Urządzając kuchnię, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej funkcjonalność, ale także styl. Jaki powinien on być? Najlepiej taki, jaki nam się podoba i w jakim dobrze się czujemy. Obecnie w aranżacji wnętrz modnych jest całkiem sporo trendów, które w dodatku się mocno zróżnicowane. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Zdarza się jednak, że nie bardzo wiemy, jaki styl nam się podoba. Przedstawiamy kuchnie w czterech różnych stylach – sprawdźcie, która z nich jest dla Was.
Kuchnia w stylu minimalistycznym
Kuchnia w stylu minimalistycznym to propozycja dla miłośników porządku i dyscypliny. Szafki powinny mieć gładkie fronty, bez uchwytów, a zabudowa – skrywać jak najwięcej: od sprzętów AGD, po kuchenne drobiazgi i akcesoria. Ponieważ w minimalistycznej kuchni formy są proste, mocniejsze akcenty mogą stanowić kolory – kontrast czerni i bieli, czerwień, żółć, fiolet. Ale na miejscu jest też np. grafit czy sama biel. Ścianę nad blatem można wykończyć szklaną lub lustrzaną taflą. Takie szklane wykończenie może mieć też okap, oczywiście o maksymalnie prostym kształcie. Dobrym uzupełnieniem wystroju minimalistycznej kuchni będzie czarny, granitowy zlewozmywak i bateria i ostrych, wyrazistych kształtach.
Kuchnia w stylu rustykalnym
Kuchnia w stylu rustykalnym czyli wiejskim to przeciwieństwo kuchni minimalistycznej. Meble powinny być drewniane, mogą mieć frezowane fronty i dekoracyjne uchwyty. Mile widziany będzie stary kredens albo rzeźbiona półka. Kolory w rustykalnej kuchni powinny być naturalne i jasne, a jeśli ciemne – to w kolorze drewna. Bardziej kolorowe i wzorzyste mogą być płytki ścienne. W rustykalnej kuchni „na widoku” są różne drobiazgi, czy to pojemniki na przyprawy, kubki, albo stary młynek do kawy. Do takiej kuchni pasuje stylizowana armatura, np. baterie w stylu retro w miedzianym kolorze.
Kuchnia w stylu loftowym
Kuchnię w stylu loftowym można urządzić nie tylko w prawdziwym, pofabrycznym lofcie. Taki styl aranżacji stał się popularny także przy urządzaniu „zwykłych” mieszkań. Styl loftowy to zarówno elementy kojarzące się ze starą fabryką, jak i nowoczesnością. Cegła na ścianach, widoczne kable czy rury, metal i drewno, to elementy, które warto wprowadzić do wystroju. Do tego może być nowoczesny sprzęt AGD lub stylizowany na stary. W loftowej kuchni możemy łączyć różne stylistycznie elementy. Warto też wprowadzić bardziej designerskie akcenty, np. okap kojarzący się z przemysłowym wyciągiem.
Kuchnia w stylu tradycyjnym
Kuchnia w stylu tradycyjnym kojarzy się ciepłem i przytulnością. Taka kuchnia dobrze się sprawdzi w wielopokoleniowym domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kuchnię w stylu tradycyjnym miał także singiel. W wystroju takiej kuchni dominuje drewno i ponadczasowe, proste formy. Z kolorów – pastele, szarości, beże, ale też naturalne kolory drewna. Można je ożywić, sięgając np. po drewno o bardziej wyrazistym rysunku, matowe szkło (np. przeszklenia szafek) czy kamienny blat. Do wystroju tradycyjnej kuchni pasuje biały, beżowy lub szary zlewozmywak z konglomeratu. Można też dobrać dopasowaną do niego kolorystycznie baterię lub postawić na ponadczasowy chrom.