Jak czyścić szklane powierzchnie?

Katarzyna Dębek
PhotoMIX-Company Pixabay.com
Czyszczenie zakamarków łazienki, kuchni, a przede wszystkim jej szklanych elementów, na których wciąż pojawia się osad, kamień i zacieki to problem dla niejednej pani domu. Jak i czym najlepiej czyścić szklane powierzchnie?

Łazienka i szklana kabina pod kontrolą

Miejscem, które wyjątkowo szybko i łatwo doprowadzić do stanu zaniedbania jest łazienka, dlatego musi być ona sprzątana i czyszczona niemal każdego dnia. Uporczywy, nieustannie pozostawiany przez mydło i wodę osad na drzwiach szklanej kabiny wygląda fatalnie -dlatego najważniejsze, aby pamiętać o regularnych porządkach - im częściej będziemy czyścić powierzchnie, tym mniej czasochłonne będzie pozbywanie się osadu. Zamazane lustro, smugi na kafelkach, osad na ceramice, drzwiach kabiny prysznicowej czy różnego rodzaju dodatkach łazienkowych, to obraz, który pojawia się zazwyczaj już po kilku dniach użytkowania, dlatego najlepiej natychmiast po kąpieli, przemyć wannę, kabinę czy umywalkę. Para, która powstaje podczas kąpieli rozpuści brud, tym samym ułatwiając czyszczenie różnych powierzchni.

Jak czyścić szklane powierzchnie?

- Wbrew pozorom szklana powierzchnia jest chropowata i zatrzymują się na niej krople wody.

W niektórych kabinach prysznicowych stosuje się specjalne powłoki wygładzające, dzięki którym woda spływa nie pozostawiając śladów. Każda powierzchnia szklana, pomimo różnych zabezpieczeń, wymaga odpowiedniej  pielęgnacji i dbania o jej wygląd.

Czyszczenie kabin wykonanych z odpowiedniego, hartowanego szkła będzie prostsze, jeśli po każdej kąpieli ścianki zetrzemy gumową ściągaczką do szyb. Do czyszczenia szklanych powierzchni w łazience możemy nabyć specjalny płyn do mycia kabin prysznicowych (nanosi się go przez spryskanie zabrudzonej powierzchni), impregnaty łazienkowe zapobiegające osadzaniu się kamienia, bądź po prostu płyn do mycia szyb, którym wyczyścimy zewnętrzną stronę kabiny czy lustro. Bardzo dobrze sprawdzają się także stare, dobre, babcine sposoby, takie jak np. roztwór wody z octem, a następnie osuszanie miękką ściereczką czy starym ręcznikiem. Taki sposób będzie skuteczny podczas czyszczenia osadu na ściankach kabiny, ale także np. zlewozmywaków ze stali nierdzewnej czy baterii chromowanych.

 

Szkło w domu i poza nim

Jak czyścić szklane powierzchnie?

Bardzo często, szklane powierzchnie urozmaicają już nie tylko wnętrze pomieszczeń kąpielowych, ale i salonów dziennych, kuchni, czy zewnętrznego otoczenia domu. Udręką stają się więc tłuste zabrudzenia czy odciski palców na pięknym szklanym stoliku, luksferach czy wielkich szklanych drzwiach. Na zewnętrz z kolei uciążliwe mogą być efekty działania czynników atmosferycznych, bądź ślady po owadach. Na szczęście, podobnie jak w przypadku czyszczenia luster, szyb, tak i tutaj w prosty sposób możemy pozbyć się smug, bądź odcisków za pomocą zwykłego płynu do mycia szyb (najlepiej używając przy tym szmatki z mikrofibry lub ręczników papierowych). 

Do czyszczenia szklanych powierzchni, zarówno w łazience jak poza nią nie należy stosować silnych środków zawierających kwasy, aceton lub benzynę czy też np. proszków do prania. W ten sposób można porysować szkło lub je zmatowić.

Najważniejsze są systematyczne porządki, gdyż poza wodą duży wpływ na zabrudzenie szklanych powierzchni mają kurz i brud, które oddziałują na szkło korozyjnie. Jeśli jednak będziemy pamiętać o właściwej impregnacji szkła, za pomocą specjalnych preparatów konserwujących (przed ich nałożeniem szkło trzeba dokładnie umyć i wytrzeć do sucha), nie tylko zaoszczędzimy na środkach czyszczących, ale przede wszystkim do czyszczenia powierzchni raz na jakiś czas wystarczy już tylko wilgotna ściereczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl