Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na odmienienie nudnej i opatrzonej glazury czy terakoty było pozbycie się jej. Jednak, jak wiadomo, skuwanie starych płytek generuje spory bałagan i znaczące wydatki na nową okładzinę. Dziś jest przynajmniej kilka sposobów na uniknięcie gruntownego remontu i ograniczenie kosztów. Kafelki można pomalować, ozdobić dekoracyjnymi, żelowymi elementami lub okleić naklejkami. Ostatnie z wymienionych zasługują na szczególną uwagę, bo ich zastosowanie jest niezwykle proste, a efekty długotrwałe i naprawdę zadowalające.
Naklejki na płytki – czym są te produkty?
Naklejki na płytki wykonuje się z folii samoprzylepnej, która z wierzchu pokrywana jest dodatkowo laminatem. To właśnie dzięki laminatowi produkty te stają się trwalsze, bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i niepodatne na działanie wilgoci, a nawet bezpośredni kontakt z wodą. Można je bez obaw myć i przecierać. Należy jednak uważać z nadmiernym szorowaniem oraz traktowaniem mocnymi detergentami.
Do łazienki lub na ścianę ponad blatem kuchennym (zwłaszcza w okolicy zlewozmywaka) należy wybierać naklejki z folii błyszczącej. Folie o wykończeniu matowym szybciej ulegają zniszczeniu oraz łatwiej można je uszkodzić i trwale zabrudzić (są bardziej podatne na wżeranie się brudu).
Pod warunkiem przestrzegania zasad użytkowania zalecanych przez producentów, naklejki zachowują dobry i nienaruszony stan przez nawet kilka dobrych lat. W tym czasie z pewnością zdążą się nam już znudzić i sami zechcemy z nich zrezygnować lub wprowadzić do wnętrza nową kolorystykę lub odmienne wzornictwo. Opatrzone naklejki w każdej chwili można w łatwy sposób odkleić od płytek i pozostawić okładzinę gładką bądź ozdobić ją w inny sposób.
Jak stosować naklejki na płytki?
Naklejki z folii samoprzylepnej wymagają czystej, odłuszczonej i gładkiej powierzchni. Przed przystąpieniem do wyklejania, kafle należy zatem starannie umyć i najlepiej dodatkowo przetrzeć rozpuszczalnikiem, denaturatem lub benzyną ekstrakcyjną. Nie poleca się stosowania naklejek na płytki z fakturą, ponieważ klej znajdujący się na folii będzie się odspajał, a same naklejki mogą zacząć szybko odchodzić od podłoża. Inną kwestią jest, że na powierzchniach ryflowanych itp. dekoracja może nie prezentować się wystarczająco dobrze.
Wybierając naklejki, należy dobrać ich rozmiar do wymiarów płytek. Nie powinno być to szczególnie trudne, ponieważ produkty te występują przeważnie właśnie w formatach typowych dla najpopularniejszych kafli. Poszczególne elementy folii klei się na każdy kafelek z osobna, dociskając materiał wierzchni do podłoża i wygładzając go. Oklejanie nie jest czynnością skomplikowaną, ale jeśli robimy to po raz pierwszy, lepiej jest zacząć od miejsc mniej widocznych. W razie niepowodzenia, zawsze można też odkleić naklejkę i zastąpić ją inną.
Motywy dekoracyjne naklejek do płytek ceramicznych
Największy wybór wzorów, kolorów i rozmiarów naklejek jest w internecie. Można zamawiać je bezpośrednio u wytwórców, co znacząco zmniejsza koszty zakupu. Aktualnie modne są motywy wielokolorowe i o gęstym rozmieszczeniu. Oferta wzornicza jest bardzo szeroka, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego właśnie dla siebie. Oprócz tego u wybranych producentów można też zamówić deseń samodzielnie zaprojektowany. Nie ma problemu, by na folii znalazły się np. zdjęcia pochodzące z prywatnych albumów czy inne wymyślne obrazki.
O efekcie udekorowania powierzchni w dużej mierze decyduje sposób rozmieszczenia poszczególnych naklejek. Najbardziej popularne są ozdobne szlaki poprowadzone na określonej wysokości ściany. Naklejki można też rozmieścić w każdy inny i zupełne dowolny sposób (np. miejscowo) bądź wykleić nimi całe fragmenty ścian czy podłóg. Wszystko zależy tu od indywidualnych upodobań i oczekiwań.
Naklejki podłogowe
Choć większość dostępnych na rynku naklejek przeznaczonych jest do stosowania na ścianach, to obok nich znaleźć też można produkty, które nadają się także na podłogi. Folie podłogowe zabezpiecza się specjalnym matowym laminatem strukturalnym. Dzięki temu są one odporniejsze na ścieranie i warunki, którym zostaną poddane w czasie użytkowania. Wprawdzie nie ma się co łudzić, że naklejki podłogowe będą szczególnie trwałe, ale na okres do pół roku powinny pozostać w nienaruszonej postaci. W tym czasie można normalnie myć i czyścić podłogi. Producenci dopuszczają stosowanie swoich wyrobów na różnych okładzinach podłogowych. Płytki ceramiczne jak najbardziej spełniają wszelkie wymagania i z powodzeniem można je oklejać dekoracyjnymi foliami.
Naklejki na płytki – ile to kosztuje?
Koszt ozdobienia wybranej powierzchni ceramicznej w dużej mierze zależny jest od jej rozmiarów i sposobu rozmieszczenia naklejek (do całościowego oklejenia określonego fragmentu ściany potrzebna będzie oczywiście większa ilość naklejek). Ponadto produkty te sprzedawane są w różnych formatach, co także nie pozostaje bez znaczenia dla ich ceny. Większe formaty (o konkretnej szerokości i dowolnej długości) sprzedawane są na metry bieżące. Koszt jednego metra to przeważnie kilkadziesiąt złotych.
Najbardziej popularne są jednak naklejki o wymiarach odpowiadających gabarytom tradycyjnych płytek ceramicznych. Takie produkty oferowane są w kompletach. W skład takich zestawów wchodzi najczęściej od 9 do 24 naklejek (w zależności od wymiarów). Za komplet trzeba zapłacić od około 40 do 70 – 80 zł. Droższe są naklejki drukowane na indywidualne zamówienia (z samodzielnie zaprojektowanym motywem). W takich przypadkach cena jest przeważnie ustalana indywidualnie.