Katalogi wyrobów malarskich wciąż stają się coraz obszerniejsze. Po farbach renowacyjnych do mebli kuchennych oraz glazury i terakoty przyszła pora na farby do odnawiania sprzętu AGD. To bardzo dobra wiadomość dla osób, którym zależy na szybkich i niskobudżetowych metamorfozach kuchni. Jak wiadomo, zniszczona od zewnątrz lodówka czy poobijana zmywarka nigdy nie uatrakcyjni odświeżanego wnętrza, a wymiana tych rządzeń na nowe generuje spore wydatki. Dzięki farbom do malowania sprzętu AGD nie trzeba się już tym martwić. Dostępne na rynku produkty dobrze kryją różne niedoskonałości obudów oraz gwarantują trwałe i estetyczne ich wykończenie. Warunkiem jest jednak właściwe przygotowanie się do malowania i poprawna aplikacja farby.
Malowanie sprzętu AGD – wybierz odpowiednią farbę renowacyjną!
Kuchenne sprzęty AGD są narażone na działanie dość specyficznych warunków, co z pewnością przewidzieli ich producenci, wykańczając obudowy od zewnątrz. Pomimo to starsze lodówki czy pralki potrafią skutecznie odstraszać swoim wyglądem, bo są pożółkłe, mają ubytki wierzchniej powłoki lakieru, a zdarza się też, że zaczynają korodować. Jeśli sprzęt jest ciągle sprawny i nie chcemy wymieniać go na nowy, poddajmy go renowacji i pomalujmy. Pamiętajmy jednak, że powłoka, którą stworzymy z wybranej farby powinna charakteryzować się idealną gładkością oraz odpornością na zaplamienia, częste mycie i działanie powszechnie stosowanych w gospodarstwach domowych środków chemicznych. Należy zdawać sobie sprawę, że takie właściwości ma jedynie określona grupa produktów malarskich. Właściwym wyborem są w tym przypadku farby renowacyjne do sprzętu AGD.
Farby renowacyjne do sprzętu AGD – co możesz nimi pomalować?
Farby do renowacji AGD dostępne są zarówno w postaci płynnej, jak i w sprayu. Pierwsze z wymienionych nakłada się wałkiem bądź pędzlem, a drugie nanosi bezpośrednio z pojemnika, trzymając go w stałym (około 30 cm) oddaleniu od malowanej powierzchni i przyciskając przycisk do aplikacji.
Farby te dobrze kryją elementy wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium, metalu oraz plastiku. Z powodzeniem odnowimy nimi zniszczoną lodówkę, pralkę czy zmywarkę do naczyń, ale nie zrobimy tego samego z kuchenką do gotowania, piekarnikiem czy mikrofalówką. Powodem jest to, że nie nadają się do stosowania na urządzeniach stanowiących źródło ciepła.
Malowanie sprzętu AGD – przygotuj podłoże!
Generalnie pod farby renowacyjne nie usuwa się starych powłok malarskich. Powierzchnia, która ma być malowana wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy ją oczyścić, odtłuścić i osuszyć. Przy malowaniu AGD ważne jest też właściwe zabezpieczenie elementów, które mają pozostać niepomalowane. Chodzi tu zwłaszcza o uszczelki, zawiasy, uchwyty, itp. Najwłaściwszy jest demontaż takich części, ale jeżeli jest to niemożliwe, można je też starannie okleić taśmą lakierniczą. Przed przystąpieniem do malowania nie obejdzie się również bez zabezpieczenia podłogi oraz frontów szafek w obrębie urządzenia, które ma być odnawiane.
Większość producentów farb renowacyjnych zapewnia, że są to produkty niewymagające stosowania warstwy podkładowej. Jednak jednocześnie użycie odpowiedniego podkładu jest zalecane, a szczególnie w przypadkach znacznych zniszczeń obudów urządzeń AGD. Farba podkładowa daje jeszcze pewniejszą gwarancję na to, że ostateczna powłoka nie zacznie za jakiś czas odpryskiwać czy łuszczyć się.
Farby renowacyjne nakłada się w dwóch warstwach i z zachowaniem określonego przez producenta odstępu czasowego. Przeważnie czas schnięcia pojedynczej warstwy wynosi około 12 godzin.
Odświeżone AGD = estetyczna kuchnia
Warto zdawać sobie sprawę, że ostateczny wizerunek odmalowanego sprzętu w dużej mierze zależy od naszej staranności na etapie prowadzenia prac. Należy zadbać o to, by farba renowacyjna położona była równomiernie, a stworzona z niej powłoka zachowała idealną gładkość. Wtedy odnowione urządzenie będzie wyglądało praktycznie jak nowe.
Najpopularniejsze kolory farb renowacyjnych to połyskliwa biel oraz szarość odpowiadająca barwie stali nierdzewnej (także z połyskiem). Jednak oprócz tego w sklepach znajdziemy też farby w kolorze czarnym, czerwonym, śliwkowym i kilku innych. Wybór konkretnego odcienia powinien być oczywiście dyktowany indywidualnymi oczekiwaniami.
Jeżeli zależy nam jedynie na samym odświeżeniu urządzenia i nie planujemy wielkiej metamorfozy wnętrza, najodpowiedniejsza będzie biel lub kolor stalowy (w zależności od wyglądu pozostałych sprzętów AGD). Z kolei wybierając bardziej wyraziste odcienie farb renowacyjnych, mamy szansę na uzyskanie pomieszczenia o nowoczesnym i dynamicznym charakterze. Pamiętajmy, że wyroby do malowania AGD nawiązują kolorystycznie do tych, które przeznaczone są do renowacji płytek oraz frontów meblowych. Dzięki temu łatwo jest stworzyć spójne i harmonijne wnętrze w zupełnie nowej odsłonie, ale bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu.