Sposób na modną ścianę - ściana w drewnie

Katarzyna Laszczak
Zastosowanie drewna do wykończenia ściany to (znowu) modny trend.
Zastosowanie drewna do wykończenia ściany to (znowu) modny trend. Parkiety24
Trendy w wykańczaniu wnętrz zmieniają się co kilka lat, a niektóre wracają w nowej formie. Nie inaczej jest z pomysłami na wykończenie ścian.

Całkiem niedawno szalenie modne było malowanie jednaj ze ścian na inny, najczęściej jakiś wyrazisty kolor. Swój czas miały także ściany z cegieł. Obecnie triumfy święci beton. Jednak nie jest to jedyny modny sposób wykończenia ścian. Do łask powraca mianowicie drewno.

Drewno naturalne i wszechstronne

Drewno pasuje do wielu aranżacji, zarówno nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych. Trudno sobie wyobrazić bez niego styl skandynawski, czy eko. Drewno ma także niejedno oblicze – zróżnicowaną kolorystykę, usłojenie, wiele też zależy od wykończenia powierzchni. To materiał naturalny i wszechstronny, także jeśli chodzi o zakres zastosowania we wnętrzach. Do niedawna drewno, jako element wykończenia, było domeną podłóg, ale obecnie trafia również na ściany.

Drewno na ścianie – od sypialni do salonu

Ściany wykończone drewnem oczywiście nie są żadną nowością. Przez lata drewniane boazerie były synonimem luksusu, potem popadły w niełaskę. Teraz drewno na ścianie znów powraca, w nieco odświeżonej, a niekiedy bardzo fantazyjnej formie. Ten sposób wykończenia ściany sprawdzi się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. W sypialni drewniana ściana za łóżkiem może częściowo pełnić rolę zagłówka. W salonie pozwoli stworzyć oryginalne tło np. dla galerii zdjęć. Ściany w drewnie to również znakomity sposób na wykończenie skosów poddasza.

Wzory i kolory drewna na ścianę

Drewno ociepla pomieszczenie i tworzy przyjazny klimat. Jednak drewno we wnętrzu „może” znacznie więcej. Wiele zależy od sposobu ułożenia desek, czy paneli. Ułożone pionowo sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe, natomiast poziome ułożenie „poszerzy” nam pokój. Ale na nowoczesnej, modnej ścianie możemy też ułożyć klepki parkietowe w różne wzory – w jodełkę, cegiełkę, czy wzór koszykowy. Taka ściana będzie wyglądała bardzo oryginalnie. Decydując się na drewno na ścianie, dobierzmy je tak, aby pasowało do pozostałych elementów drewnianych: podłogi, schodów, mebli. Nie musimy stosować identycznych elementów (choć to też dobry pomysł), ale zadbajmy o harmonię stylistyczną i kolorystyczną.

Drewniana ściana – jak to się robi?

Ułożenie drewna na ścianie nie jest trudne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad.
– Powierzchnia, do której mocujemy materiał podłogowy powinna być obowiązkowo gładka oraz sucha. Dzięki temu osiągniemy maksymalną przyczepność, która zagwarantuje estetyczny wygląd „podłogowej ściany” na lata. Wykonanie zadania ułatwi wykorzystanie specjalnych listew i zaczepów. Inną opcją jest wcześniejsze ułożenie materiału podłogowego na dużej płycie i przymocowanie całości do ściany. Sposób ten jest wyjątkowo praktyczny przy niedużych fragmentach, np. na wezgłowiu łóżka. Metodę montażu należy dopasować przede wszystkim do specyfiki materiału. Inaczej mocowane będą lekkie panele laminowane, a inaczej ciężkie lite deski – mówi Krzysztof Krusiewicz, ekspert serwisu Parkiety24.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl