Młynek do zlewozmywaka – czy warto?

Wojciech Lechowski
Młynek (rozdrabniacz) to urządzenie elektryczne, które można zamontować praktycznie w każdym zlewozmywaku.
Młynek (rozdrabniacz) to urządzenie elektryczne, które można zamontować praktycznie w każdym zlewozmywaku. ready made Pexels.com
Młynek do mielenia odpadów organicznych jest wynalazkiem amerykańskim. Choć urządzenie to istnieje od czasów przedwojennych, to w Polsce wciąż mało kto z niego korzysta. Są jednak kraje, w których stosowanie młynka przy zlewozmywaku jest wręcz wymagane przepisami prawa. Wymogi te narzucane są oczywiście ze względów ekologicznych.

Rolą młynka jest rozdrobnienie odpadów żywnościowych do takiego stopnia, by mogły one trafić wraz z wodą do kanalizacji. Przy zastosowaniu elektrycznego młynka, można pozbyć się skutecznie wszelkiego rodzaju obierek z warzyw i owoców, skorupek od jajek, resztek makaronów, pieczywa, fusów z kaw i herbat itp. pozostałości, które powstają w każdym gospodarstwie domowym. W polskich kuchniach te rzeczy trafiają niestety najczęściej do foliowych worków na śmieci i następnie zalegają długimi latami na wysypiskach.

Działanie młynka w zlewozmywaku

Młynek jest urządzeniem elektrycznym, które można zamontować praktycznie w każdym zlewozmywaku. Wymaganiem jest jedynie to, że odpływ zlewu musi mieć 90 mm, a wlot kanalizacji powinien znajdować się przynajmniej 5 cm poniżej otworu młynka. Rozdrabniacz mieli odpady spożywcze do bardzo małych drobinek, dwoma specjalnymi, wirującymi talerzami. W związku z tym, że w urządzeniu nie ma noży ani innych ostrych krawędzi – jest ono w pełni bezpieczne w użytkowaniu i nie powoduje żadnych wypadków.

Drobinki pokarmowe trafiają wraz z wodą do rury kanalizacyjnej. Są one na tyle małe, że nie osadzają się na ściankach rur i nie przyczyniają się do ich zapychania. Nie wzrasta także ilość zużywanej wody. Dodatkowo, nie trzeba również stosować sitek i wyciągać ręcznie odpadów z odpływu zlewozmywaka.

Do spłukiwania stosuje się wyłącznie wodę zimną, ponieważ taka woda chłodzi jednocześnie urządzenie podczas jego pracy. Wrzątek lub gorący tłuszcz, który dostałby się do młynka jest w stanie uszkodzić jego mechanizm rozdrabniający. Do zlewozmywaka z młynkiem nie należy również wrzucać kości. Są one zbyt twarde, by mogły zostać zmielone.

Młynek w zlewozmywaku skutecznie ogranicza ilość odpadów. Rozdrabnia on resztki organiczne i umożliwia ich odpływ do kanalizacji.
Młynek w zlewozmywaku skutecznie ogranicza ilość odpadów. Rozdrabnia on resztki organiczne i umożliwia ich odpływ do kanalizacji. Franke

Młynek do zlewozmywaka w statystykach

Stosując młynek do zlewozmywaka można zmniejszyć ilość produkowanych w gospodarstwie domowym odpadów nawet o połowę. Zatem oszczędność na rachunkach za wywóz śmieci może być całkiem spora. W Stanach Zjednoczonych korzysta się z tego urządzenia niemal powszechnie, co oznacza, że posiadają je prawie wszystkie domostwa. W Kalifornii 94% kuchni jest w nie wyposażonych. W Polsce posiada je zaledwie co 11-te gospodarstwo domowe.

Tak niewielki odsetek użytkowników młynków zlewozmywakowych w naszym kraju wynika z pewnością z braku świadomości o istnieniu tego rodzaju rozwiązania oraz z jego stosunkowo wysokiej ceny. Koszt zwykłego młynka to wydatek rzędu kilkuset złotych. Jednak urządzenia wyższej klasy potrafią kosztować  kilka tysięcy złotych.

Praktyczne zalety młynka do zlewozmywaka

Na wsiach oraz tam, gdzie domostwo otoczone jest sporych rozmiarów ogrodem, odpady organiczne trafiają najczęściej do kompostownika. Następnie wykorzystuje się je jako naturalny nawóz, w związku z czym nie stanowią zagrożenia dla stanu środowiska.

Problem jednak w tym, że nie wszyscy mogą lub chcą posiadać kompostownik. Jeśli go nie ma, resztki jedzenia lądują w koszu na śmieci razem z innymi odpadami. Jest to nieekologiczne, a ponadto sporo kosztujące rozwiązanie. Za wywóz śmieci płacimy przecież coraz więcej. Posiadanie młynka zmniejsza skutecznie ich ilość i sprawia, że odpady mogą być odbierane znacznie rzadziej.

Jednak praktyczne zalety młynka nie sprowadzają się jedynie do zmniejszenia ilości produkowanych w gospodarstwie domowym śmieci. Urządzenie to nie ma bowiem żadnych wymagań co do jego konserwowania czy poddawania specjalistycznym przeglądom technicznym, a powoduje, że życie staje się zwyczajnie przyjemniejsze. Odpadki spożywcze  nie zalegają w kubłach, nie psują się i nie oddają nieprzyjemnych zapachów. Warto zauważyć, że uciążliwość ta bywa szczególnie dokuczliwa w sezonie letnim. Wówczas odór potrafi rozchodzić się po całej posesji, a nawet wydostawać poza jej obręb.

Inną kwestią jest, że odpada wątpliwej przyjemności czynność, polegająca na wyciąganiu palcami resztek jedzenia ze zlewowego sitka lub kratki. Nie dość, że czynności tej nie lubi raczej żadna gospodyni domowa, to i tak nie zawsze jest ona w stanie zapobiec zapychaniu się rur kanalizacyjnych. W celu ich udrożnienia przeważnie trzeba użyć silnych środków chemicznych, których stosowanie nie ma niczego wspólnego z tak promowaną w ostatnim czasie ekologią.

Zatem wszędzie tam, gdzie nie funkcjonują kompostowniki – idealnym sposobem na pozbycie się odpadów organicznych wydaje się montaż młynka. Jednak w Polsce, urządzenie to musi jeszcze nieco poczekać na szersze grono użytkowników. Być może, sytuację zmieniłaby niższa cena rozdrabniaczy zlewozmywakowych…

Dowiedz się więcej o: Zaletach i wadach młynków do zlewozmywaków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl