Dzisiejsza kuchnia retro to nie tylko cukierkowy kredens po babci oraz stary stół i krzesła. Musimy mieć przecież odpowiednią ilość miejsca do przechowywania żywności, naczyń i przyborów kuchennych. Ponadto wcale nie chcemy rezygnować z wygody zmywania w zmywarce, pieczenia w nowoczesnym piekarniku czy gotowania na innowacyjnej i energooszczędnej płycie indukcyjnej. O łączenie nowoczesnych funkcji sprzętu AGD z ich oryginalnym wyglądem retro dba się na szczęście już na etapie produkcji tych urządzeń. Nam nie pozostaje nic innego, jak dopasowanie ich do pozostałych elementów wyposażenia kuchni. Pamiętajmy przy tym, że to dość wymagający i nieznoszący przesady styl architektoniczny. Poniżej kilka praktycznych wskazówek, dotyczących urządzania kuchni retro na miarę dzisiejszych oczekiwań.
Uporządkowana kuchnia w stylu retro
Styl retro w kuchni to przede wszystkim zastąpienie nowoczesnych zabudów oryginalnymi półkami, półeczkami, gablotami, wieszakami, makatkami, itp. elementami z dawnych czasów. Wprawdzie takich produktów nie brakuje na rynku, co zdecydowanie ułatwia ich sensowne i w miarę praktyczne zestawianie. Problem jednak w tym, że przy tak zaaranżowanej kuchni większość rzeczy pozostaje na widoku. Po pierwsze – nieschowane przedmioty szybciej kurzą się i brudzą, a po drugie – ich nadmiar może powodować efekt przytłoczenia i nieładu. Dlatego też decydując się na kuchnię w stylu retro konieczne jest zorganizowanie miejsca do przechowywania. Do powyższego celu mogą służyć dolne szafki kuchenne, które pozostawimy zabudowane. Nie zawsze udaje się tam jednak wszystko pomieścić. Najlepiej sprawdzają się w takich przypadkach bezpośrednio sąsiadujące z kuchnią spiżarnie bądź inne dodatkowe pomieszczenia, wnęki, itp. schowki pełniące funkcję kuchennych składzików. Wówczas na otwartych półkach i w gablotach można ustawiać tylko dekoracyjne i podkreślające stylistykę wnętrza – przedmioty.
Koniecznie zobacz: Nowoczesne gadżety do kuchni - kuchnia przyszłości
Nowoczesny sprzęt AGD do kuchni w stylu retro?
Aranżacja wnętrza kuchni na dawny styl w żadnym wypadku nie powinna wykluczać możliwości korzystania z nowoczesnych funkcji urządzeń AGD. Producenci sprzętu kuchennego za wszelką cenę starają się sprostać wszelkim wymaganiom użytkowników. Dlatego też w stylizowanych, najczęściej obłych, często w intensywnych barwach obudowach znajdują się urządzenia o najnowocześniejszych funkcjach, w pełni komfortowe w użytkowaniu oraz energooszczędne. W powyższy sposób projektuje się płyty grzewcze, piekarniki, kuchenki mikrofalowe, wielofunkcyjne roboty kuchenne oraz wiele innych sprzętów. Braku nowoczesnej funkcyjności nie można też oczywiście zarzucić wolnostojącym lodówkom czy zmywarkom, które niekiedy swoim wyglądem zewnętrznym przypominają urządzenia sprzed kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat. W podobnym stylu można także nabyć czajnik elektryczny, toster, ekspres do kawy i wiele innych sprzętów zaliczanych do tzw. drobnego AGD. Warto podkreślić, że wszystkie wymienione powyżej urządzenia zachowują dawną stylistykę, dzięki czemu dobrze komponują się w tak aranżowanych kuchniach oraz posiadają wszystkie aktualnie oczekiwane funkcje i cechy użytkowe, co może zachęcać do ich kupna.
Kuchnia retro, ale funkcjonalna
Niezależnie od stylu, jaki chcemy nadać naszej kuchni, nie można zapominać o funkcjonalności tego pomieszczenia. A ta wynika z prawidłowego rozplanowania powierzchni, którą dysponujemy. Nawet, gdyby była to powierzchnia niewielka. Wówczas z pewnych rzeczy trzeba oczywiście zrezygnować, ale dobre zlokalizowanie takich elementów jak: odpływ kanalizacyjny, ujęcie bieżącej wody, kratka wentylacyjna, gniazda wtykowe zawsze jest pożądane i następnie bardzo cenione przez użytkowników. Wszystko to należy uwzględniać już na projektowania pomieszczenia kuchennego. I to niezależnie od stylu, w jakim zamierzamy je urządzić. W późniejszym etapie pewne przeróbki mogą bowiem okazać się trudne w realizacji bądź wręcz niemożliwe. W kuchni retro nie może przecież zabraknąć zlewozmywaka oraz baterii z wygodną w użytku i odpowiednio długą wylewką. Obydwie te rzeczy mogą naturalnie odwzorowywać stylistykę urządzeń znajdujących się w kuchni naszej babci, ale w rzeczywistości będą pełniły swoje funkcje tak, jak przystoi na obecne czasy. Podobnie jest z osprzętem elektrycznym oraz z oświetleniem. Tu także producenci zdołali połączyć nowoczesną funkcjonalność z dawnym wyglądem zewnętrznym.
To dodatki podkreślają styl!
Tę zasadę już dawno potwierdzili profesjonalni projektanci wnętrz. Powoli przekonuje się też do niej coraz szersza rzesza aranżerów – amatorów. W kuchni w stylu retro niekoniecznie wszystko musi być stare bądź na takie stylizowane. Charakteru może tu nadać jeden konkretny mebel, który spójnie połączymy z pozostałymi. Najbezpieczniej jest jednak podkreślać stylistykę za pomocą dodatków dobrze dopasowanych do neutralnej bazy. Bazą w każdym przypadku są ściany i podłoga. W stylu retro powinna dominować jasna, pastelowa kolorystyka oraz naturalne materiały (np. drewniane deski podłogowe). W takiej tonacji barw warto również pozostawić meble. Użytkowane dotychczas szafki kuchenne zawsze można przemalować na dowolnie wybrany kolor, a w niektórych z nich zrezygnować z frontów. Taki zabieg nie kosztuje wiele, a jest w stanie optycznie powiększyć kuchnię i nadać jej oczekiwanego efektu postarzenia. Dodatkowe wyłożenie półek ozdobnymi serwetami lub zmiana uchwytów meblowych także może podnieść walory estetyczne wnętrza i sprawić, że zacznie wyglądać ono niczym z minionej epoki. Ponadto: kolorowa porcelana, efektowny czajnik (elektryczny, ale wyglądający tak, jakbyśmy mieli zamiar za chwilę nastawiać w nim wodę na prawdziwym ogniu), oryginalny serwetnik, imponujących rozmiarów zegar ścienny, ażurowy obrus na stole, tkana ręcznie firana okienna – oto dodatki, które z pewnością uwypuklą nadawaną kuchni stylistykę retro.