Płytki ceglane i cegłopodobne na ścianę w pokoju. Wybór, montaż, użytkowanie

Wojciech Lechowski
Ceglane ściany są ciągle na topie. Jednak zamiast cegieł możemy użyć lżejszych i wygodniejszych płytek ceglanych lub cegłopodobnych.
Ceglane ściany są ciągle na topie. Jednak zamiast cegieł możemy użyć lżejszych i wygodniejszych płytek ceglanych lub cegłopodobnych. BUMIPUTRA - pixabay.com
Moda na cegłę we wnętrzach trwa w najlepsze. I nic dziwnego, bo ceglane ściany zachwycają niepowtarzalnością i doskonale wpisują się niemal w każdą aranżację. Na stworzenie płaszczyzny o takim wykończeniu jest  przynajmniej kilka sposobów. A jeden z nich to zastosowanie płytek ceglanych bądź cegłopodobnych.

Ściany z cegły występują w niejednym domu i mieszkaniu. Jest to bowiem jeden z najpopularniejszych budulców. Przeważnie jednak cegła od wewnątrz pokryta jest tynkiem. Jej odsłonięcie bywa możliwe, ale jest to zadanie dość pracochłonne i wymagające poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Zawsze istnieje ryzyko, że podczas skuwania tynku, cegły zostaną uszkodzone. Wtedy konieczne jest uzupełnienie powstałych ubytków za pomocą specjalnej masy naprawczej.

Następnie odsłoniętą cegłę trzeba dokładnie wyczyścić szczotką drucianą, odpylić, zagruntować i najlepiej pomalować farbą. Jeśli chcemy uniknąć wymienionych czynności i przyspieszyć przebieg prac, obłóżmy ścianę płytkami o wyglądzie cegły.

Do wyboru mamy płytki cięte z lica i środków naturalnego budulca oraz wyroby imitujące cegłę. Dzięki stosunkowo niewielkiemu ciężarowi tego typu okładzin, praktycznie nie ma żadnych ograniczeń co do stosowania ich we wnętrzach.

Płytki cięte z lica cegieł na ścianę w pokoju

Płytki te powstają poprzez maszynowe cięcie starych cegieł rozbiórkowych. Jak wskazuje sama ich nazwa, płytkę stanowi w tym przypadku zewnętrzny fragment cegły. Okładzina tego typu świetnie nadaje się do tworzenia płaszczyzn z efektem postarzenia. Płytki są bowiem naturalnie podniszczone (charakteryzuje je niejednolita i nierównomierna faktura).

Obecnie na polskim rynku funkcjonuje zaledwie kilku wytwórców płytek ciętych z naturalnej cegły. Firmy te oferują przeważnie okładzinę w trzech-czterech wariantach (np. lico klasyczne, lico gotyckie i ewentualne melanże). Dostępne płytki mają grubość około 1,5-2 cm i mogą pękać podczas transportu. Nie umniejsza to jednak ich przydatności ani estetyki. Pęknięte elementy w pełni nadają się do ułożenia na ścianie – defekt staje się w tym przypadku atutem.

Ceglana ściana w pokoju – płytki cięte ze środka cegieł

Na rynku handlowym, obok płytek ciętych z lica, występują też płytki cięte ze środka cegieł. Elementy te także mają niewielką grubość, ale wyróżnia je większa regularność i gładkość powierzchni. Nadają się do tworzenia ceglanych ścian we wnętrzach oraz do dekoracji obudów kominkowych, filarów, cokołów itp.

Ceglana okładzina (zarówno ta cięta z lica, jak i ze środka cegieł) wymaga zagruntowania specjalnym preparatem, który przede wszystkim zapobiegnie pyleniu i utwardzi materiał wykończeniowy. Płytki cięte ze środkowych części cegieł są idealne do pomalowania farbą kryjącą (np. w modnym kolorze białym czy szarym). Decyduje o tym w miarę gładka powierzchnia ceglanych elementów.

Układanie płytek z naturalnej cegły na ścianie

Płytki z naturalnej cegły mają tę przewagę nad materiałami cegłopodobnymi, że w stu procentach zachowują swoją autentyczność i są materiałem ekologicznym (wytwarza się je z cegieł rozbiórkowych). Jednak ich ułożenie na ścianie wymaga odrobiny wprawy i postępowania zgodnego z zaleceniami producenta. Aby ceglana ściana wyglądała naturalnie, płytki trzeba układać z zastosowaniem fugi oraz przy zachowaniu wybranego sposobu wiązania cegieł.

Warto wiedzieć, że na przestrzeni dziejów wykorzystywania cegły w budownictwie, stosowano przynajmniej kilka, różniących się od siebie wyglądem wiązań. Najpopularniejsze to: wiązanie licowe (z przesunięciem cegły o ½ jej długości), wiązanie krzyżowe (z wykorzystaniem połówek cegieł pomiędzy ich całością) oraz wiązanie śląskie, flamandzkie, czy kowadełkowe.

Ścianę przed położeniem płytek należy zagruntować. Następnie na wyznaczonej powierzchni trzeba wyrysować siatkę zgodną z wybranym rodzajem wiązania i odpowiadającą wymiarom płytek (około 6,5 x 25 cm) oraz fugi (około 1–2 cm). Siatkę tę warto zacząć wytyczać od sufitu, tak aby ewentualne docięcia okładziny znalazły się na samym dole.

Klejenie płytek rozpoczynamy i prowadzimy zgodnie z wyrysowaną siatką. Klej nanosi się grzebieniem tylko na płytki. W związku z tym, że są one dość ciężkie, warto wybrać spoiwo szybkowiążące, które jednocześnie pozwoli na prowadzenie prac w kierunku od góry ku dołowi.

Po całkowitym związaniu kleju, przystępujemy do fugowania,. Fuga (najlepiej dedykowana przez wybranego wytwórcę płytek) powinna mieć taką konsystencję, która pozwoli na aplikowanie jej wyciskaczem. Po wypełnieniu szczelin, fugę należy wygładzić (np. za pomocą małego pędzelka).

Czynności końcowe to wyczyszczenie ściany ostrą szczotką, odpylenie powierzchni oraz zagruntowanie lub zagruntowanie i pomalowanie cegły specjalną farbą.

Płytki cegłopodobne – imitacja cegły na ścianie

Wybór płytek cegłopodobnych jest aktualnie ogromny. Występują one w wielu formatach, wzorach, fakturach i kolorach. Są lżejsze od płytek ceglanych, dzięki czemu ich montaż jest łatwiejszy. Dodatkowo nie brakuje producentów oferujących płytki z fugą, co tym bardziej ogranicza tak nakład prac, jak i kosztów. Oczywiście w poszczególnych ofertach bez trudu znajdziemy płytki narożnikowe, gotowe cokoły i wiele innych elementów pozwalających na estetyczne wykończenie cegłopodobnej powierzchni.

Płytki cegłopodobne nie kosztują wiele i nie stwarzają żadnych ograniczeń odnośnie stosowania ich we wnętrzach. Prawidłowo ułożone tworzą efektowną i często bardzo zbliżoną do naturalnej cegły warstwę wykończeniową. Jednak dla prawdziwych wielbicieli cegły jest to tylko sprytna imitacja oryginału. Najczęściej są wykonywane z materiałów na bazie gipsu. Należy zaznaczyć, że popularność płytek cegłopodobnych jest dużo większa niż tych, które wykonuje się z naturalnych cegieł.

Jak montować płytki cegłopodobne?

Montaż płytek cegłopodobnych  nie jest skomplikowany i właściwie każdy powinien poradzić sobie z nim samodzielnie. Okładzinę przykleja się do ściany na specjalny (najlepiej dedykowany przez producenta) klej.

Powierzchnia pod gipsowe płytki cegłopodobne musi być pozbawiona starych powłok malarskich, odtłuszczona, odpylona i zagruntowana. W celu zwiększenia przyczepności kleju, ścianę przed gruntowaniem można delikatnie porysować szpachelką.

Przygotowany według instrukcji klej nanosimy zębatą pacą na płytkę, po czym dociskamy element do ściany i przytrzymujemy przez chwilę. Płytki cegłopodobne najczęściej układa się na tzw. mijankę, ale istnieje też możliwość zastosowania innego rodzaju wiązania.

Fugowanie konieczne jest jedynie w przypadku płytek bez fugi. Pozostałe rodzaje okładzin gipsowych wystarczy na koniec zaimpregnować lub pomalować farbą kryjącą. Pośród trendów kolorystycznych prym niestrudzenie wiedzie ponadczasowa biel.

Ceglana ściana – jak o nią dbać i utrzymywać w czystości?

Ceglane dekoracje ścienne zachwycają swoim oryginalnym wyglądem, ale wielu z nas obawia się ich w swoich domach ze względu na trudność z utrzymaniem w czystości. Tymczasem zarówno płytki ceglane, jak i cegłopodobne nie są kłopotliwe pod tym względem. Warunkiem jest jednak impregnacja obydwu materiałów zaraz po ich ułożeniu na ścianie.

Zaleca się, aby impregnację cegły i materiałów cegłopodobnych przeprowadzać natryskowo. Daje to bowiem największą pewność równomiernego i dokładnego rozprowadzenia preparatu zabezpieczającego. A z kolei prawidłowe pokrycie okładziny ściennej środkiem zabezpieczającym jest gwarancją tego, że nie będzie w nią wnikał kurz i brud.

Ceglane i cegłopodobne ściany na ogół utrzymują się we wnętrzach bardzo dobrze. Wystarczy je regularnie odkurzać (np. odkurzaczem ze specjalną końcówką). Ewentualne zaplamienia najlepiej usuwać na bieżąco (ściereczkę zamoczoną w gorącej wodzie). Co jakiś czas (raz na kilka lat) cegłę warto poddać ponownej impregnacji, co odświeży jej wygląd i przywróci odporność na zabrudzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl