt duże obciążenie instalacji (nie jest możliwe np. korzystanie z innych urządzeń elektrycznych lub uzyskanie pełnej mocy płyty). Pewnym rozwiązaniem może być podłączenie płyty do osobnego obwodu elektrycznego.

Dlatego najczęściej płyty indukcyjne zaleca się podłączać do zasilania trójfazowego (tzw. siły). Taka instalacja zwykle znajduje się w nowych blokach, a i remonty starszych często są przeprowadzane pod kątem doprowadzenia jej do mieszkań.

Warto wiedzieć, że istnieją także modele płyt indukcyjnych z systemem regulacji poboru mocy maksymalnej (np. do 2800 kW dla standardowych instalacji).

Różne funkcje płyty indukcyjnej

Płyty indukcyjne poza podstawowymi funkcjami, mają również wiele innych rozwiązań, które pozwalają na wygodne i optymalne korzystanie ze sprzętu. Lista funkcji dodatkowych może być bardzo długa i warto się z nią zapoznać, zachowując zdrowy rozsądek – zastanówmy się po prostu, z których naprawdę będziemy korzystać, bo jak w przypadku wielu innych sprzętów, najczęściej ograniczymy się do kilku.

Do funkcji, które naprawdę zapewniają wygodę należy m.in. sterowanie dotykowe typu slider oddzielnie dla każdego pola. Przydatna jest także funkcja „booster” (zwana też „power”, „power boost”), która zwiększa moc danego pola grzewczego na określony czas.

Wygodna jest również pauza, która pozwala zatrzymać aktualnie odbywającą się pracę i szybko ją przywrócić, czy „stop&go”, która wyłącza działanie wszystkich pól grzewczych. Nie zapominajmy też o funkcji „timer”, która pozwala ustawić wybrany czas działania danego pola.

W płytach indukcyjnych znajdziemy także różne programy automatyczne (np. do rozmrażania, utrzymywania w cieple, czy gotowania określonych produktów).

Zleć odkurzanie fachowcom

Materiały promocyjne partnera

Miejsce dla płyty indukcyjnej

Trzeba pamiętać, że wewnętrzna część płyty indukcyjnej, która znajduje się pod blatem, musi być dobrze izolowana od spodu, żeby szuflady czy szafki nie nagrzewały się. W tym celu stosuje się specjalne panele izolacyjne. Jeśli pod płytą ma się znajdować piekarnik, musi być on wyposażony w wentylator chłodzący.

Płycie indukcyjnej trzeba też zapewnić odpowiednią wentylację, tzn. od spodu musi być pozostawiona kilkumilimetrowa przestrzeń.

Wygląd płyty indukcyjnej

Sprzęty AGD stały się już integralnym elementem wystroju naszych kuchni, dlatego ich producenci dbają również o estetykę. Płyty indukcyjne najczęściej mają nowoczesny, minimalistyczny wygląd. Do najpopularniejszych należą czarne, ale są także płyty białe czy w kolorze szampana. Dodatkowo mogą mieć stalowe szlifowane ramki lub ścięte krawędzie.

Do nowoczesnych kuchni dobrze pasują płyty montowane na równi z blatem. Warto się jednak upewnić, czy wybrana przez nas płyta daje taką możliwość.

Do kuchni i jadalni

Materiały promocyjne partnera
Okazje

Szukasz sposobu na tańsze zakupy? Sprawdź dostępne kody rabatowe i promocje w popularnych sklepach i sieciówkach.

Wybrane kupony rabatowe:

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl