Od czego rozpocząć inteligentne oświetlanie mieszkania lub domu?

Materiał promocyjny
Philips
Światło, które samo uruchamia się po przekroczeniu progu domu, zmienia temperaturę barwową w zależności od pory dnia i reaguje na komendy głosowe – to nie magia, lecz współczesna technologia oświetleniowa. Z jej możliwości może dziś korzystać praktycznie każdy – przekonaj się, jakie to proste.

Czym jest inteligentne oświetlenie i dlaczego warto je mieć?

Inteligentne żarówki LED różnią się od standardowych ledów pewnym zasadniczym szczegółem – są wyposażone w moduł, który pozwala im komunikować się przez Wi-Fi, protokół Zigbee lub Bluetooth. Dzięki temu można sterować nimi przy pomocy aplikacji mobilnej oraz asystentów głosowych, takich jak Google Home czy Alexa. Jednocześnie wciąż można korzystać ze standardowych przełączników, jednak gdy przyzwyczaimy się do nowych możliwości, stają się one zbędne.

W aplikacji przeznaczonej do sterowania żarówkami można wykonać znacznie więcej akcji niż tylko włączyć i wyłączyć żarówkę. Ilość funkcji zależy jednak od producenta, dlatego weźmy za przykład system inteligentnego oświetlenia Philips Hue.

W aplikacji Philips Hue można:

 • Zmieniać temperaturę barwową światła.
 • Tworzyć harmonogramy oświetleniowe, możemy na przykład sprawić, aby żarówki automatycznie zmieniały barwę światła na cieplejszą w godzinach wieczornych.
 • Włączać i wyłączać światło w mieszkaniu, nawet gdy jesteśmy poza domem. Dzięki temu już nigdy nie zostawisz włączonego światła, wychodząc do pracy.
 • Ustawić oświetlenie tak, aby imitowało naszą obecność w domu, podczas gdy będziemy na wakacjach.
 • Tworzyć sceny oświetleniowe na podstawie wgranych do aplikacji zdjęć – żarówki mogą więc świecić kolorami zachodu słońca, jaki uwieczniliśmy na fotografii.
 • Synchronizować oświetlenie z domowymi multimediami.

Inteligentne oświetlenie może więc znacząco zwiększyć jakość życia poprzez możliwość prostego sterowania barwą światła i być jednocześnie źródłem rozrywki.

Od czego zacząć przygodę z inteligentnym oświetleniem?

Tworzenie domowego systemu inteligentnego oświetlenia pewnie kojarzy Ci się z kuciem ścian i montażem skomplikowanej instalacji, oczywiście z pomocą fachowców.

W praktyce nie musi to tak wyglądać! Wystarczy, że wykręcisz stare żarówki i wymienisz je na inteligentne modele, a potem skonfigurujesz je w aplikacji przez Bluetooth – tak przynajmniej wygląda to w przypadku produktów Philips Hue.

Funkcja Bluetooth pozwala kontrolować 10 źródeł światła – doskonale sprawdzi się więc na początku przygody z inteligentnym oświetleniem oraz w małych mieszkaniach. Jeśli chcemy oświetlić większą przestrzeń i w związku z tym będziemy chcieli kontrolować więcej niż 10 źródeł światła, warto uzupełnić system o mostek.

Mostek Philips Hue podłącza się do routera internetowego. Pozwala on kontrolować aż 50 źródeł światła i znacząco rozszerza możliwości systemu. Dopiero po zamontowaniu mostka, można tworzyć w aplikacji harmonogramy, zdalnie włączać i wyłączać światła oraz integrować je z multimediami.

Nie tylko żarówki

Mostek i inteligentne żarówki LED to nie jedyne elementy, z których może składać się nasz domowy system inteligentnego oświetlenia. Można go również uzupełnić o:

 • Przełączniki dotykowe – zaprogramujesz na nich swoje ulubione sceny oświetleniowe. Przełączniki Philips Hue są lekkie i bezprzewodowe, chcąc zamontować je na ścianie, wystarczy skorzystać z pasków samoprzylepnych.
 • Czujniki ruchu – dzięki nim oświetlenie w twoim domu będzie włączać się automatycznie w odpowiedzi na ruch.
 • Wtyczki smart – pozwalają podłączyć do systemu lampę ze zwykłą żarówką LED.
 • Inteligentne taśmy LED – doskonałe do oświetlenia dekoracyjnego i nie tylko.
 • Inteligentne lampy LED – oprócz inteligentnych żarówek LED, Philips Hue oferuje też inteligentne lampy LED przeznaczone do różnych zastosowań.
 • Przystawkę HDMI Sync Box – będzie konieczna, jeśli postanowisz synchronizować oświetlenie z filmami i grami.
 • Oświetlenie ogrodowe – oświetlisz z jego pomocą podjazd, wejście do domu oraz przestrzenie, w których lubisz się relaksować.

Do dyspozycji masz więc wiele różnych produktów, z pomocą których możesz stworzyć system inteligentnego oświetlenia na miarę swoich potrzeb – bez kucia ścian i pomocy elektryka – wystarczy kilka żarówek na miarę XXI wieku.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl