Nowoczesne zlewozmywaki - przegląd materiałów

Agnieszka Jaros
Zlewozmywak to nieodłączny element każdej kuchni

. Jeśli zostanie dobrze dobrany, będzie pełnił nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną. A wybierać jest aktualnie w czym. Zlewozmywaki różnią się od siebie wyglądem, wielkością, sposobem montażu oraz materiałem, z którego zostały wykonane.

Nowoczesne zlewozmywaki - przegląd materiałów
Ferro

Czasy, w których kuchenne zlewy wykonywano wyłącznie z ciężkiego żeliwa – mamy już dawno za sobą. Dzisiejsze zlewozmywaki są dużo lżejsze, ładniejsze, bardziej funkcjonalne i łatwiej jest utrzymać je w czystości. Mogą mieć zróżnicowane kształty oraz różne barwy i wymiary. Dodatkowo, wraz ze zlewozmywakami oferuje się wiele wbudowanych w nie akcesoriów. W dzisiejszych czasach, nie jest to już tylko przydatny w użytku ociekacz, ale także deska do krojenia, tarka, pojemnik na sztućce, dozownik na płyn do naczyń, itp. Wybór poszczególnych elementów wyposażenia zlewu nie jest bez znaczenia. Jednak istotniejszym kryterium podczas zakupów powinien być materiał, z którego zlewozmywak jest wykonany.

Zlewozmywaki ze stali szlachetnej

To obecnie najpopularniejsze zlewozmywaki. Stal szlachetna (nierdzewna) jest lekka i bardzo łatwo utrzymać ją w czystości. Można czyścić ją wieloma dostępnymi na rynku detergentami, które skutecznie usuną brud i florę bakteryjną. Stal szlachetna jest też odporna na działanie wysokich temperatur oraz gwałtowne zmiany wartości temperaturowych. Oznacza to, że w zlewie spokojnie można postawić gorący garnek, a zaraz potem wrzucić do niego kostki lodu. Oprócz tego, stalowe zlewozmywaki posiadają również wysoką odporność na uderzenia. Są też stosunkowo tanie.

Nowoczesne zlewozmywaki - przegląd materiałów
Deante

Wadą stali jest podatność na zarysowania oraz fakt widoczności na jej powierzchni większości plam i zacieków z wody. Stąd też producenci już jakiś czas temu wpadli na pomysł wykonywania stalowych zlewozmywaków w wersji półmatowej (nazywanej satynową) albo w wariancie imitującym tkaninę (najczęściej len). Na tych powierzchniach plamy i zarysowania są zdecydowanie mniej widoczne. Dbałość o stalowe zlewozmywaki sprowadza się do ich regularnego mycia i osuszania, kiedy nie są użytkowane. Do intensywnego czyszczenia nie powinno się używać proszków, a jedynie delikatne mleczka lub płyny. Stal prezentuje się lepiej i jednocześnie zostaje zakonserwowana, gdy od czasu do czasu przetrzemy ją ściereczką nasączoną olejem jadalnym.

Zlewozmywaki ze stali emaliowanej

Nie jest to pierwszy krzyk mody, ale zlewozmywaki ze stali pokrytej emalią wciąż są dostępne w sklepach i znajdują określone grono odbiorców. Kupowane są najczęściej ze względu na niską cenę. Najczęściej występują w bieli, ale spotkać można je również w kolorze beżowym i brązowym. Są łatwe do czyszczenia, a zacieki pozostają praktycznie w ogóle niewidoczne. Trzeba jednak uważać podczas ich użytkowania, ponieważ każde mocniejsze puknięcie skutkuje odpadaniem emalii. W powyższy sposób powstają zadrapania, rysy, a często również poważniejsze ubytki wierzchniej warstwy tych zlewów. Nie są zatem zbyt długowieczne. Tym bardziej, że po pewnym czasie ich powierzchnia staje się matowa i mało estetyczna.

Zlewozmywaki kompozytowe

S

Taki zlewozmywak doda stylu i nowoczesności kuchni.
Taki zlewozmywak doda stylu i nowoczesności kuchni. Ferro

woim wyglądem przypominają naturalny kamień. Jednak w rzeczywistości podczas ich produkcji wykorzystano kompozyty mineralno – żywiczne. Minerałami w tych kompozytach najczęściej jest granit, krzem lub kwarc. Zaś jako uzupełnienie stosuje się akryl bądź żywice akrylowe. Jeżeli stosunek minerału do akrylu jest taki, że użyto więcej pierwszego z wymienionych składników – powierzchnia zlewozmywaka jest bardziej chropowata, ale też i twardsza. W sytuacji odwrotnej (w kompozycie jest więcej akrylu niż minerału) – mamy do czynienia z gładszą i bardziej lśniąca powierzchnią zlewu. Zlewozmywaki wyprodukowane z kompozytu mineralno – żywicznego są odporne na zarysowania i pęknięcia. Dobrze znoszą działanie wysokich temperatur, substancji chemicznych i innych mieszanin występujących w gospodarstwie domowym. Nie ulegają przebarwieniom, ponieważ barwi się je w masie, a nie na samej powierzchni zewnętrznej wyrobu. Występują w dość zróżnicowanej kolorystyce, ale przeważnie sprowadza się je na indywidualne zamówienia klientów. Wówczas mogą być białe, szare, beżowe, brązowe, a nawet zielone. Obecnie uchodzą za najtrwalszy typ dostępnych na rynku zlewozmywaków.

Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych

Gładka, estetyczna i łatwa do utrzymania w czystości armatura kuchenna. Jednakże jej zasadniczymi wadami jest to, że ulega zarysowaniom i nie jest odporna na działanie wysokiej temperatury. Zlewozmywaki wykonuje się z różnych rodzajów tworzyw sztucznych, co oczywiście wpływa znacząco na ich późniejsze walory użytkowe. Kupujący podchodzą do tych wyrobów ze sporym dystansem, co sprawia, że nie posiadają one zbyt licznego grona odbiorców. Są dostępne w kolorach: białym, piaskowym, brązowym i niebieskim. Aby zainteresowanie zlewozmywakami z tworzyw sztucznych stało się większe – wyroby te muszą przejść daleko idącą zmianę technologii produkcyjnej.

Zlewozmywaki ceramiczne

Powstają z gliny, wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze (około 1270 stopni Celsjusza). Ich powierzchnia jest szkliwiona, dzięki czemu uzyskuje się efekt połysku. Zlewozmywaki te są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zadrapania i działanie wysokich temperatur. Wada polega tym, że szkliwo z czasem ściera się, a zlewozmywak przestaje wyglądać estetycznie. Dostępne na rynku handlowym zlewy ceramiczne występują w bieli, brązie lub czerni.

Nowoczesne zlewozmywaki - przegląd materiałów
Deante

Zlewozmywaki kamienne

Majestatyczne, masywne i sprawiające wrażenie niezniszczalnych. Najczęściej wykonuje się je z granitu. Trzeba przyznać, ze rzeczywiście potrafią oczarować swoim niezaprzeczalnym urokiem. Występują w wielu odcieniach kolorystycznych, co pozwala bez trudu dopasować zlew do zabudowy kuchennej. Rzeczywiście są trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Nietrudno też o utrzymanie ich w należytej czystości.
Wadami zlewozmywaków kamiennych są: ich ciężar i cena. Do zastosowania takiego zlewozmywaka potrzebna jest odpowiednio wzmocniona szafka kuchenna, a nabycie go to wydatek przynajmniej 500 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl