Wcale nie chodzi o to, że płytki ceramiczne wyszły z mody. Przeciwnie – wciąż są najczęściej wybierane do wykańczanie przestrzeni międzyszafkowej w naszych kuchniach. Jednak obok niej znaleźć można wiele innych ciekawych, niekoniecznie drogich, za to łatwych w montażu materiałów, które z powodzeniem nadają się do zastosowania w wilgotnych i narażonych na zabrudzenia kuchniach. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru z pewnością warto przyjrzeć się bliżej aktualnej ofercie rynkowej.
Tradycyjnie – płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne rzeczywiście są przez wielu z nas wybierane z przyzwyczajenia i przywiązania do tradycji. Warunkują to zwłaszcza minione czasy, w których po prostu nie było niczego innego do wykończenia ścian kuchennych. Niestety też i wtedy dostępne płytki pozostawiały sporo do życzenia pod względem estetyki. Były zwyczajnie brzydkie i nudne. Dziś jest zupełnie inaczej. Ściana wykończona nad blatem w kuchni, wykończona płytkami ceramicznymi, może prezentować się naprawdę interesująco. Pozwala na to szeroki wybór wzorów, kolorów i rozmiarów płytek.
Decydując się na nie, warto wybierać takie, które są szczególnie łatwe w utrzymaniu w czystości. Najlepiej jeśli będą idealnie gładkie i pokryte grubą warstwą szkliwa. Konieczne jest również zadbanie o zastosowanie odpowiadającej warunkom kuchennym fugi. Dobrze sprawdzają się spoiny epoksydowe, które są wodoszczelne, odporne na działanie środków chemicznych i nie ulegają łatwo zabrudzeniom.
Nowocześnie – panele szklane
Tafle szkła to bardzo nowoczesny i efektowny sposób na wykończenie ściany nad blatem w kuchni. Montuje się je na klej lub umieszcza na specjalnych dystansach lub szynach. Można zdecydować się na szkło kolorowe, mleczne bądź przezroczyste. Ostatnim z wymienionych pokrywa się najczęściej ułożoną na ścianach grafikę, powiększone zdjęcia itp. Takie dekoracje mogą być bardzo indywidualne, przez co stają się jedynymi w swoim rodzaju. Zwłaszcza jeśli dodatkowo umiejętnie je podświetlimy, np. diodami LED. Na klej mocuje się przeważnie szkło kolorowe.
Warto tu zwrócić uwagę na jego rodzaj i jakość. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest stosować materiał hartowany lub klejony. Wówczas po stłuczeniu dekoracja nie rozsypie się na drobne kawałki, a będzie trzymała się folii, którą ją zalaminowano. Decydując się na szkło do kuchni, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że o ile stosunkowo łatwo je wyczyścić, o tyle każde zabrudzenie i zamazanie staje się natychmiast widoczne.
Pomysłowo – fototapeta
Po okresie zniechęcenia do fototapet, znów coraz chętniej po nie sięgamy. Nadają się również do wykańczania ścian kuchennych. Jednak pod warunkiem, że nabędziemy materiał laminowany. Taką fototapetę można delikatnie zmywać przy użyciu wilgotnej ściereczki. Różnorodność wzorów i kolorów jest na tak duża, że wręcz przyprawia o zawrót głowy. Dodatkowo nie jest to wielki wydatek. Nowoczesne fototapety mają od spodu warstwę kleju, co ułatwia i przyspiesza prace związane z ich montażem. Z pewnością każdy jest w stanie przeprowadzić go samodzielnie.
Sterylnie – blacha stalowa
Jeszcze do niedawna był to materiał zarezerwowany wyłącznie dla kuchni gastronomicznych. Aktualnie coraz częściej można spotkać go w naszych domach. Doskonale pasuje do minimalistycznych wnętrz nowoczesnych. Blacha dostępna jest w dużych arkuszach, co umożliwia pokrycie ściany nad blatem bez żadnych podziałów i łączeń. Jest łatwa do utrzymania w czystości, żaroodporna oraz odporna na działanie wody i pary wodnej.
Trzeba jednak pamiętać, że wymaga stałej dbałości, gdyż widać na niej niemal każdy zaciek. W kuchni można zastosować blachę ze stali szlachetnej, blachę aluminiową bądź miedzianą. Jej powierzchnia może błyszczeć na wysoki połysk lub być satynowa. Blacha może być gładka lub ryflowana. Ta druga wygląda efektowniej, ale ze względu na liczne zagłębienia trudniej jest utrzymać ją w należytej czystości.
Loftowo – beton architektoniczny i cegła
Beton architektoniczny jest w Polsce dość krótko znany, ale szybko zyskał sporą popularność. Doskonale sprawdza się w oryginalnych wnętrzach loftowych. Jest dostępny w postaci gotowych płyt, które wystarczy przymocować do ściany. Materiał ten daje szerokie możliwości aranżacyjne, ponieważ można wykończyć nim zarówno ściany, jak i np. blaty, co gwarantuje spójność i harmonię w kuchni.
Z kolei cegłę znamy doskonale niemal wszyscy. Jednak do wykończenia ścian nie stosuje się raczej pełnowymiarowych elementów z tego materiału, lecz ceglane płytki, które są łatwe w montażu i nie zmniejszają powierzchni pomieszczenia. Cegła nie jest trudna do utrzymania w czystości, ale wymaga zaimpregnowania. Dla ułatwienia utrzymania okolicy blatu kuchennego w należytym stanie, cegłę przykrywa się też często przezroczystą taflą szkła. To praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Doskonale pasuje do kuchni urządzonych w stylu industrialnym.
Naturalnie – drewno lub maty dekoracyjne
Do wykończenia ściany nad blatem można wykorzystać panele lub płyty fornirowane. Jeśli materiał ten zostanie dodatkowo zastosowany np. na frontach meblowych – efekt może być zupełnie niezły. Obok naturalnego drewna, do wyboru mamy również tańsze, a doskonale je imitujące, maty dekoracyjne. Z resztą owe maty mogą imitować nie tylko drewno, a także skórę, kamień, metal bądź posiadać wzory o bardzo ostatnio modnym efekcie 3D.
Oszczędnie – farba
Na rynku jest cały szereg farb nowej generacji, którymi można pokryć powierzchnię ścian kuchennych (nawet w miejscach najbardziej narażonych na zabrudzenia, czyli przy płycie do gotowania lub blacie). Pod warunkiem, że wybierzemy farbę ceramiczną – z powodzeniem będziemy mogli ją myć, a nawet szorować bez żadnego uszczerbku dla naniesionej powłoki. Wybór takich właśnie farb jest ogromny (także pod względem kolorystyki), co pozwala łatwo dopasować produkt do indywidualnych preferencji. Ponadto farby są tanie i najłatwiej za ich pomocą zmienić aranżację kuchni. Stanowią też najlepszą metodę na odświeżenie ścian np. w mieszkaniach pod wynajem.
Należy jednak pamiętać, że dobrze wyglądają jedynie na idealnie równych i gładkich płaszczyznach. Zupełnie oddzielną grupę farb stanowią tzw. produkty kreatywne. Zalicza się do nich m.in. farby tablicowe i magnetyczne. Po pierwszych można pisać, a na drugich – przypinać różne przedmioty za pomocą magnesów. Trzeba przyznać, że te rozwiązania robią w ostatnim czasie prawdziwą furorę w naszych kuchniach.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?