Kosz na śmieci do segregacji – rozwiązania do małej kuchni

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Segregacja śmieci to obowiązek. Warto zainwestować w odpowiedni kosz.
Segregacja śmieci to obowiązek. Warto zainwestować w odpowiedni kosz. Blanco
Kosz na śmieci to element wyposażenia każdej kuchni – małej i dużej. Od stycznia każdy ma obowiązek segregowania śmieci. W związku z tym powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki na odpady. To może być dość kłopotliwe, zwłaszcza kiedy nie mamy na to miejsca.

Od tego roku segregacja śmieci to obowiązek każdego obywatela. Ci, co nie będą przestrzegać, mogą słono za to zapłacić. Warto więc wyedukować się w tej kwestii i zainwestować w jeszcze jedną rzecz, a mianowicie kosz do segregacji. To znacznie ułatwi przestrzeganie tego obowiązku, a i w kuchni zachowamy ład i porządek.

Segregacja śmieci kolory – czy wiemy co gdzie wrzucać?

Mogłoby się to wydawać dość skomplikowane, jednak gdy poznamy zasady segregacji i będziemy mieli odpowiednie kosze do segregacji śmieci w kuchni, nie będzie ona taka trudna.

Jak aktualnie wygląda segregacja odpadów?

Kolor niebieski to papier. Tutaj powinniśmy gromadzić czyste opakowania z papieru, tektury, gazety, czasopisma, ulotki, zeszyty i papier biurowy. Nie wrzucamy brudnych ręczników papierowych i chusteczek, tłustych opakowań papierowych.

Brązowy to bioodpady – tutaj wrzucamy odpadki warzywne i owocowe. Skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe oraz resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczów roślinnych. Nie wrzucamy natomiast resztek mięsnych, kości oraz tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, oleju jadalnego, ziemi, kamieni i odchodów zwierząt.

Żółty to metale i tworzywa sztuczne. W tym koszu powinny znaleźć się zgniecione plastikowe butelki, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po mleku i sokach, zgniecione puszki po napojach i jedzeniu. Nie wrzucamy natomiast baterii i akumulatorów, sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, puszek i pojemników po farbach, butelki po oleju samochodowym, opakowań po aerozolach, zatłuszczonego styropianu po żywności.

Zielony to szkło. W tym pojemniku powinny zleźć się szklane opakowania takie jak puste butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach, puste opakowania po lekach. Nie powinny się tu znaleźć: szkło stołowe, szkło okienne, wyroby ze szkła żaroodpornego, szkło okienne, lustra, szyby, żarówki, świetlówki i porcelana.

Czarny odpady zmieszane - tutaj wrzucamy wszystkie te rzeczy, które nie udało nam się sklasyfikować do innych kolorów. Tak więc resztki mięsne oraz kości, mokry oraz zabrudzony papier toaletowy, zużyte chusteczki do nosa, pieluchy jednorazowe, żwirek i odchody zwierząt, fajans, potłuczone szyby, naczynia żaroodporne, lustra i tekstylia.

Polecamy: Zero waste w kuchni – jak się do tego zabrać? Jak nie marnować jedzenia?

Nie wrzucamy natomiast tutaj sprzętu elektronicznego i elektrycznego, AGD, baterii, materiałów budowlanych, odpadów zielonych, leków oraz chemikaliów.

Poza tym warto kierować się tymi informacjami:

  • Nie myjemy opakowań, słoików i innych odpadów.
  • Opróżniamy opakowania z resztek zawartości.
  • Odrywamy wieczka od pojemników.
  • Zgniatamy puszki, butelki plastikowe i inne możliwe odpady.
  • Nie wrzucamy mięsa do BIO, tylko resztki roślinne.
  • Wyrzucamy odpady BIO luzem, ewentualnie w torebkach papierowych lub foliowych.
  • Segregujemy tylko czysty papier, brudny trafia do ZMIESZANYCH.

 Kosz na śmieci do kuchni

Aktualne zasady segregacji śmieci wymuszają na nas posiadanie 5 pojemników na śmieci. Jak to zrobić? Zwłaszcza kiedy nasza kuchnia jest mała? Na rynku dostępne są kosze do segregacji śmieci, które zajmują mało miejsca. Sami zobaczcie.

Do wyboru mamy pojemniki na śmieci wolnostojące, kosze na śmieci do zabudowy lub takie, które można ukryć w szafce pod umywalką. Te pierwsze dostępne są w każdym większym sklepie z wyposażeniem domu. Ich ceny są przeróżne od 50 zł po 250 zł. W sklepach designerskich kosze do segregacji mogą kosztować nawet 1000 zł. Wówczas mamy do czynienia z produktami ekskluzywnymi i wykonanymi z bardzo trwałych materiałów. Nie będziemy musieli przynajmniej się martwić, że kosz na śmieci będzie szpecił wnętrze. W sytuacji kiedy nie chcemy wydawać ponad 1000 zł na kosz na śmieci, to wybór jest znacznie mniejszy. Warto poszukać pojemnika na odpady takiego, który będzie nam pasował do wnętrza i zajmował jak najmniej miejsca. Do wyboru mamy kosze na śmieci podzielone na mniejsze komory. To dosyć ciekawe rozwiązanie. Z zewnątrz niczym się nie różni od standardowego kosza, a w środku można znaleźć 3 lub więcej komór, dzięki którym segregacja będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Taki pojemnik na odpady pozwala na uporządkowanie śmieci w każdej kuchni, nawet tej małej. Kosz wyposażony jest w przegródki, dzięki czemu nie trzeba będzie mieć kilku koszy.

Interesującym produktem są kosze na śmieci, które można ustawić jeden na drugim. Składa się z trzech lub więcej oddzielnych pojemników o modułowej budowie, które ustawione jeden na drugim tworzą stabilną konstrukcję. Można je używać razem, jak i oddzielnie. Niewielka pojemność jednego kosza sprawi, że można go ukryć w szafce kuchennej. Koszt takiego kosza to niecałe 50 zł. Zajmuje niewiele miejsca i w wygodny sposób możemy segregować swoje odpady, ponieważ klapy są różnego koloru.

Dobrym rozwiązaniem jest też kosz w szafce pod zlewem, jednak w tym celu musimy wymienić syfon na taki, który oszczędza miejsce i został stworzony właśnie w tym celu, aby zmieścić tam kosze do segregacji śmieci. Możemy także kosz zawiesić na drzwiczkach od szafki. Rozwiązań jest wiele, wystarczy poszukać najodpowiedniejszego dla nas i naszej kuchni.

Segregacja śmieci bez pojemników na odpady – jak to zrobić

W ostateczności możemy nie wymieniać naszego starego kosza, a segregować śmieci. Będzie to wymagało od nas większego nakładu pracy, ale jest to możliwe. Wystarczy jak nasz główny kosz, podzielimy na dwie części (np. cienką deseczką). Wówczas będzie on przeznaczony na odpady mieszane i np. bio. Śmieci tzw. suche możemy regularnie wynosić. Składować w jakimś niewidocznym miejscu i po drodze do pracy, czy podczas spaceru z psem wynosić je do zewnętrznego kontenera.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl