Wysoka bateria kuchenna z wylewką na elastycznym przewodzie? A może tradycyjny model, który nie będzie rzucał się w oczy? Zlew do kuchni kwadratowy czy okrągły? Z ociekaczem na naczynia czy drugą komorą? Sprawdź, jakie zlew oraz bateria będą dla ciebie optymalne.
Czym kierować się przy wyborze zlewu?
Najważniejszym kryterium przy wyborze zlewozmywaka jest dopasowanie go do kuchni. Jeżeli jesteś na etapie projektowania całej kuchni, wystarczy odpowiednio uwzględnić przestrzeń na blacie oraz pod nim, wybierając właściwą szafkę, która umożliwi zamontowanie odpływu, ale jednocześnie pozwoli wykorzystać pozostałą przestrzeń. Większym wyzwaniem jest remont kuchni, kiedy chcemy wymienić zlew kuchenny. W takiej sytuacji należy dokładnie uwzględnić możliwości przestrzenne zarówno nad, jak i pod blatem. Zlewozmywak musi pasować idealnie, gdyż to bardzo ważny element wyposażenia każdej kuchni.
Kolejne zasadnicze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, to rodzaj montażu zlewu kuchennego. Do wyboru są trzy warianty:
- zlew nakładany na blat – najbardziej powszechne rozwiązanie ze względu na łatwość montażu, a także dopasowania do blatu;
- zlew wpuszczony w blat – rozwiązanie, które wymaga doskonałej kompozycji zlewu oraz blatu, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym;
- zlew podwieszany – wariant minimalistyczny, który sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie każdy fragment blatu w małej kuchni jest na wagę złota. Ważne jednak, żeby blat był wykonany z wodoodpornego materiału.
Z jakich materiałów najczęściej wykonane są zlewy kuchenne?
Wybierając odpowiednie tworzywo, warto pamiętać o praktycznym wykorzystaniu zlewozmywaka. Na zlewie często stawia się gorące garnki, dlatego dobrze, jeśli zlew do kuchni jest odporny na wysokie temperatury. Solidność wykonania przekłada się również na odporność na uszkodzenia mechaniczne. Podczas zmywania ciężka patelnia może wyślizgnąć się z rąk i uderzyć o zlew. Materiał nie może być zatem kruchy ani podatny na odkształcenia.
Niezwykle ważne jest też utrzymanie zlewu kuchennego w czystości, dlatego materiał, z jakiego jest wykonany, powinien być odporny na środki chemiczne, wykorzystywane do sprzątania zabrudzeń. Uwzględniając te wszystkie czynniki, najczęściej zlewy do kuchni wykonane są ze stali nierdzewnej, granitu, a także tworzyw sztucznych lub wzmocnionej ceramiki.
Rozmiar zlewu kuchennego
Kolejny aspekt, którym należy się kierować przy wyborze zlewozmywaka, to jego rozmiar. Wielkość musi uwzględniać nie tylko wymiary kuchni, lecz także liczbę domowników i ich potrzeb. Dla osób, które mają liczne rodziny i często gotują w domu, najlepszy będzie przestronny zlew kuchenny z dwiema komorami. Oczywiście często niemałe znaczenie mają meble kuchenne. Jeśli nie planujesz wymiany całego blatu, trzeba dostosować rozmiar zlewu do otworu bądź ewentualnie powiększyć go w miarę możliwości.
Kształt zlewu w kuchni
Wybierając kształt zlewu do kuchni, warto zachować estetyczną spójność całego pomieszczenia. Jeśli wokół dominują proste, geometryczne kształty, najlepszym rozwiązaniem będzie podtrzymanie tego stylu za pomocą prostokątnego zlewu. Natomiast jeśli uchwyty drzwi szafek kuchennych mają opływowe kształty, a po środku kuchni stoi owalny stół, idealnie wpasuje się do tego okrągły zlewozmywak.
Kolorystyka zlewozmywaków
Wreszcie, nie zapomnij o kolorystyce. Chociaż wybór odcieni zlewu do kuchni jest bardzo duży, dominuje kilka najbardziej popularnych wzorów:
- zlewozmywak stalowy,
- zlewozmywak beżowy,
- zlewozmywak biały,
- zlewozmywak czarny.
Wybierając kolor zlewu, warto sugerować się np. kolorystyką urządzeń AGD lub wykończeniem szafek kuchennych. Ważne, żeby zachować harmonię między barwą zlewozmywaka a jego otoczeniem. Porównaj zlewy kuchenne IKEA, a następnie znajdź kolor, który będzie najlepiej pasował do twojej kuchni.
Czym kierować się przy wyborze baterii kuchennej?
Podobne zasady tyczą się wyboru baterii kuchennych. Bardzo uniwersalnym rozwiązaniem jest postawienie na chromowany model, który wpasuje się do większości pomieszczeń. Ważną rolę odgrywa ogólna stylizacja przestrzeni kuchni oraz całego domu. Jeśli urządzasz wnętrze w stylu glamour, z pewnością doskonale wkomponuje się tam złota armatura podkreślająca elegancję kuchni. Z kolei w wystroju retro najlepiej będzie wyglądać stylizowana bateria z ciekawym uchwytem oraz w niecodziennym kształcie.
Kolejny ważny etap decyzji dotyczy sposobu montażu. Baterie kuchenne mogą być zainstalowane w ścianie, w blacie lub w zlewie. Baterie ścienne cenione są zwłaszcza za łatwość utrzymania czystości oraz oszczędność miejsca do gotowania. Taki rodzaj baterii kuchennej wymaga jednak dodatkowego doprowadzenia wody. Prostszym, a przy tym funkcjonalnym rozwiązaniem jest bateria sztorcowa, montowana w blacie lub w umywalce. Pod względem rodzaju uchwytu, najporęczniejsza jest bateria jednouchwytowa, dzięki której możemy odkręcać i zakręcać wodę, nawet mając brudne ręce.
Niezwykle ważna w kuchennych działaniach jest wylewka, która może usprawnić pracę lub ją utrudnić. Krótkie mogą być bardziej estetyczne, jednak niełatwo będzie pod taką baterią umyć produkty spożywcze. Dlatego w kuchniach dominują wysokie, wyciągane wylewki z elastycznym przewodem, który dodatkowo ułatwia mycie. To rozwiązanie cieszy się w ostatnich latach niezwykłą popularnością, ze względu na funkcjonalność, która nie odbiega od profesjonalnych kuchni w restauracjach.
Pod względem kształtu wylewki znów warto powrócić do kwestii ogólnego wystroju. Zaokrąglone profile przypominające litery U i F mają klasyczny charakter, który sprawdzi się w większości wnętrz. Wybierając ostrzejsze linie, w kształcie liter C, L czy S, można podkreślić nowoczesny wystrój kuchni. Wybierając powłokę baterii, pamiętaj, że najtrwalsze będą baterie granitowe i ceramiczne, natomiast chrom zapewni niepowtarzalny wygląd. Porównaj baterie kuchenne IKEA, a następnie wybierz tę, która będzie najlepiej pasować do twojej kuchni.
Kiedy już wybierzesz interesujący model, dobrze sprawdzić, czy bateria zawiera perlator lub jest możliwość założenia go. Końcówka napowietrzająca wodę sprawia, że można zaoszczędzić nawet jej 15 proc. w czasie codziennego mycia w zlewie kuchennym. To nie tylko oszczędność na rachunkach, lecz także postawa ekologiczna, ponieważ zużywa się mniej cennej na całym świecie wody.
Dodatki i akcesoria w strefie zmywania
Akcesoria do zmywania mogą znacznie ułatwić codzienne obowiązki. Kilka niepozornych gadżetów może nie tylko skrócić czas pracy, ale też polepszyć efekt twojego wysiłku. Najlepszy przykład to ociekacz na sztućce. Zamiast czasochłonnego wycierania, wystarczy włożyć umyte noże i widelce do ociekacza, a następnie opróżnić zebraną wodę. W małych kuchniach świetnie sprawdzą się w tej roli koszyki mocowane do zlewu. Mogą też posłużyć jako sito przy myciu warzyw i owoców.
Stojak na ręczniki kuchenne
Wbrew pozorom wyjątkowo przydatny w każdej kuchni jest stojak na ręcznik kuchenny. Łatwiejszy dostęp pomaga szczególnie, kiedy ręce ubrudzą się podczas gotowania. Nie zapomnij o efekcie wizualnym, który poprawia wystrój kuchni, nawet w przypadku ręcznika kuchennego. Podobnie jest w kwestii wieszaka na ścierki. Jeśli mają one swoje określone miejsce w kuchni, łatwiej je znaleźć wszystkim domownikom. Przy okazji szybciej wysychają i efektownie wyglądają.
Szczotki i gąbki do zmywania
Mycie naczyń nie należy do najprzyjemniejszych domowych obowiązków, jednak trzeba je regularnie wykonywać. Jeśli nie lubisz dotykania brudnych talerzy, dużo lepiej poczujesz się używając szczotki do zmywania. To także rozwiązanie przyjazne alergikom, którzy nie zawsze mogą mieć bezpośredni kontakt z płynem do mycia naczyń.
Dozowniki mydła i płynu do naczyń
Na rzecz bardziej estetycznego wyglądu kuchni działa również dozownik do mydła lub płynu do naczyń. Zamiast butelki producenta, możesz przelać środek do dozownika, który nie tylko lepiej się prezentuje, ale też ułatwia dozowanie płynu w razie potrzeb.
Zlew oraz bateria kuchenna to nie tylko niezbędne elementy wyposażenia kuchni, które mają wyłącznie praktyczny wymiar. Odpowiednio dobierając zlewozmywak oraz baterię, możesz podkreślić charakter pomieszczenia, a przy okazji zadbać o funkcjonalność w czasie gotowania. Nie zapomnij też o akcesoriach, dzięki którym kuchnia będzie jeszcze ładniejsza, a praca w niej komfortowa.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?